תגובת האגודה לדברי לופוליאנסקי בעניין חיבור למים בירושלים המזרחית

בכתבה ששודרה בערוץ 10 על מצוקת המים בירושלים המזרחית, הכחיש ראש עיריית ירושלים אורי לופוליאנסקי את קיומה של הבעיה, והתייחס לתושביה הערבים של העיר המזרחית באופן גזעני ופטרנליסטי. האגודה קוראת לראש העיר לטפל באופן מיידי בבעיות החמורות של מזרח העיר

האגודה לזכויות האזרח פנתה במחאה חריפה לראש עיריית ירושלים אורי לופוליאנסקי, בעקבות הדברים הגזעניים שאמר בחדשות סוף השבוע של ערוץ 10. בתגובה לשאלה בנושא מחסור בחיבורים למים במזרח ירושלים, הכחיש בתחילה לופוליאנסקי את דבר קיומה של בעיה כלשהי ולאחר מכן הוסיף: "זו שאלה של מנטליות…הערבים לא מוכנים להיות מחוברים לצינור…". בפנייה קראה עו"ד טלי ניר ללופוליאנסקי להתלוות עמה לסיור במזרח ירושלים, על מנת שיוכל להתרשם בעצמו ממצב התשתיות בעיר שבראשה הוא עומד.

במכתב ציינה עו"ד ניר כי התכחשותו של ראש העירייה לבעיות הכאובות של מזרח ירושלים מעוררת תמיהה, לנוכח פניות חוזרות ונשנות אליו מטעם האגודה לזכויות האזרח, בנושא היעדר החיבורים למים במזרח ירושלים ובעיות נוספות. עו"ד ניר הזמינה את לופוליאנסקי להתלוות עמה לסיור בירושלים המזרחית על מנת שיוכל להתרשם באופן בלתי אמצעי מכך שאין מדובר ב"בעיה מנטלית", אלא במדיניות בעייתית במיוחד של עיריית ירושלים ושל רשויות המדינה.

להלן המכתב במלואו.

22 ביוני, 2007

לכבוד
מר אורי לופוליאנסקי
ראש עיריית ירושלים
כיכר ספרא 1
ירושלים

שלום רב,

הנדון: דבריך בעניין הסדרת אספקת מים לתושבי ירושלים המזרחית

1. נדהמנו אמש לצפות בראיון עמך לערוץ 10, בו הועלתה ההזנחה החמורה והמתמשכת של ירושלים המזרחית על ידי עיריית ירושלים ורשויות המדינה בכל תחומי החיים, בהם חינוך, תשתיות פיסיות, גני משחקים, וחיבורים למערכות הביוב והמים.

2. להפתעתנו, התחלת את הראיון בהכחשת בעיית החיבור למים של תושבי ירושלים המזרחית, באמרך כי "אין משפחה בירושלים שלא מחוברת למים. זה לא נכון. אין דבר כזה." וסיימת אותו בדברים גזעניים ופטרנליסטיים, כי הערבים לא מוכנים להיות מחוברים למערכת המים. וכך אמרת לכתבת טליה פלד-קינן: "הערבים מטבעם, זו שאלה של מנטליות… את תל אביבית, זה קורה. זה שאלה של מנטליות. הערבים לא מוכנים להיות מחוברים לצינור עצמו. הם רוצים להיות מחוברים שהם יודעים… גם יש להם איזה עניין שהמים יהיו קרים עם האוויר וכו'. הסירקולציה של האוויר וגם הם אומרים אנחנו רוצים להיות בטוחים שיש לנו כמות של מים, שמישהו פתאום לא ינתק אותנו".

3. ראשית, אנו מוחים על הכחשת הבעיה, הידועה לך היטב. אמירתך בעניין זה מדאיגה ותמוהה נוכח הפניות ששלחנו אליך, בהן הצגנו בפניך נתונים ברורים על העובדות הכואבות, שכראש עירייה הינך אמור להיות אמון עליהן. כידוע לך, מזה כמה חודשים אנו פונים לשרי הפנים והתשתיות בניסיון לקדם פתרון לבעיה חמורה זו, וכל מכתבינו בעניין כותבו בהעתק גם אליך (מצ"ב, לדוגמא, מכתבנו האחרון בנושא, שמוען לשר הפנים). אנו גם יודעים שמנהלי חברת הגיחון, תאגיד המים והביוב של ירושלים, מתריעים על בעיה זו כבר שנים ארוכות ומבקשים ממך פתרון, אולם אינם זוכים לכך.

4. שנית, כמי שאמור לדאוג באופן שוויוני לכל תושבי ירושלים ערבים ויהודים מזרח ומערב אנו רואים בחומרה יתירה את דבריך חסרי הבסיס. הצמא לא מבחין בלאום, גזע, דת או מין: ללא מים אין חיים, ומעבודתנו הצמודה עם תושבי ירושלים המזרחית ברי כי הם מכירים בכך באופן החד ביותר, לאור המחסור החמור במים, עמו הם נאלצים להתמודד באופן יומיומי. מחסור זה פוגע קשות בחייהם, בבריאותם ובתנאים התברואתיים בהם הם נאלצים לחיות, ועל כן הם מבקשים נואשות להסדיר בדחיפות חיבורים למים לבתיהם.

5. דברים אלו עלו בכתבה, כמו גם העובדה שהתושבים מוכרחים להשתמש במיכלי אגירה לא כי זוהי העדפתם התרבותית, אלא כי זהו אמצעי האגירה היחידי למים, שאותם הם נאלצים לקנות משכן קרוב. המרואיינים בכתבה עמדו דווקא על הבעייתיות של השימוש במיכלי האגירה והראו לכתבת את המים המזדהמים במיכלים, בקובלם על כך ועל הנזקים הנגרמים להם ולילדיהם משימוש במים אלו.

6. התבטאויותיך הנ"ל מעלות חשש כבד כי טובת תושבי ירושלים המזרחית אינה ניצבת לנגד עיניך, ואנו חוששים כי משמעות הדברים היא שתושבי מזרח העיר אינם יכולים לצפות לטיפול הוגן ורציני בכלל בעיותיהם למול עיריית ירושלים, בהן בעיית המים.

7. כדי להפיג חשש זה וכדי להכיר מקרוב את המציאות, בה חיים שליש מהתושבים הנתונים לחסדי העירייה בראשה אתה עומד, אנו מזמינים אותך לסיור בירושלים המזרחית, בו תוכל להתרשם באופן בלתי אמצעי מכך שאין מדובר ב"בעיה מנטלית", אלא במדיניות בעייתית במיוחד של עיריית ירושלים ושל רשויות המדינה.

8. אנו קוראים לך לחזור בך מדבריך הגזעניים והפוגעים ולטפל באופן המיידי ביותר בבעיות החמורות של מזרח העיר, בראשן הבעיה החמורה של העדר חיבורים לרשת המים, ממנה סובלים יותר ממחצית מהתושבים באזור זה.

9. נודה לתשובתך בהקדם.

בכבוד רב,

טלי ניר, עו"ד

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: הזכות לבריאות,הזכות לכבוד,הזכות למים,זכויות אזרחיות,זכויות חברתיות,זכויות תושבי ירושלים המזרחית,מים וביוב

סגור לתגובות.