כל אחד יוכל לרכוש דירה במתחם השוק הסיטונאי, ללא אפליה

בעקבות עתירת האגודה ובלחץ בית המשפט נסוגה עיריית תל אביב מעמדתה, והסכימה ולהוסיף לתנאי מכרז השוק הסיטונאי סעיף המחייב את הזוכה לשווק את הדירות לכל המעוניין

המשמעות התקדימית: יזמים לא יורשו להתמודד במכרז על הקרקע המבוקשת אם מדיניות השיווק שלהם היא מפלה או סלקטיווית, בין אם מדובר בקבוצות רכישה דוגמת הקבוצה "להייטקיסטים בלבד", ובין אם מדובר בשיווק באמצעות קבלן. את ההודעה על כך מסרו היום עיריית תל אביב וחברת השוק הסיטונאי לבית המשפט במסגרת עתירת האגודה לזכויות האזרח ויינתן לה תוקף של פסק דין.

בדיון שהתקיים בעתירה ב-18.10.09 בבית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב מתחה השופטת ד"ר מיכל אגמון-גונן ביקורת חריפה על התנגדותן של עיריית תל אביב וחברת השוק הסיטונאי, לקביעת תנאים שימנעו אפליה בשיווק המתחם. לאור המלצת בית המשפט, הסכימו העירייה וחברת השוק הסיטונאי לחזור בהן מעמדתן ולהוסיף לתנאי המכרז סעיף המחייב את הזוכה לשווק את הדירות לכל המעוניין.

עתירת האגודה לזכויות האזרח הוגשה באמצעות עורכי הדין גיל גן-מור ודן יקיר בעקבות הודעתם של היזמים רביב צולר ודרור הלוי מקבוצת "העיר החדשה" על התמודדותם על מכרז קרקעות השוק הסיטונאי, תוך כוונה מוצהרת לקיים סלקציה מפלה באמצעות שיווק הדירות בפרויקט לעובדי שוק ההון והייטק בלבד. בעתירה, דרשה האגודה לזכויות האזרח מעיריית תל אביב, המחזיקה בבעלות משותפת בקרקע עם חברת השוק הסיטונאי, להימנע מהעברת המתחם ליזם אשר מדיניות השיווק שלו מפלה ולהבטיח זאת בחוזה הרכישה. מנגד, טענה העירייה בתגובתה כי היא אינה אחראית למדיניות השיווק של המתמודדים במכרז, וכי אינה רואה פסול בהתמודדות של קבוצות רכישה עם מדיניות קבלה סלקטיווית.

עו"ד גיל גן-מור, האגודה לזכויות האזרח: "האפליה בתחום הדיור היא בלתי נסבלת והמצב אף החמיר בשנים האחרונות בשל ריבוי היזמים, שנוטלים לעצמם את החירות לקבוע מי יוכל להתגורר במתחם המוקם על מקרקעי הציבור ומי לא. חלק מהיזמים עושים זאת עם קבוצות רכישה סגורות, שתנאי הקבלה אליהן אינם שוויוניים. אנו משוכנעים כי תקדים השוק הסיטונאי יתרום למיגור האפליה בשוק הדיור, כאשר יזמים יבינו כי מי שיקיים סלקציה בשיווק הדירות לא יוכל להתמודד במכרזי קרקע".

הודעה מטעם הצדדים ובקשה למתן תוקף של פסק דין

במקביל, בעתירה נפרדת שהגיש עו"ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח, יחד עם קואליציה של תושבי יפו, עמותת "במקום" ו"רבנים לזכויות אדם" נגד זכייתה של חברת "באמונה" במכרז לבנייה במתחם "שוק האתרוג" ביפו, הוציא בית המשפט העליון צו מניעה זמני האוסר על מינהל מקרקעי ישראל להעביר את הזכויות במתחם ל"באמונה". העתירה הוגשה בעקבות הצהרות "באמונה" על כוונתה לשווק את הדירות בפרויקט באופן מפלה ולייעדן לציבור הדתי-לאומי בלבד. הצו הוצא במסגרת הליכי ערעור על פסק דין שבו נמחקה העתירה על הסף בשל טענה של היעדר סמכות לבית המשפט לעניינים מינהליים. במסגרת הערעור הודיעה פרקליטות המדינה לבית המשפט העליון כי לעמדתה, יש לבית המשפט לעניינים מינהליים סמכות לדון בעתירה וכי נשקלת האפשרות להתנות התמודדות במכרזי המינהל, בהתחייבות של היזמים כי הדירות ישווקו בצורה שוויונית.

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: גזענות ואפליה,הזכות לדיור,הזכות לדיור - סגרגציה ואפליה,הזכות לשוויון,זכויות חברתיות

סגור לתגובות.