ראש עיריית בית שאן מפנה מאהל "כי המחאה מכוונת נגדו"

אילוסטרציה. צילום: טל דהןאילוסטרציה. צילום: טל דהן

העירייה מנסה להשתיק את המחאה, המשטרה מסייעת לה. האגודה פנתה בדחיפות לראש העיר ולמפקד המשטרה

 

הבוקר (31.7.11) פנה עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח במכתבים בהולים אל ראש עיריית בית שאן ז'קי לוי ואל מפקד משטרת בית שאן, והתריע: לראש העירייה אסור לפגוע בחופש המחאה של התושבים, גם אם מחאתם מכוונת נגדו.

גם בבית שאן הוקם מאהל מחאה, אלא שביום שישי האחרון הורה ראש עיריית בית שאן ז'קי לוי על פינויו, ואף קיבל את עזרת המשטרה לצורך זה. כאשר נדרש לוי להסביר מדוע פעל להשתקת המחאה הלגיטימית, השיב כי הסיבה היא שהפעילים נאבקים בו אישית.

ביום שלישי האחרון הקימה קבוצה מתושבי בית שאן מאהל מחאה קטן ברחבת העירייה. משטרת בית שאן, אשר סברה בטעות כי המאהל מצריך אישור משטרתי, נתנה בתחילה אישור ל-24 שעות, ולאחר מכן פינתה את המאהל. לאחר שמקימי המאהל שבו ופנו למשטרה בסיוע עמותת שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם, הם זכו לקבל אישור לקיום מחאת אוהלים למשך חודש ימים. משטרת בית שאן הכפיפה את אישורה למקרה שהעירייה תדרוש את פינוי המאהל. ביום שישי מיהר ראש העירייה להוציא מכתב המורה למפגינים לפנות את המאהל, וכשעה לאחר מכן, נשלחו פקחי העירייה כדי לפנות את המאהל ולהחרים ציוד. בתגובה לפנייתה של חברת הכנסת זהבה גלאון, שתהתה על הפינוי, מסר לה לוי כי למקימי המאהל יש עניין פוליטי ואישי נגדו.

עו"ד אבנר פינצ'וק, ראש תחום חופש הביטוי באגודה לזכויות האזרח: "למרבה הצער, נראה כי מר לוי אינו מבין מהם עקרונות חופש הביטוי. רחבת העירייה, בהיותה שטח ציבורי, מיועדת גם לשימושם של אזרחים המבקשים להביע מחאה, ולראש העירייה אין סמכות להורות כך סתם על פינויים. תמוהה במיוחד המהירות שבה משטרת בית שאן מתגייסת, ולא בפעם הראשונה, כדי לסייע לראש העירייה להשתיק מחאה חשובה ולגיטימית. אם ראש העירייה לא יחזור בו מהחלטתו הפסולה נפעל לביטולה בערכאות משפטיות."

ליאת זהר, ממארגני המחאה בבית שאן: "גם אצלנו, בחצר האחורית של המדינה, אזרחים סובלים ממצוקת דיור ומצוקת קיום. בכל הארץ ראשי ערים מתגייסים לתמוך במחאה הצודקת, אבל בבית שאן, ראש העיר מנסה לנצל את סמכותו כדי לפגוע בחופש המחאה של התושבים. אנחנו לא מתכוונים לשבת בשקט, אלא להמשיך במאבק."

 

פניית האגודה לזכויות האזרח לראש עיריית בית שאן, ז'קי לוי

פניית האגודה אל מפקד משטרת בית שאן, סנ"צ רן אופיר

 

האגודה לזכויות האזרח מפיצה בימים אלה זכותון למפגין במאהלי המחאה ברחבי הארץ. הזכותון כולל הסברים: מתי דרוש רישיון להפגנה, מה נדרש כדי מאהל ומהן זכויותיו של מפגין שנעצר.

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: הזכות להפגין,זכויות אזרחיות,חופש הביטוי,מחאת האוהלים 2011,מחאת האוהלים 2011

סגור לתגובות.