להפסיק את סילוק חסרי הבית משטחים ציבוריים בתל אביב

cc-by-NC-SA: יואב לרמןcc-by-NC-SA: יואב לרמן

האגודה הגישה עתירה דחופה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב בשם שלושה חסרי בית, נגד עיריית תל-אביב ומשטרת ישראל

הבוקר (11.10.11) הגישה האגודה לזכויות האזרח עתירה דחופה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב בשם שלושה חסרי בית, נגד עיריית תל-אביב ומשטרת ישראל, בדרישה להפסיק לאלתר פעולות חוזרות ונשנות לסילוק חסרי בית משטחים ציבוריים בעיר. מדובר בפעולות הנגועות בחוסר חוקיות ובחוסר סמכות חמורים.

לפני כשבוע פינתה עיריית תל-אביב את מאהלי המחאה בעיר והמוחים שבו לבתיהם, אולם חסרי הבית שמצאו במאהלים קהילה תומכת ומשקמת, נותרו ללא כל פתרון או מסגרת והם ממשיכים לגור תחת כיפת השמיים עם מעט הציוד האישי שלהם. מאז פועלת העירייה באופן יומיומי, בסיוע הסיירת הירוקה והמשטרה, לגרשם בכוח ממרחבים ציבוריים בעיר (גינת לוינסקי, כיכר רבין ועוד).

כך, מגיעים פקחי העירייה בשעות הלילה המאוחרות למקומות שונים בעיר בהם לנים חסרי בית, דורשים מהם להתפנות, מאיימים עליהם כי יפונו בכוח ואף מחרימים מהם את מעט הציוד האישי שבידיהם. במספר מקרים, חסרי בית שסירבו להתפנות אף נלקחו לתחנת המשטרה בתואנות שונות.

לחסרי הבית שביקשו למחות על פינויים וטענו כי אין לעירייה סמכות לגרשם ממקום למקום, הסבירו הפקחים המפנים שאין התנגדות לאפשר לינה במקומות מסוימים בעיר, אבל אין אישור לחסרי הבית להתאסף וללון יחדיו באזורים מרכזיים בעיר וכי עליהם לחזור "כל אחד לחור שלו". עוד טענו הפקחים, כי אמנם אין איסור על לינה בשטחים ציבוריים בעיר, אבל חל איסור על שימוש במזרונים ושמיכות לצורך כך.

עו"ד גיל גן-מור, ראש תחום הזכות לדיור באגודה לזכויות האזרח: "נראה שכל מטרת הפעולות של העירייה והמשטרה היא לשבור את רוחם של חסרי הבית, ולפרק את הלכידות שנוצרה במהלך הקיץ בינם לבין קבוצת הפעילים שמלווה אותם ומסייעת להם למצוא פתרונות קבע. במקום לסייע, העירייה פועלת לבידודם ולסילוקם של חסרי הבית, ממררת את חייהם, ודוחפת אותם כל אדם לגורלו, במטרה שיחזרו להצטנף בפינות מבודדות ונסתרות מהעין בשולי העיר והחברה."

עו"ד נירה שלו מהאגודה לזכויות האזרח: "כאשר העירייה מורה לאדם חסר בית הלן ברחוב לעזוב את כיכרות וגינות העיר ו'לחזור כל אחד לחור שלו', היא רומסת את חירותו, כבודו ואת האוטונומיה הבסיסית שלו, ומעבירה לו בכך מסר ברור כי הוא נחות ו'מטרד'. מדובר בפעולות הנגועות בחוסר חוקיות ובחוסר סמכות חמורים ועל העירייה להפסיקן מייד".

עת"מ 20761-10-11

העתירה

בקשה למתן צו ביניים

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: הזכות לדיור,זכויות חברתיות,חסרי בית

סגור לתגובות.