היועץ המשפטי לממשלה הבהיר לשרת התרבות שהיא פוגעת בחופש הביטוי

בעקבות פניית האגודה, המשנה ליועמ"ש קובעת: הדרישה לקרוא מראש מחזות והפניות של השרה לרשויות מקומיות בדרישה למנוע אירועים אינן חוקיות

 

היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, עו"ד דן יקיר, פנה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, ובו דרש להבהיר לשרת התרבות כי היא מהלכת אימים על ראשי רשויות ועל מוסדות תרבות בכך שהיא מבקשת לשלול מימון ממי שמעז לקיים אירוע שתוכנו לא מוצא חן בעיני השרה. בעקבות הפנייה, המשנה ליועמ"ש פנתה לשרה רגב והבהירה לה בשם היועמ"ש כי אכן לא ניתן למנוע מימון עקב תוכן היצירות המוצגות והאירועים המתקיימים במוסדות.

"מדובר בהצטברות מדאיגה של מקרים המעבירים מסר בעייתי כי פעילותם של מוסדות התרבות והיוצרים נבחנת כל העת תחת עינה הפקוחה של המדינה, כי הם נתונים לפיקוח וניטור מתמידים מטעם השלטון, בחינה היורדת לשורשו של חופש הביטוי. מסר זה מתעצם ביתר שאת נוכח תכיפותן של פניות אלו", כתבה המשנה ליועמ"ש זילבר בתשובתה לאגודה לזכויות האזרח.

לפי המשנה ליועמ"ש, הפניות לרשויות המקומיות, למוסדות תרבות או לגורמים אחרים יוצרות רושם כי התמיכה במוסדות היא על תנאי ותלויה "במצב הרוח השלטוני". לכן היא קובעת שמדובר בפניות לא לגיטימיות ושיש להימנע מהן.

לפי התשובה לאגודה לזכויות האזרח, הניסיון של שרת התרבות להתנות תמיכה כספית בתוכן הפעילות התרבותית מהווה פגיעה בחופש הביטוי. לכן המדינה לא יכולה להגביל אירועי תרבות על בסיס התוכן או המשתתפים בהם, גם אם מדובר בעמדות שמבקרות את השלטון וגם כשמדובר בעמדות שרוב הציבור סולד מהן.

"שרת התרבות מירי רגב מהלכת אימים על אמנים ומוסדות תרבות מרגע שנכנסה לתפקידה לפני שנתיים. פעילותה למען הגדלת תקציבים לפריפריה ולקבוצות מיעוט היא מבורכת, אך אסור שהיא תבוא בצד צמצום שוק הדעות והרעיונות בעולם התרבות. אנו מקווים שהבהרת היועמ"ש תשים קץ לניסיונות השרה לפגוע בחופש הביטוי", אמר עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח.

פניית האגודה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, 27.4.2017

פניית האגודה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, 4.5.2017

תשובת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, 11.5.2017

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: חופש הביטוי

סגור לתגובות.