מדיניות "מניעת טיפול" במשרד הפנים

בג"צ 6847/02 פלונית נגד שר הפנים; בג"צ 3940/10 פלונית נגד שר הפנים

עו"ד: עודד פלר


בשנת 2002 הגישו האגודה לזכויות האזרח והמרכז לפלורליזם יהודי עתירה לבג"ץ נגד מדיניות "מניעת הטיפול" במשרד הפנים. על פי מדיניות זו נמנעים פקידי משרד הפנים ממתן שירות לאזרחים ולתושבים (הנפקת דרכון חדש, הנפקת תעודת זהות במקום תעודה שנגנבה, קבלת תעודת לידה עבור בן שנולד וכו'), כאמצעי לחץ לקבלת הסכמתם לשינוי רישום פרטי הדת, הלאום או המצב האישי, או כאשר קיים חשד, כי רכשו את מעמדם בישראל שלא כדין. מדובר, פשוטה כמשמעה, בסחטנות ובבריונות.

במהלך הדיונים בעתירה גובש נוהל, שאמור למגר את תופעת "מניעת הטיפול", ומורה לפקידים בלשכות משרד הפנים כיצד עליהם לנהוג במבקשי שירות במקרים שבהם יש צורך בבירור מוקדם טרם מתן השירות.

אף שתופעת "מניעת הטיפול" צומצמה בעקבות ההתדיינות הקודמת, היא טרם עברה מן העולם. בשנת 2010 עתרו הארגונים בשנית בשם אם ובתה, שעלו לישראל בשנת 1998. משרד הפנים סבור, כי הן אינן יהודיות, ומאז שנת 2004 תבע מהן להסכים לשינוי פרטי הדת והלאום במרשם האוכלוסין. הן מסרבות. משרד לא פנה לבית המשפט כדי שיורה על תיקון המרשם, כפי שקובע החוק, ולא קיים את הוראות הנוהל, הקובע שבנסיבות כאלה אסור למנוע שירותים, ושהבירור לא יימשך יותר משישה שבועות. במקום זאת, הוא מנע מן האם ומבתה שירותים במשך שנים.

בדיון בעתירה טען משרד הפנים שהייתה "תקלה". בית המשפט עיגן בפסק הדין את התחייבות משרד הפנים לרענן את הוראות הנוהל לפקידים, ולא למנוע מהעותרות שירותים.

העתירה הראשונה

העתירה השניה

פסק הדין בעתירה השניה

 

הודעות לעיתונות:
משרד הפנים מונע טיפול מאזרחים ומתושבים בניגוד לחוק ולאורך שנים, אוגוסט 2002

 

קישורים:
עו"ד עודד פלר, מנועי טיפול: על עריצות הבירוקרטיה, מתוך הדו"ח "המיניסטריון: הפרת זכויות אדם בידי מינהל האוכלוסין", דצמבר 2004
בהתערבות בג"ץ הופסק האולטימטום ל"מנועי טיפול", הארץ, 26.11.03

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: אזרחות ותושבות,זכויות אזרחיות

סגור לתגובות.