התאזרחות בני זוג זרים של אזרחים ערבים ישראלים  

אילוסטרציה: פטיש בית משפט

בג"ץ 338/99 עיסא נגד שר הפנים; בג"ץ 7139/02 עבאס-בצה נגד שר הפנים

עו"ד: גילה שטופלר, הדס תגרי, עודד פלר

 

בני-זוג זרים של אזרחי ישראל הערבים נתקלים בהליך ארוך ומסורבל להסדרת מעמדם, הנתון לשיקול דעת, ולפעמים אף לשרירות הלב של פקידי משרד הפנים. זאת הרבה יותר מאזרחים יהודים ובני זוגם (שאף הם נתקלים בקשיים ביורוקרטים רבים). האגודה לזכויות האזרח משקיעה מאמצים רבים לשינוי המדיניות של משרד הפנים ולקביעת נוהלים שוויוניים ואחידים לכל.

בשנת 1999 הגישה האגודה עתירה ראשונה לבג"ץ בעניין הליך התאזרחות בישראל של בני זוג של אזרחים ערבים (בג"ץ 338/99). במסגרת ההליך פורסם נוהל התאזרחות חדש לבני זוג של אזרחים, שהוחל על אזרחים יהודים ובני זוגם ועל אזרחים ערבים ובני זוגם. ב-2002 הגישה האגודה עתירת המשך (בג"ץ 7139/02), שהתייחסה לחמש מתוך שמונה המשפחות שעתרו בעתירה המקורית. בעתירה התבקש, כי מתקופת ארבע השנים, שבמהלכן על בני זוג זרים להיות במעמד ארעי עד להתאזרחות, תקוזזנה התקופות הממושכות שבני זוג אלה המתינו עד שאושרה בקשתם, וכי קיזוז תקופות ההמתנה יחול על כל הזוגות, שהגישו בקשותיהם לפני תחילת הנוהל החדש. כמו כן תקפה העתירה את ההתעמרות הבירוקרטית בפונים, ודרשה את התקנת נוהל ההתאזרחות בתקנות, ואת פרסומו בלשכות משרד הפנים.

העתירה נדחתה, אולם בית המשפט הורה למנהל מינהל האוכלוסין לבדוק את עניינים של העותרים, שהטיפול בעניינם התארך זמן רב מאוד. לאחר כארבעה חודשים הגישה האגודה בקשה לפי פקודת ביזיון בית המשפט ליישום פסק הדין. הבקשה נדחתה לאחר שעניינם האישי של רוב העותרים בא על פתרונו.

בג"ץ 338/99:

עיקרי טיעון מטעם העותרים

פסק הדין, 3.7.2002

עתירת ההמשך – בג"ץ 7139/02:

העתירה

פסק הדין, 1.4.2003

בקשה לפי פקודת ביזיון בית המשפט

תגובת המבקשים לתשובת המשיבים בבקשה לפי פקודת ביזיון בית המשפט, נובמבר 2003

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: אזרחות ותושבות,בבתי המשפט,הזכות לחיי משפחה,הזכות לחיי משפחה,זכויות אזרחיות,זכויות המיעוט הערבי

סגור לתגובות.