עיריית ירושלים פוגעת בזכותם של ילדים ללמוד בסביבה בריאה

800 ילדים שובתים מלימודים, כיוון שכיתות הלימוד שבהן שוכנו ממוקמות בצמוד למפעל מתכת מזהם. התלמידים מתלוננים על ריח חריף, כאבי ראש חזקים והקאות. אדם טבע ודין, האגודה לזכויות האזרח ונציגי ועד ההורים המקומי עתרו לבית המשפט המחוזי בירושלים

האגודה לזכויות האזרח * אדם טבע ודין


בית הספר ולידו המפעל.
לחצו על התמונה להגדלה

אדם טבע ודין, האגודה לזכויות האזרח ונציגי ועד ההורים המקומי, עתרו אתמול (24.9.08) לבית המשפט המחוזי בירושלים, בדרישה לחייב את עיריית ירושלים למצוא בהקדם מבנה חלופי לבית הספר היסודי לבנים בשועפאט. בית הספר הוקם בסמיכות למפעל מזהם ליציקת מתכת, באופן שמסכן את בריאותם, ופוגע בזכותם הבסיסית של התלמידים לחינוך נאות בסביבה בריאה.

המבנה שבו נמצא בית הספר שימש בעבר כדיר עיזים ומצוי בליבו של אזור תעשייה בשכונת שועפאט.
בסיור שערכו מדען אדם טבע ודין ד"ר אריה ונגר, נציג האגודה ונציגי משרד הבריאות בבית הספר, נמצאו ליקויים סביבתיים ותברואיים, ונקבע כי בשל הקרבה למפעל, המבנה אינו מתאים לשמש כמוסד חינוכי. למרות הממצאים, בעיריית ירושלים החליטו בכל זאת לקיים את הלימודים במבנה. בעקבות תלונות התלמידים על ריח מתכתי חריף, כאבי ראש עזים, הקאות וסחרחורות, החליטו ההורים, כבר בפתיחת שנת הלימודים, להשבית את בית הספר עד למציאת פיתרון.

בנסיבות אלה פנו העותרים לעיריית ירושלים על מנת שתפעל לאפשר את לימודי התלמידים במוסד חינוכי ראוי מבחינה סביבתית. חודש חלף ולמרבה הצער, פניות אלה לא זכו למענה הולם.

ד"ר אריה ונגר, מדען איכות האוויר של אדם טבע ודין: "מהמדידות שבוצעו בסביבת בית הספר נמצא כי כמות האבק המרחף באזור חורגת באופן מהותי מתקן הסביבה, וכן נמצאו רמות גבוהות למדי של ברזל, עופרת, אבץ וגופרית. בנוסף, יש טעם לפגם בכך שנציגי עיריית ירושלים לא כללו בבדיקתם את רמות המזהמים פחמן חד חמצני, תחמוצות חנקן, גופרית דו חמצנית ודיאוקסינים, שיש סבירות גבוהה לנוכחותם במקום." (חוות הדעת המלאה של ד"ר ונגר)

בעתירה, מציינות עו"ד טלי ניר מהאגודה לזכויות האזרח ועו"ד קרן הלפרן-מוסרי מאדם טבע ודין, כי הנזק הבריאותי כתוצאה משאיפת העשן המזוהם והמסוכן הנפלט בקרבת בית הספר ומגיע אליו, עלול לגרום לילדי בית הספר נזק בריאותי בדרכי הנשימה, צריבות בעיניים ופגיעות נוספות בטווח הארוך, לרבות הגדלת הסיכון לתחלואה בסרטן.

סמנכ"ל אדם טבע ודין, עו"ד עמית ברכה: "הזכות לסביבה ראויה והזכות לחיים ולבריאות הינן זכויות אדם יסודיות, לא כל שכן כשמדובר בתלמידי בית ספר. הנתונים הקיימים בידנו מעידים על רמות גבוהות של מזהמי אוויר בעלי פוטנציאל וודאי לפגיעה בבריאות התלמידים. בהפיכת מבנה של דיר עיזים לבית ספר, בסמוך לאזור תעשייה מזהם הפרה עיריית ירושלים את חובתה להגן על זכויות יסוד של תושביה ובהן הזכות לחיים ולבריאות, הזכות לסביבה ראויה והזכות לחינוך."

עו"ד טלי ניר, האגודה לזכויות האזרח: "אם לא די בשנים של הזנחה הפושעת של החינוך בירושלים המזרחית, הרי שכעת עיריית ירושלים מוסיפה חטא על פשע ושולחת את ילדי מזרח העיר ללמוד בסביבה רעילה. אף בכיר בעירייה לא היה מעלה על דעתו לשלוח את ילדיו ללמוד בסמוך למפעל מזהם."

העתירה (עת"מ 8779/08)

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: הזכות לבריאות,הזכות לבריאות,הזכות לחינוך,הזכות לחינוך,זכויות חברתיות,זכויות תושבי ירושלים המזרחית

סגור לתגובות.