מי אחראי למשבר המים בירושלים המזרחית?

השכונות שמעבר לחומה. צילום: מארק גרייהשכונות שמעבר לחומה. צילום: מארק גריי

במסגרת עתירה לבג"ץ בדרישה לפתור את משבר המים הקשה בשכונות ירושלים המזרחית שמעבר לחומה, מסרו רשות המים, משרד התשתיות, חברת הגיחון ועיריית ירושלים, עדכונים באשר לצעדים שננקטו עד כה לפתרון המשבר. תאגיד הגיחון מאשים את רשות המים ואת משרד התשתיות באחריות למצוקת המים; עיריית ירושלים: "אין לנו שליטה ממשית בנושא המים שבתחומנו".

בהודעה שהעביר תאגיד הגיחון לבג"ץ, נמתחה ביקורת חריפה על רשות המים ומשרד התשתיות, בטענה שלא מסרו תשובות הנוגעות לקידום הפתרון לבעיה. בתגובת הגיחון נמסר גם, כי מזה למעלה משנתיים האוצר ורשות המים דנים בשאלה היכן יימצא המימון לעבודות התשתית הנחוצות, בהיקף שמוערך בגיחון בכ- 189.5 מיליון ש"ח.

בהודעה מטעם עיריית ירושלים נמסר כי אינה אחראית לאספקת המים לתושבי העיר, כי אין לה כל סמכות בעניין, וכי "במצב החוקי הקיים, אין לה למעשה יכולת שליטה ממשית בנושא המים בתחומה". בתגובת העירייה אף מצוין כי האפשרות למתן טיפול יומיומי ושוטף בצרכי התושבים (בשכונות שמעבר לחומה) מוגבלת מאד.

 בהודעות מטעם רשות המים ומשרד התשתיות נמסר כי התקיימו מספר ישיבות ופגישות במטרה "לנסות לגבש פתרונות לבעיה, מההיבט התכנוני וההנדסי, מההיבט המשפטי […] מההיבט הכספי ומההיבט הביטחוני". רשות המים ומשרד התשתיות ביקשו 90 ימים נוספים להמשך הדיונים.

 עו"ד קרן צפריר מהאגודה לזכויות האזרח, שהגישה את העתירה: "מצער לראות שרק כמה שבועות אחרי חגיגות 'איחוד' ירושלים, עיריית ירושלים כלל אינה מסתירה את ההתנערות הגורפת שלה מתושבי השכונות הירושלמיות שמעבר לחומת ההפרדה. רק לפני כחודש, ראינו כיצד ראש העירייה נזעק לחמ"ל הגיחון, בעקבות תקלה שפגעה באספקת המים בעיר. בשכונות שמעבר לחומה, הבעיה קיימת כבר ארבעה חודשים, ונראה שלאף גורם ממשלתי לא דחוף לפתור אותה".

ג'מיל סנדוקה, יו"ר ועד שכונת ראס חמיס ואחד העותרים: "החיים הפכו בלתי נסבלים בחודשים האחרונים. מצוקת המים מגבילה את היכולת שלנו להתרחץ, לעשות כביסה, דברים הכי בסיסיים. אם זה היה קורה במערב העיר, כבר היתה קמה ועדת חקירה. אנחנו כבר לא עומדים בזה."

בג"ץ 2235/14

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: זכויות תושבי ירושלים המזרחית,מים וביוב

סגור לתגובות.