הזכות לחשמל

להפסיק את ניתוקי החשמל

חמישה אנשים שנותקו מחשמל וארגוני זכויות אדם עתרו לבג"ץ בדרישה לעצור את ניתוקי החשמל

 

חמישה אנשים שנותקו מחשמל עתרו לבג"ץ בדרישה לעצור את ניתוקי החשמל. המצב הקיים מפקיר את האזרחים שלא מסוגלים לשלם את חובם עקב מצוקה כלכלית, ופוגע בקשישים, נכים, חולים, ילדים ונשים חד הוריות. את העתירה הגישו האגודה לזכויות האזרח ורבנים למען זכויות האדם באמצעות עו"ד עדי ניר בנימיני מהקליניקה לזכויות אדם באוניברסיטת תל אביב ועו"ד משכית בנדל מהאגודה לזכויות האזרח.

העתירה הוגשה נגד שר התשתיות, רשות החשמל וחברת החשמל, והיא דורשת להפסיק לנתק אנשים שחיים בעוני בעלי חוב חשמל. ניתוקים אלו פוגעים בזכות לקיום בכבוד ולבריאות, ואף עלולים להוות סכנת חיים. החוק מחייב את רשות החשמל לקבוע אמות מידה לניתוק, אולם בפועל הרשות לא פרסמה אמות מידה מהותיות אלא פרוצדורליות בלבד, ולכן חברת החשמל מנתקת עשרות אלפי משפחות בעלות חוב בשנה ללא הגנות מספקות על זכויותיהן.

בנוסף, העתירה דורשת להפסיק להשתמש במת"מ (מונה תשלום מראש) כאמצעי לגביית חובות. כיום חברת החשמל מתקינה בבתיהם של חייבים את המת"מ ומחייבת אותם לשלם את חשבון החשמל מראש, כדי להתחבר לזרם החשמל. מסכום ההטענה היא מקזזת חלק מהחוב. לפי העתירה, מדובר בשיטה לא חוקית לגבייה. העותרים טוענים שאת גביית החוב יש לעשות בדרכים המקובלות במדינת ישראל, כפי שגובים כל חוב אחר, ושאסור לחברת החשמל להשתמש בכוחה להוריד את השאלטר כאמצעי גבייה.

חשמל הוא מצרך בסיסי שאי אפשר להתקיים בלעדיו בחברה מודרנית, וישנה הכרה בינלאומית לכך שלבני אדם יש זכות לחשמל. למרות זאת, חברת החשמל מנתקת את האספקה לעשרות אלפי בתים בשנה. כך מנותקים המוחלשים ביותר בחברה, ביניהם חולים הזקוקים לקירור תרופות ולמכשור רפואי שצורך חשמל, קשישים שרגישים לחום ולקור, וילדים.

למרות שהאגודה לזכויות האזרח, הקליניקה לזכויות אדם באוניברסיטת תל אביב ופורום החשמל פנו פעמים רבות בשנים האחרונות, רשות החשמל לא הסדירה את הנושא וכך הופקרו האזרחים. עתירה זו לבג"ץ דורשת לשים סוף לניתוקים, בדומה לאיסור על ניתוקי מים שעבר בכנסת לפני כשנתיים.

בג"ץ 214/17

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: הזכות לחשמל

סגור לתגובות.