על המדינה להגן על תושבי הכפר ח`ירבת יאנון מפני מתנחלי איתמר

האגודה בפנייה דחופה ליועץ המשפטי לממשלה: המשפט הבינלאומי והישראלי מחייב את המדינה לספק הגנה אקטיבית לכל האוכלוסייה האזרחית הפלסטינית בגדה המערבית, באופן שימנע את סיכון חייהם, שלמות גופם ורכושם

האגודה לזכויות האזרח פנתה ב- 29.10.02 בדחיפות ליועץ המשפטי לממשלה, מר אליקים רובינשטיין, בבקשה כי יפעיל את סמכותו וינחה את השרים לביטחון ולביטחון פנים בדבר חובתם למנוע תקיפות אלימות והתנכלויות של מתנחלי ההתנחלות איתמר כלפי תושבי הכפר ח`ירבת יאנון הסמוך להתנחלות איתמר. עוד מבקשת בפנייה עו"ד מנאל חזאן מהאגודה לזכויות האזרח, כי היועץ ינחה את השרים בדבר חובתם לספק הגנה לתושבי הכפר על מנת שיוכלו לחזור לבתיהם, אותם נאלצו לנטוש כתוצאה מן התקיפות האלימות נגדם ונגד רכושם, ולחיות בהם בשלווה.

ביום שישי, 18 באוקטובר 2002, נסו על נפשם בני שש המשפחות הפלסטיניות האחרונות שנותרו בכפר ח`ירבת יאנון, מחשש לחייהם, עקב התנכלויות שסבלו במשך שנים ממתנחלי איתמר, אשר החריפו בשבועות האחרונים והגיעו לכדי איומים על חייהם וחיי ילדיהם. בפנייה מציינת עו"ד חזאן כי התנכלויות אלה כללו ניתוק זרם החשמל בכפר לאחר שהמתנחלים הציתו את הגנרטור שמספק לתושבים חשמל, ריקון את מכלי המים וחבלה ברשת המים שהונחה בכפר אך בסוף שנת 2001, ורחיצה במאגר מי המעיין המשמש לשאיבת מי שתייה לכפר.

עו"ד חזאן מוסיפה, כי חזרתם של חלק מתושבי הכפר לבתיהם התאפשרה רק בזכות ליווי של פעילי שלום, אך לאחר מכן שוב מנע הצבא מהתושבים ומהפעילים לגשת למלאכת המסיק. ביום א` השבוע תקפו מתנחלים מאיתמר קבוצה של מוסקי זיתים פלסטינים וישראלים, ופצעו שישה בני אדם, בהם אזרח ישראלי ושני מתנדבים זרים, אשר נזקקו לטיפול רפואי דחוף שכלל תפרים. כמו כן, מיד אחרי שנודע דבר הפיגוע באריאל, נכנסה קבוצה של מתנחלים מאיתמר אל תוך השטח הבנוי של כפר יאנון, וחוללה הרס רב בבתי התושבים. כל פניותיהם לעזרה של התושבים והישראלים אשר היו במקום למשטרת אריאל ולצבא העלו חרס. בפנייתה ליועץ המשפטי מדגישה עו"ד חזאן, כי כל פניותיהם של תושבי הכפר ושל האגודה לזכויות האזרח אל הגורמים הרלוונטיים, בצבא ובמשטרה, בתלונות על תקיפותיהם האלימות של תושבי איתמר נגדם לא העלו דבר.

בימים האחרונים שוב נמנע מתושבי הכפר למסוק, וכך נוצר אפוא מצב, שזה היום השלישי שהתושבים מנועים מלמסוק, והצבא שוב נוקט בשיטה של מניעת המסיק במקום מתן הגנה למוסקים.

האגודה שבה ומתריעה בפנייה ליועץ על התנכלויות המתנחלים כלפי הפלסטינים ועל אוזלת ידן של רשויות הצבא והמשטרה באכיפת החוק ובסיפוק הגנה הולמת לאוכלוסייה האזרחית הפלסטינית. עוד מודגש בפנייה, כי מהצהרותיו של השר לביטחון פנים, עוזי לנדאו, בתקשורת, משתמע כי התנכלויות המתנחלים באו בעקבות הפיגועים הנוראיים שאירעו בהתנחלויות, ובכך יש לכאורה הצדקה לעשיית דין עצמית ולקיחת החוק לידיים. הצהרה מעין זו חמורה במיוחד כאשר היא באה ממי שעומד בראש מערכת אכיפת החוק, אשר שלטון החוק אמור לשמש נר לרגליו. עו"ד חזאן מציינת כי הצהרה זו, מעבר להיותה מוטעית עובדתית, כשהיא מצטרפת לדרכי הפעולה שהאגודה עדה להם, אינה מותירה מקום לספק כי קיימת מדיניות של איפה ואיפה באכיפת החוק בשטחים, וכן כי קיימת אפליה על בסיס של לאום בערך המיוחס לחיי האדם ורכושו.

לפיכך מבקשת האגודה מהיועץ המשפטי לממשלה כי יפעיל את סמכותו וינחה את השרים בדבר חובתם לאכוף את החוק על מתנחלים, ובפרט ינחה את שר הביטחון להורות לכוחות הפועלים בשטח כי יימנעו מלהכריז על שטחים חקלאיים כשטחים צבאיים סגורים כדרך לטיפול בעבריינות מתנחלים, בשל הפגיעה החמורה בפרנסת התושבים הפלסטינים, בח`ירבת יאנון ובכל מקום אחר ברחבי הגדה. עוד מבוקש בפנייה, כי השר יורה לכוחות הפועלים בשטח לספק הגנה אקטיבית לתושבים, למוסקי הזיתים הפלסטינים ולקבוצות שבאות לעזור להם, באופן שימנע את סיכון חייהם, שלמות גופם ורכושם ויבטיח את המשך עונת המסיק בחי`רבת יאנון וברחבי הגדה. חובה זו, מציינת עו"ד חזאן, מעוגנת במשפט הבינלאומי ההומניטרי והישראלי.

עוד מבקשת עו"ד חזאן מהיועץ, כי ינחה את השר לביטחון פנים להורות למשטרת מחוז ש"י לפעול לפי חובתה בחוק לפתיחה בחקירות לגבי התלונות המוגשות אליה בדבר אלימות מתנחלים, ולעשות את כל המוטל עליה לשם איתור החשודים ומעצרם כמתחייב, ללא הצבת תנאים בלתי חוקיים ובלתי סבירים בפני המתלוננים הפלסטינים כתנאי לפתיחה בחקירה. עו"ד חזאן מבקשת מהיועץ לגבש דרכי פעולה חדשים והנחיות למילוי חובתה של המשטרה לאכיפת החוק ללא משוא פנים.

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: הזכות לחיים ולשלמות הגוף,זכויות האדם בשטחים הכבושים

סגור לתגובות.