פיצוי כספי חסר תקדים בגין פגיעה בחופש הביטוי

השופטת שרה חביב מבית משפט השלום בבאר שבע פסקה היום (31.10.10) פיצויים בסך 12,838 ש"ח למפגין רן צורף, שנעצר במהלך משמרת מחאה חוקית. מתוך סכום הפיצויים כולו, סך תקדימי של 10,000 ש"ח נקבע כפיצוי בגין פגיעת המשטרה והפרקליטות בחופש הביטוי וההפגנה

רן צורף, סטודנט מאוניברסיטת בן גוריון, נעצר בינואר 2009 במהלך משמרת מחאה בבאר שבע. על אף שהוא ושאר המפגינים לא הפרו שום חוק, משמרת המחאה פוזרה על ידי המשטרה. צורף ומפגינים נוספים – בהם אשת החינוך לאה שקדיאל ומנכ"ל פורום המשפחות השכולות, ניר אורן, נעצרו; לאחר שהוחזק במעצר למשך יממה, הועבר צורף ל"מעצר יישובי" בקיבוץ בצפון למשך חודש, תוך שהוא מנותק משגרת חייו ומהלימודים באוניברסיטת בן גוריון. צורף יוצג על ידי עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח.

ב-3.10.10 זיכתה השופטת שרה חביב את צורף מעבירות של התקהלות בלתי חוקית. בפסק הדין כתבה כי "המשמעות האמיתית של זכות ההפגנה בחברה דמוקרטית, נודעת לה שעה שעושים שימוש בזכות זו המחזיקים בדעת המיעוט על מנת לשכנע את הרוב".

מתוך ההחלטה בעניין הפיצויים, שניתנה היום:

"לאור העבירות שיוחסו לנאשם נפגעו זכויות יסוד שלו פרט לזכותו לחירות – זכותו לביטוי ולהפגנה…[ ]…הנאשם נעצר בעודו מממש זכותו זו. ההפגנה בה השתתף הנאשם הופסקה, באופן בלתי חוקי" (סעיף 14 להחלטה).

"הפגיעה בחופש הביטוי של הנאשם היא הפגיעה הקיצונית ביותר שניתן להעלות על הדעת במשטר דמוקרטי. בעודו מתבטא ומפגין, הופסקה מחאתו של הנאשם באופן שאיננו חוקי והוא הושם במעצר" (סעיף 16 להחלטה. ההדגשות שלנו).

רן צורף: "אני כמובן שמח על הזיכוי ועל הפיצוי, אבל מעבר לעניין האישי שלי חשובה כאן האמירה הברורה של השופטת, כשקבעה כי אירעה פגיעה בזכות החוקתית לחופש ביטוי. עם זאת, חשוב להזכיר כי המקרה שלי הוא רק אחד מתוך כ-800 מעצרים של מפגינים במהלך "עופרת יצוקה" רובם המוחלט פלסטינים אזרחי ישראל שנעצרו בנסיבות דומות לאלו שלי, בהפגנות שקטות ולא אלימות. גם להם מגיע פיצוי, וחשוב מכך, הגיע הזמן להפסיק את מעצרי השווא של מי שעוסקים בפעילות פוליטית לגיטימית."

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, שייצג את צורף: "בית המשפט הראה היום כי חופש הביטוי איננו רק מטבע לשון אלא ערך חשוב במדינה דמוקרטית. יש לקוות כי ההחלטה תעביר מסר ברור – הן למשטרה והן למפגינים – כי על חופש הביטוי חשוב להגן, ובפרט כאשר מדובר בביטוי החורג מהקונצנזוס".

ת"פ 228/09


רן צורף (במרכז)

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: הזכות להפגין,זכויות אזרחיות,חופש הביטוי

סגור לתגובות.