שר"פ באשדוד – סופה של מערכת האשפוז הציבורית

cc-by: Francis Bijlcc-by: Francis Bijl

האגודה דורשת לבטל את האפשרות להפעלת שר"פ בתשלום בבית החולים הציבורי שיוקם באשדוד

 

האגודה לזכויות האזרח פנתה הבוקר (24.8.11) בדחיפות לראש הממשלה ושר הבריאות, בנימין נתניהו, לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן ולחשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי, בדרישה לבטל את האפשרות להפעלת שר"פ בתשלום בבית החולים הציבורי שיוקם באשדוד. ההסכם להקמת בית החולים, כפי שהוא מנוסח כיום, מעמיד בסכנה את המשך תפקודה של מערכת הבריאות בישראל כמערכת ציבורית.

חברת "אסותא אשדוד בע"מ" זכתה במכרז להקמת בית החולים באשדוד. על פי ההסכם שנחתם איתה לפני כשלושה חודשים, היא תהייה רשאית להפעיל שירותי רפואה פרטית במסלול של בחירת רופא בבית החולים, בהיקף של 25% מכלל ההכנסות של בית החולים. למרות שבית החולים מוקם בידי זכיין פרטי, הוא ממומן על ידי המדינה במידה ניכרת: הקרקע המיועדת לבניית בית החולים תועבר לחברה לחכירה ללא תמורה והמדינה תשתתף בעלות ההקמה של בית החולים בסך 487 מליון ₪ (75% מעלות ההקמה). כמו כן, ניתן לשער כי מרבית עלויות הטיפול בבית החולים ימומנו על ידי קופות החולים ומשרד הבריאות מכוח מחויבויותיהם על פי חוק.

לדברי עו"ד אן סוצ'יו מהאגודה לזכויות האזרח, "הקמת בית החולים באשדוד במתכונתו הנוכחית, הכוללת הפעלת שירות רפואי פרטי, מנוגדת להכרעת בג"צ ופותחת פתח לשינוי מן היסוד של מערכת הבריאות הציבורית, ולפגיעה לא מידתית בעקרונות עליהם מושתתת מערכת הבריאות בישראל, כפי שהוגדרו בחוק: צדק, שוויון ועזרה הדדית. מדובר במקרה חמור של ניצול משאבים ציבוריים לפעילות פרטית למטרת רווח, המפר את הזכות לשוויון של החולים."

עו"ד סוצ'יו מדגישה שהאגודה לזכויות האזרח אינה מתנגדת להקמת בית חולים ציבורי באשדוד – נהפוך הוא, האגודה תומכת בהרחבת האשפוז הציבורי באזור אשדוד ואשקלון ולהנגשתו לכלל האוכלוסייה, ללא תלות ביכולת הכלכלית של החולה או בשאלה האם הוא מחזיק בביטוח פרטי. האגודה מתנגדת נחרצות להפעלת שר"פ במסגרת בית חולים ציבורי המיועד לכל תושבי האזור. לדבריה, "מסלול השר"פ יעניק יתרון ממשי לחולים בעלי האמצעים ויעמיד אותם בקבוצה נפרדת מיתר מבוטחי ביטוח הבריאות הממלכתי. כך, הרופאים הבכירים יטפלו יותר באוכלוסייה האמידה על חשבון איכות וזמינות הטיפול הרגיל".

בכדי להבטיח שבית החולים באשדוד יהיה ציבורי ומיועד לכלל אוכלוסיית האזור, דורשת האגודה לזכויות האזרח ממשרד האוצר ומהממשלה לאסור על הזכיין להפעיל שר"פ במסגרת בית החולים. ההחלטה לשלב שר"פ בבית חולים ציבורי צריכה להתקבל, אם בכלל, לאחר דיון ציבורי ופרלמנטרי נוקב.

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: הזכות לבריאות,הפרטה,זכויות חברתיות,שוויון בשירותי בריאות

סגור לתגובות.