פנייה לחברי הכנסת: עצרו את הפגיעה בארגוני החברה האזרחית

שורה של ארגונים העוסקים בתחומים מגוונים פנו לחברי הכנסת בעקבות הצעת החוק המבקשת להגביר את חובת הגילוי של עמותות הנתמכות על ידי מדינות זרות. בפנייה מציינים הארגונים כי תחת הכותרת המטעה "שקיפות" מבקשת הצעת החוק לסמן באות קין את ארגוני החברה האזרחית, הפועלים למען ישראל שוויונית, הוגנת וחופשית, בשלל תחומי החיים. הארגונים מדגישים כי כבר היום קיימת חובת גילוי לגבי מקורות מימון מישויות מדיניות זרות של עמותות, ולכן מדובר בחוק מיותר, שעלול לפגוע באופייה הדמוקרטי של ישראל, בחופש הביטוי ובזכותם של אזרחים להתאגד למען זכויותיהם ולקידום מטרותיהם.

 

19.11.2015
ז' כסלו התשע"ו

 

לכבוד חברות וחברי הכנסת

הנדון: עצרו את הפגיעה בארגוני החברה האזרחית.

בימים האחרונים פורסם תזכיר חוק ממשלתי תחת הכותרת של הגברת שקיפות וחובת גילוי לעמותות הנתמכות על ידי מדינות זרות. הצעת חוק זו מבקשת לסמן באות קין ארגונים, תוך שימוש ציני במושג השקיפות. יודגש כי כבר היום קיימת חובת גילוי לגבי מקורות מימון מישויות מדיניות זרות של עמותות ולכן מדובר בחוק מיותר. אותן מדינות זרות מממנות גם מוסדות אקדמיה, עיריות ואף משרדי ממשלה. כמו כן, הצעת החוק אינה מטילה כל חובת גילוי על תרומות של גופים פרטיים זרים לעמותות, ובכך יוצרת הפליה פסולה בין עמותות על פי מקורות המימון שלהם.

ארגוני החברה האזרחית פועלים בשקיפות למען ישראל שוויונית, הוגנת וחופשית, בשלל תחומי החיים. ארגוני נשים, סביבה, חינוך, שקיפות, מחקר, שוויון תעסוקתי וכלכלי, סיוע לאוכלוסיות מוחלשות ועוד, כולם חלק מליבה של החברה הדמוקרטית הישראלית, ומהווים קול עבור כל אדם בישראל.

הניסיון שנעשה בהצעת החוק, להציג את ארגוני החברה האזרחית כבלתי לגיטימיים, לא זו בלבד שחוטא למציאות, אלא עתיד לפגוע באופייה הדמוקרטי של ישראל, בחופש הביטוי ובזכותם של אזרחים להתאגד למען זכויותיהם ולקידום מטרותיהם.

אנו מתנגדים בכל תוקף לניסיון להלך אימים על ארגוני החברה האזרחית, באמצעות תיוג והכפשה ובאמצעות הטלת מגבלות בלתי מידתיות שיפגעו בפעולתם השוטפת.

הגם שעל רובנו החוק, אם יעבור, לא יחול, אנו קוראים לכן ולכם לעצור את עצם הפגיעה בארגוני החברה האזרחית ולמנוע את קידום הצעת החוק.

בכבוד רב,

(לפי סדר א"ב)

אדם טבע ודין
אנו – עושים שינוי (חל"צ)
האגודה לזכויות האזרח
האגודה למען הלהט"ב
המרכז הרפורמי לדת ומדינה – התנועה הרפורמית
המשמר החברתי
הסדנא לידע ציבורי
התנועה לחופש המידע
יוזמות קרן אברהם
ישראל חופשית
סיכוי – העמותה לקידום שוויון אזרחי
עיר עמים
על משמר הכנסת
פורום תג מאיר
קו לעובד
רשות הרבים – הפורום הירושלמי לארגוני התחדשות יהודית
שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם
שותפות – קואליציית ארגוני נשים לצדק מגדרי ולשוויון כלכלי ותעסוקתי
שקיפות בינ"ל, ישראל
שתיל – שירותי תמיכה וייעוץ לקידום שינוי חברתי מיסודה של הקרן החדשה לישראל

 

קישורים:

ידיעון האגודה: אז מה כל כך גרוע ב"חוק הסימון"?

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: דמוקרטיה,הזכות להתאגדות,זכויות אזרחיות,חופש הביטוי

סגור לתגובות.