רישום אימוץ ע"י בני זוג מאותו המין, שנעשה בחו"ל

בג"ץ 1779/99 ניקול ברנר-קדיש נגד שר הפנים, פ"ד נד (2) 368; דנג"צ 4252/00 שר הפנים נגד ניקול ברנר-קדיש
עו"ד: הדס תגרי, דן יקיר

האגודה לזכויות האזרח עתרה לבג"ץ נגד שר הפנים בדרישה לרשום כילד משותף את ילדן של זוג נשים לסביות, שאותו ילדה אחת מהן מתרומת זרע. הילד אומץ כחוק בארה"ב ע"י בת זוגה, אך משרד הפנים סירב לרשום אותה במרשם האוכלוסין כאמו של הילד. בפסק דין תקדימי בשנת 2000 קיבל בג"ץ את עמדת האגודה והורה למשרד הפנים לרשום את האם המאמצת כאמו של הילד.

בעקבות בקשת משרד הפנים החליט נשיא בית-המשפט העליון כי יתקיים דיון נוסף בפסק הדין, בפני הרכב מורחב של 7 שופטים. יחד עם זאת נדחתה בקשת משרד הפנים לעכב את ביצוע הרישום, והילד נרשם בתעודת הזהות של האם המאמצת. בדיון שהתקיים בדצמבר 2007 נזפו השופטים בחריפות במשרד הפנים על שנמנע מלרשום את הילדים הנוספים שנולדו בינתיים במשפחת ברנר-קדיש ואומצו בחו"ל על-ידי האם הלא-ביולוגית, בהתאם לפסק הדין , וכן ילדים נוספים במצבם . בית המשפט הציע למשרד הפנים למחוק את הבקשה לדיון נוסף.

בסוף ינואר 2008 הודיע משרד הפנים, כי הוא מסכים למחיקת העתירה בכפוף לסייגים ולפרשנויות שונות. בתגובתה ביקשה האגודה למחוק את העתירה מבלי להתייחס לפרשנות המצמצמת של פסק הדין ולנסיונות ההתחמקות של משרד הפנים מלבצע אותו. בתחילת חודש מרץ 2008 מחק בג"ץ את העתירה לדיון הנוסף, תוך שהוא מציין בהחלטתו חלק מהסתייגויות משרד הפנים.

במהלך הדיונים נחשפה (בעזרת עו"ד עירא הדר) העובדה, שלמרות שמשרד הפנים הצהיר בדיון בבג"ץ, שמעתה ירשום את כל צווי האימוץ מחו"ל, בפועל במשך שנים הוא לא טרח לעדכן את התוכנה של מינהל האוכלוסין, והן האימוץ של הבן הבכור של רותי וניקול ברנר-קדיש, שנעשה בחו"ל, והן עשרות האימוצים, שבוצעו בארץ מאז 2005 בעקבות פס"ד ירוס-חקק, לא נרשמו במחשב מינהל האוכלוסין – למרות שמשרד הפנים הציג מצג כלפי המשפחות כאילו שתי בנות הזוג רשומות כאמהות. בעקבות פניית האגודה למחלקת הבג"צים הסדיר משרד הפנים את רישום הילדים במחשבי מרשם האוכלוסין.

העתירה
פסק הדין
סיכומים מטעם המשיבים במסגרת הדיון הנוסף
תגובת המשיבים בדיון הנוסף
החלטה מ-9.12.07
הודעה מטעם העותר
תגובת המשיבים להודעת העותר
פסק דין בדיון הנוסף

הודעות לעיתונות

קישורים:
תקציר פסק הדין בבג"ץ 1779/99
תקדים בבג"ץ: זוג הלסביות הפכו לאמהות חוקיות, ynet, 29.5.00
בג"ץ נוזף: להכיר באימוץ חד-מיני שהוסדר בחו"ל, ynet, 9.12.07

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: בבתי המשפט,הזכות לחיי משפחה,הזכות לשוויון,זכויות אזרחיות,זכויות להט"ב

סגור לתגובות.