בית המשפט קבע: עצורי שייח' ג'ראח נעצרו ל-36 שעות ללא עילה חוקית

לאחר 36 שעות של מעצר שווא, שוחררו היום (17.1.10) ב-3:00 לפנות בוקר כל 17 העצורים משייח' ג'ראח, ללא תנאים מגבילים כלשהם. בית המשפט קיבל את עמדת הסניגורים, לפיה משמרת המחאה לא דרשה רישיון, ולפיכך המעצרים בוצעו ללא עילה חוקית

בדיון בבית משפט השלום בירושלים שהתקיים אמש דחתה השופטת אילתה זיסקינד את דרישת המשטרה לשחרר את שבעה עשר העצורים בערבות על סך 5,000 ש"ח, וכן את הדרישה להרחיקם משייח ג'ראח למשך 60 יום. השופטת קבעה, כי מדובר היה בהפגנה שאינה טעונה רישיון, שלא היתה עילה להורות על פיזורה ושהמשטרה לא הצליחה לבסס את הטענה, כאילו נשקפה מהעצורים סכנה להפרת הסדר הציבורי. עורכי הדין לאה צמל, תמר פלג שריק מהמוקד להגנת הפרט, מיכאל ספרד מיש דין ודן יקיר מהאגודה לזכויות האזרח ייצגו את העצורים.

פרוטוקול הדיון
החלטה

במהלך חמש שעות הדיון התאספו מחוץ לבית המשפט השלום בירושלים כ-150 תומכים, שהחזיקו נרות וקראו סיסמאות. על אף שעצרת המחאה התנהלה בסדר מופתי וחוקי, כוחות משטרה התפרצו לתוך שורות המשתתפים ועיכבו אחד מהם.

חגי אלעד, מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח, אשר שוחרר הבוקר בשעה 3:00 יחד עם שאר העצורים בתום מעצר של 36 שעות, אמר עם שחרורו: "המשטרה עושה דין לעצמה ופוגעת בדמוקרטיה. המעצרים מידי שבוע בשייח ג'ראח הם שרירותיים ובלתי חוקיים, ופועלים נגד חופש הביטוי והחירות להפגין. נראה כי המשטרה והרשויות החליטו לנסות ולרסק מחאה חוקית של אזרחים שומרי חוק באמצעים כוחניים, בהם פיזור משמרות מחאה חוקיות, הטרדת פעילים מרכזיים, מעצרי שווא ואלימות. השימוש הפסול בכוחו של השלטון לא יצליח לדכא מחאה אזרחית המבוססת על עקרונות של מוסר, זכויות אדם ומאבק לא אלים. הכרחי שתימשך המחאה האזרחית שומרת החוק והנחושה בשייח ג'ראח – ובכל מקום בו מבקשים בני אדם להביע את מחאתם, דעותיהם וערכיהם במרחב הציבורי שלנו".

בדף קבוצת האגודה בפייסבוק כתב חגי את הדברים הבאים:

לאחר 36 שעות של מעצר שוא, שוחררנו כל 17 העצורים, ללא תנאים כלשהם וללא הגשת כתבי אישום. אכן כעמדתנו – לא היה צורך לקבל רישיון על מנת לערוך את משמרת המחאה בשייח ג'ראח, ולא היתה כל עילה לפיזור משמרת המחאה או לביצוע המעצרים. ולמרות כל זאת – 17 אזרחים שומרי חוק ישבו במעצר שרירותי 36 שעות, מיום שישי אחר הצהריים ועד יום ראשון לפנות בוקר. המשטרה, בהתנהלותה מפרת החוק ורומסת חופש הביטוי, עושה דין לעצמה ופוגעת בדמוקרטיה. המעצרים מידי שבוע בשייח ג'ראח הם פוליטיים, שרירותיים ובלתי חוקיים.

העניין אינו העובדה שאני הייתי בין העצורים. העניין הוא חופש הביטוי והחירות להפגין, והעובדה שהמשטרה, מסיבותיה, החליטה לנסות ולרסק מחאה חוקית של אזרחים שומרי חוק באמצעים כוחניים, בהם פיזור משמרות מחאה חוקיות, הטרדת פעילים מרכזיים, מעצרי שווא ואלימות. מדיניות פסולה זו של המשטרה נדונה לכישלון, שכן שימוש פסול בכוחו של השילטון לעולם לא יצליח לדכא מחאה אזרחית המבוססת על עקרונות של מוסר, זכויות אדם ומאבק לא אלים. הכרחי שתימשך המחאה האזרחית שומרת החוק והנחושה בשייח ג'ראח – ובכל מקום בו מבקשים בני אדם להביע את מחאתם, דעותיהם וערכיהם במרחב הציבורי שלנו.

אני מבקש לבטא את הערכתי לפעילים האמיצים שהם גיבורי המאבק המשותף של כולנו: לעורכי הדין המסורים שעשו לכל אורך סוף השבוע להגנה עלינו ועל חופש הביטוי; לעמיתים הרבים מהארץ ומחו"ל על תמיכתם; למפגינים הנחושים בשייח ג'ראח; לכל משפחת האגודה לזכויות האזרח בישראל, שאני כה גאה להיות חלק ממנה; למאות הרבות שהפגינו הלילה משך שבע שעות ליד בית המשפט השלום בירושלים ועודדו אותנו מכל הלב עד לשחרורנו לפנות בוקר; ול-16 החברים עימם הייתי עצור מאז יום שישי בצהריים ושמהם למדתי המון על שותפות למאבקים ועל אקטיביזם אזרחי לשינוי חברתי ולהגנה על זכויות האדם.

המאבק בשייח ג'ראח נמשך. המאבק על חופש הביטוי נמשך.

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: הזכות להפגין,זכויות אזרחיות,חופש הביטוי

סגור לתגובות.