שירותי תברואה בירושלים המזרחית

עת"מ 36345-05-10 אבו עסלה נגד עיריית ירושלים
עו"ד:: נסרין עליאן
 
תושבי השכונות צור באהר ואום טובא שבירושלים המזרחית, כ-15,000 במספר, סובלים מתנאי תברואה של העולם השלישי. ערמות האשפה והמפגעים הסביבתיים והבריאותיים שנגרמים בגינן הם תולדה של הזנחה מצד הרשויות, ופוגעים בזכויותיהם לחיים בסביבה נקייה ולכבוד. האגודה לזכויות האזרח עתרה לבית המשפט המחוזי בשם עשרה תושבים מצור באהר ואום טובא, המייצגים את תושבי השכונות, בדרישה כי עיריית ירושלים תסדיר בהן שירותי תברואה מלאים.

בעקבות הגשת העתירה השקיעה העירייה מאמצים בשיפור המצב התברואתי בשכונות, וניכר שינוי בשטח, אולם הבעיה הרחבה לא באה על פתרונה. בדיון שהתקיים ב-2.9.10 בפני כבוד השופט יגאל מרזל, הוסכם כי העירייה תקדם פתרונות לטווח הקצר ולטווח הארוך, בשיתוף עם נציגי התושבים.

בדיון שהתקיים ב28.2.11 הוצע באמצעות בית המשפט הסכם בין הצדדים, אשר קיבל תוקף של פסק דין.  הוסכם כי לאור השינויים בשטח, שכללו הוספת שני עובדי נקיון באופן קבוע, החלפת מכליות אשפה והוספת מספרן, כניסת רכב טיטוא מכני וביצוע מבצעי נקיון בשכונות נשוא העתירה, צומצמה המחלוקת העובדתית בין שני הצדדים לעניין 19 רחובות שלא מקבלים שירות כלל. לגבי רחובות אלה הוצע פתרון לטווח הקצר של חלוקת שקיות אשפה, עד להסדרה של פתרון לטווח הארוך של איסוף האשפה באמצעות העברת כספים למינהל הקהילתי שיטפל בכך. לחלופין, ובמידה ולא יוסכם הדבר, תחזור האחריות במלואה לעירייה אשר אמורה לאסוף את האשפה מ-19 הרחבות באמצעות טרקטור.

פסק הדין מותיר לעותרים אפשרות לחזור לבית המשפט במידה והנסיבות בשטח ישתנו ויחייבו שינוי במתן השירות.

העתירה, מאי 2010
עיקרי טיעון מטעם העותרים, אוגוסט 2010
פרוטוקול הדיון והחלטה, 2.9.10
הודעה משלימה מטעם העותרים, ינואר 2011
עיקרי טיעון מטעם העותרים, פברואר 2011
עיקרי טיעון מטעם המשיבה, פברואר 2011
פסק הדין, פברואר 2011
 
הודעות לעיתונות:

בית המשפט: לפתור את בעיית התברואה בצור באהר ואום טובא תוך ארבעה חודשים, מרץ 2011
חובת העירייה לספק שירותי תברואה ואשפה נאותים בירושלים המזרחית, מאי 2010
 
קישורים:
עוד על התברואה בירושלים המזרחית

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: הזכות לבריאות,הזכות לכבוד,זכויות אזרחיות,זכויות חברתיות,זכויות תושבי ירושלים המזרחית,תברואה

סגור לתגובות.