על ראש הממשלה להבהיר כי אין תכניות לביצוע טרנספר לאזרחי המדינה

בעקבות הדיווח בקול ישראל על "תרגול טרנספר" של כוחות הביטחון, האגודה לזכויות האזרח פנתה הבוקר (12.10.10) לראש הממשלה בדרישה להבהרה מיידית וחד-משמעית, כי אין ולא יהיו כל תוכנית או דיון על כוונה לבצע "טרנספר" לאזרחי המדינה

האגודה לזכויות האזרח פנתה הבוקר לראש הממשלה במחאה חריפה בעקבות חשיפתו של תרגיל רחב היקף של כוחות הביטחון, אשר דימה התמודדות עם מחאה בציבור הערבי בתגובה לביצוע של תוכניות לחילופי אזרחים ושטחים. על פי הדיווח של הכתבת כרמלה מנשה, התרחיש שנכלל בתרגיל הוגדר במפורש כ"טרנספר" של אזרחים ערבים.

בפנייה, כותב עו"ד עאוני בנא, מנהל המחלקה לזכויות המיעוט הערבי באגודה, כי "מתן הכשר, באופן ישיר או משתמע, בתוכנית יזומה או בהסכמה משתמעת שבשתיקה, לתוכניות טרנספר, הינו דהירה מהירה ומסוכנת לעבר מקומות אפלים".

עו"ד בנא מציין עוד כי "אזרחות היא זכות יסוד וכל פגיעה בה חותרת תחת אושיות הדמוקרטיה. אזרחותם של האזרחים הערבים היא לא חריג לעניין זה. היא אינה נושא למשא ומתן והיא לא ניתנת להתניה או לשלילה בכפיה, גם לא במסגרת הסכמים והסדרים מדיניים כלשהם"

להלן המכתב המלא.

‏12 באוקטובר 2010

לכבוד
מר בנימין נתניהו
ראש הממשלה
ירושלים

שלום רב,

הנדון: תרגיל של כוחות הביטחון המדמה תרחיש טרנספר

מפרסומים בתקשורת (רשת ב', 8 באוקטובר 2010) אנו למדים, כי לאחרונה בוצע תרגיל רחב היקף, בו השתתפו שירות בתי הסוהר, המשטרה, כוחות כיבוי אש והצלה ופיקוד העורף, המדמה בפרט התמודדות עם הפגנות ופעולות מחאה אלימות שיפרצו בקרב האזרחים הערבים בישראל בתגובה לביצוען של תוכניות לחילופי אזרחים ושטחים במסגרת הסכמים עם הרשות הפלסטינית.

ככל שאין בדברים אמת, מתבקשת, בשל חומרתו הקיצונית, הכחשתו הדחופה והחד-משמעית של הדיווח הנ"ל על ידי הדרגים הבכירים ביותר.

ככל שהדיווח מדויק, הרי שקיומו של התרגיל מעיד על כך, שרעיונות טרנספר, הנקראים בשמות כמו חילופי שטחים או חילופי אוכלוסין, הם לא רק סיסמת בחירות או פנטזיה פרטית של פוליטיקאים ושרים אלה או אחרים, אלא נושא לדיון על סדר יומה של הממשלה ושל העומדים מאחורי ההחלטה על קיום התרגיל במתווה זה – נושא אשר מיום ליום זוכה ללגיטימציה ולעידוד מקרב גורמים ממשלתיים וציבוריים שונים.

כמו כן, אי אפשר לנתק את הדברים מהקשרם האקטואלי. המסר שעובר לציבור הוא קיצוני בחומרתו: שנושא פסול ממהותו, של ביטול אזרחותם בכפיה של חלק מאזרחי מדינת ישראל הערבים, נראה בעיני הממשלה כתרחיש סביר ואפשרי, במידה שאף מחייבת התארגנות והיערכות משטרתית מיוחדת לקראת יישומו הלכה למעשה. חמורה לא פחות בעינינו העובדה, כי הדיבור על שלילת אזרחות כאמור נעשה במקביל למסע דה-לגיטימציה שמשתולל לאחרונה נגד האזרחים הערבים. הדבר מתבטא בין היתר בגל הולך וגובר של יוזמות חקיקה אנטי-דמוקרטיות, המבקשות להעמיד את האזרחים הערבים במבחני "נאמנות" למיניהם כתנאי למימוש אזרחותם וזכויותיהם.

אזרחות היא זכות יסוד וכל פגיעה בה חותרת תחת אושיות הדמוקרטיה. אזרחותם של האזרחים הערבים היא לא חריג לעניין זה. היא אינה נושא למשא ומתן והיא לא ניתנת להתנאה או לשלילה בכפיה, גם לא במסגרת הסכמים והסדרים מדיניים כלשהם.

מתן הכשר, באופן ישיר או משתמע, בתוכנית יזומה או בהסכמה משתמעת שבשתיקה, לתוכניות טרנספר, הינו דהירה מהירה ומסוכנת לעבר מקומות אפלים. מכאן פנייתנו זו, בדרישה להבהרה מיידית וחד-משמעית כי אין, ולא יהיו, כל תוכנית או דיון בעניין זה בממשלה על כל זרועותיה.

בכבוד רב,

עאוני בנא, עו"ד
מנהל המחלקה לזכויות המיעוט הערבי

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: אזרחות ותושבות,זכויות אזרחיות,זכויות המיעוט הערבי,עוד

סגור לתגובות.