בג"ץ לא יורה לתת מענה דחוף לבעיית המיגון ביישובי הבדווים

CC-BY-NC-SA: Michael-ShadeCC-BY-NC-SA: Michael-Shade

בג"ץ קבע כי לא מצא עילה להתערבות במדיניות המיגון הנוכחית, אך כי יש להוסיף ולברר את סוגיית ההיערכות ארוכת-הטווח

 

בג"ץ נתן כעת (20.7.2014) פסק דין חלקי בעתירה למיגון יישובי הבדווים בנגב, וקבע כי לא מצא עילה להתערבות במדיניות המיגון הנוכחית של היישובים. עם זאת, השופטים קבעו כי יש להוסיף ולברר את סוגיית ההיערכות ארוכת-הטווח, והורו למשיבים למסור את התייחסותם לנושא בתוך 30 יום.

בפסק הדין ציינו השופטים דנציגר, זילברטל וסולברג כי אין מחלוקת בדבר חובתה העליונה של המדינה להגן על חייהם ועל שלמות גופם של אזרחיה, אולם לא מצאו פגם בהחלטת מערכת הביטחון, שלא להציב מיגוניות בכפרים, ואף ציינו כי הם "סמוכים ובטוחים כי באם ישתנו הנסיבות באופן שיצדיק עקירת מיגוניות ממיקומן הנוכחי והעברתן אל כפרי העותרים – יעדכנו המשיבים את החלטתם".

השופטים אמנם ציינו בפסק הדין כי אין בידיהם נתונים אודות דרכי פעולתה של "כיפת ברזל" (מערכת הביטחון לא מסרה מידע בנושא זה לבית המשפט), אולם כתבו, "מאמינים אנו כי הגנתה של מערכת זו נפרשת בהתבסס על שיקולים ענייניים, מבלי שניתן משקל כלשהו להופעתם או אי-הופעתם של יישובים במפות כאלה או אחרות."

אשר לטענות בדבר תשתיות המיגון בכפרים, קבעו השופטים כי הן ראויות להמשיך ולהתברר, והקצו למשיבים, מערכת הביטחון והמועצות האזוריות, 30 יום למסור את התייחסותם לנושא.

העתירה למיגון היישובים הכפריים בנגב הוגשה באמצעות עורכי הדין נסרין עליאן ועאוני בנא, בשמם של תושבי כפרים בדוויים, בהם עומאר אלוקילי מהכפר הלא מוכר עוג'אן, דודן של הילדות מראם ואסיל אלוקילי שנפגעו מירי רקטה, וכן של המועצה לכפרים הלא מוכרים בנגב, ארגון רופאים לזכויות אדם, פורום דו קיום בנגב לשוויון אזרחי, במקום – מתכננים למען זכויות תכנון והאגודה לזכויות האזרח.

בעתירה צוין, כי תושבי הכפרים הבדווים, המונים כ- 100,000 אזרחים, מתגוררים ברובם במבנים ארעיים, פחונים וצריפים, שאינם יכולים לספק הגנה מפני הרקטות, ואין להם מיגוניות, מקלטים או ממ"דים. מדיווחי התושבים עולה כי ברוב היישובים כלל לא נשמעות אזעקות לפני נפילת הטילים, ועולה חשש ממשי כי מערכת כיפת ברזל אינה מיירטת את הרקטות הנורות לעברם – כפי שדווח בתקשורת.

אתמול נהרג מפגיעת רקטה עודה אל-וודג', בן 32. בתו בת ה- 3 חודשים נפצעה קשה, וכן נפגעו אשתו ובנו. בשבוע שעבר נפצעו האחיות מראם ואסיל אלוקילי.

עו"ד נסרין עליאן מהאגודה לזכויות האזרח: "אלפי תושבי הכפרים בנגב חיים באימה תחת איום פגיעת הרקטות – איום שכידוע התממש וגבה נפגעים בגוף ובנפש. אל הפחד הקיומי נלווית תחושה קשה של הפקרתם לחסדי שמיים. לצערי, זהו נדבך נוסף בניכור הגובר שבין התושבים למוסדות המדינה".

פסק הדין החלקי

בג"ץ 5019/14 

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: הזכות לחיים ולשלמות הגוף,הכפרים הבלתי מוכרים,זכויות אזרחיות,זכויות המיעוט הערבי

סגור לתגובות.