לא להשתקת מחאת האוהלים

צילום: טל דהןצילום: טל דהן

באגודה לזכויות האזרח ביקרו היום (12.8.11) בחריפות את מה שמסתמן כניסיון של ראשי ערים לגרור את המשטרה להשתקת מחאת האוהלים, והסתייגו נחרצות מהאיומים המרומזים שכבר הופרחו בתקשורת על כוונה לפנות את האוהלים.

לדברי עו"ד אבנר פינצ'וק, ראש תחום חופש הביטוי באגודה, "תפקידה של המשטרה הוא להגן על חופש הביטוי, לא להיגרר אחרי ראשי ערים אינטרסנטיים תוך שימוש בתירוצים מופרכים כמו ההכרזה הצפויה על מדינה פלסטינית בספטמבר".

בשבועות האחרונים נאבקה האגודה לזכויות האזרח בהצלחה במספר ניסיונות לפגוע במאהלי מחאה ברחבי הארץ. אל מול המסרים שמעבירות עיריות מסוימות – וכפי שמסתמן כעת, גם המשטרה – נערכת האגודה להמשך מתן סיוע משפטי למאהלים, במקרה של הסלמה בניסיונות ההתנכלות מצד המשטרה או מצד רשויות מקומיות.

כך, פנתה היום האגודה במכתב נוסף לצבי בר, ראש עיריית רמת גן, בדרישה שהעירייה תחדל להתנכל ליושבי המאהל, ובין היתר תודיע על ביטול קנס שהוטל על תושב העיר שלא כדין. אמנון ביגלמן, ממשתתפי המאהל, קיבל אתמול קנס בסך 470 ₪ על תליית מודעת "מחאה פוליטית", זאת לאחר שתלה על גדר סמוך למאהל שלט שעליו נכתב "נלחמים על הבית". לדבריו, העירייה שלחה אתמול למאהל פקח עירוני שמטרתו להשגיח על המוחים; בהמשך הערב הגיעה ניידת של השיטור העירוני, נאמר לו שהם הוזעקו למקום משום שסירב להזדהות בפני הפקח, למרות שלדבריו אף אחד לא ביקש זאת ממנו. במקביל הפקח דיבר עם מנהל מחלקת התברואה, שפיקח על האירועים בשלט רחוק, חזר לאמנון והודיע שנאמר לו לקנוס אותו.

פנייה נוספת התקבלה באגודה מרועי ברזילי, חבר מועצת העיר ברמת גן, אשר שותף גם הוא במאהל המחאה; הוא סיפר שביום שלישי האחרון הוגשה נגדו תלונה במשטרה לדבריו, מטעם העירייה, כנראה בגין תליית כרזה או מעשה דומה.

עו"ד טל חסין, מנהלת מחלקת פניות הציבור של האגודה לזכויות האזרח: "הוצאת הדו"ח בנסיבות אלה מהווה פגיעה קשה בחופש הביטוי תוך סטייה מתכלית החוק וניצול לרעה של סמכויות הפיקוח העירוני, במטרה להתנכל לאזרחי רמת גן המממשים את זכות היסוד שלהם לחופש הביטוי והמחאה. נראה שפקחי העירייה מונעים משיקולים זרים – סמכויות הפקחים לא נועדו למקרים שכאלה, במיוחד כאשר בכל המדינה פועלים מאהלי מחאה וראשי הערים ברובם נוהגים באיפוק והבנה".

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: הזכות להפגין,זכויות אזרחיות,חופש הביטוי,מחאת האוהלים 2011,מחאת האוהלים 2011

סגור לתגובות.