האגודה הצטרפה לעתירת הבית הפתוח בדרישה לקיים את מצעד הגאווה

בשל השתהות המשטרה, הבית הפתוח נאלץ לעתור לבג"ץ בדרישה לאפשר קיום מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים עוד לפני החגים. להלן הודעה על הגשת העתירה, שפורסמה מטעם הבית הפתוח
  • הבית הפתוח עותר לבג"ץ בשיתוף האגודה לזכויות האזרח בשם חופש הביטוי, עקרון השוויון וזכות ההפגנה, שכן אי אישור המצעד על ידי המשטרה מהווה כניעה מראש לאלימות המתנגדים למצעד
  • הבית הפתוח כבר העביר למשטרת ישראל שישה תאריכים אפשריים לקיום המצעד בשבועיים הקרובים
  • נכון למועד הגשת העתירה טרם התקבלה תשובה מטעם המשטרה; השיהוי במתן תשובה כמוהו כמתן תשובה שלילית דה-פקטו
  • המצעד מתקיים בירושלים מידי שנה ברציפות מאז 2002 בהשתתפות אלפים

הבית הפתוח הגיש היום (א`) עתירה לבג"ץ נגד משטרת ישראל ועיריית ירושלים, בדרישה לאשר את קיום מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים ללא שיהוי מיותר, ולאפשר את קיומו עוד לפני החגים. המצעד אמור היה להתקיים במהלך חודש אוגוסט, אך נדחה ע"י הבית הפתוח בשל הלחימה בצפון. עם סיום הלחימה, הגיש הבית הפתוח בקשה לאישור המצעד בתאריך חדש, שנדחה על ידי המשטרה בנימוק של "עומס יתר". בתגובה, הגיש הבית הפתוח למשטרת ישראל שישה (!) תאריכים חלופיים (בחודש ספט`, לפני ראש השנה), אך בחלוף למעלה משבוע ועד למועד הגשת העתירה, לא התקבלה כל תשובה מהמשטרה. מכיוון שכל התאריכים הרלוונטיים הם בשבועיים הקרובים, משמעותה האמיתית של השהיית התשובה מטעם המשטרה היא סיכול מתחמק ונטול בסיס חוקי של קיומו של מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים השנה.

בעתירה נקבע כי הזכות לקיים מצעד גאווה בירושלים מעוגנת בחופש הביטוי, עקרון השוויון וזכות ההפגנה, שהן זכויות חוקתיות בסיסיות במדינת ישראל. בסירובה להגן על זכותה של הקהילה הגאה בעיר לקיים את המצעד ולאבטח את האירוע, משטרת ישראל נכנעת מראש לאלימות ומפקירה את שמירת שלטון החוק. בית המשפט העליון כבר קבע בבירור מספר פעמים בעבר כי מתפקידה של המשטרה הוא למנוע אלימות נגד מפגינים – ולא למנוע ממפגינים את חופש הביטוי (השופט ברק בבג"צ לוי נגד מפקד מחוז דרום של משטרת ישראל, 1983; ופסקי דין נוספים). העתירה מוגשת בשם הבית הפתוח והאגודה לזכויות האזרח ע"י עורכי הדין גלעד ברנע ודן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח.

נועה סתת, מנכ"לית הבית הפתוח, הוסיפה כי "תפקיד המשטרה הוא להגן על חופש הביטוי, ואם זו לא תתעשת בעצמה אנו בטוחים כי בית המשפט יזכיר למשטרה את חובתה לשמירה על שלטון החוק. אי אישור המצעד הוא כניעה לאלימות, ואילו מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים נועד לקדם את חופש הביטוי ואת השוויון לחברי הקהילה, בשאיפה לישראל פלורליסטית ודמוקרטית. כבר לפני שנה קבע ביהמ"ש המחוזי כי ניסיונותיה של עיריית ירושלים למנוע את קיום המצעד מנוגדים לחוק; לנוכח התמשכותם של ניסיונות פסולים אלו להגביל את חופש הביטוי, אני קוראת לכל אלו החרדים לדמותה של ירושלים להצטרף למצעד המגלם את רוחה האמיתית והפתוחה של ירושלים."

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: הזכות להפגין,הזכות לשוויון,זכויות אזרחיות,זכויות להט"ב,חופש הביטוי

סגור לתגובות.