לאפשר לתושבי ירושלים המזרחית לקבל שירותים בכל לשכות רשות האוכלוסין

אילוסטרציהאילוסטרציה. צילום: האגודה לזכויות האזרח

האגודה לזכויות האזרח עתרה היום (ראשון) לבג"ץ נגד רשות האוכלוסין וההגירה, בדרישה לאפשר לתושבי ירושלים המזרחית לקבל שירותי מרשם בכל לשכה של הרשות ברחבי הארץ, כפי שמתאפשר לכל תושב אחר, ולא רק בלשכה אחת ויחידה – זו הנמצאת בוואדי אלג'וז שבמזרח העיר. את העתירה הגיש עו"ד יהושע שופמן, שהיה בעבר היועץ המשפטי של האגודה, ולימים המשנה ליועץ המשפטי לממשלה.

המצב השורר בלשכה בוואדי אלג'וז "רחוק מלהשביע רצון, בלשון המעטה שבהמעטה", כפי שקבע בג"ץ לאחרונה. אין אפשרות מעשית לקבוע תור לקבלת שירות בלשכה, והעומס בכניסה אליה קשה מנשוא. יש מאות תורים פנויים בלשכות האחרות בירושלים ובסביבה ואפילו לא תור פנוי אחד בלשכה בוואדי אלג'וז.

מצב זה מונע מתושבי מזרח העיר לקבל שירותים חיוניים: להצטייד בתוך זמן סביר בתעודות זהות בהגיעם לגיל 16, לקבל תעודה חדשה במקומה של תעודה בלויה או תעודה שאבדה, לקבל מסמך נסיעה לשם יציאה לחו"ל ולקבל שירותי מרשם אחרים. נוסף על כך, הסבל היום-יומי בכניסה ללשכה בוואדי אלג'וז הוא קשה ביותר, שכן בכניסה ללשכה אנשים ממתינים בחוץ במשך שעות ללא הצללה, מקומות ישיבה או מתקני מים. המצב רק יחריף במזג האוויר החם של חודשי האביב והקיץ ובפרט בחודש הרמדאן, המתחיל באמצע חודש מאי.

בעתירה נטען כי התנהלותה של רשות האוכלוסין וההגירה פוגעת בזכויותיהם של תושבי ירושלים המזרחית לשוויון ולכבוד. עוד נאמר בעתירה כי התנהלות זו מנוגדת לחוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות ציבוריים, התשס"א-2000, האוסר על אפליה בשל מקום מגורים. זאת ועוד, למרות שהרשויות מודעות למצב הבלתי-תקין, הן לא הציעו עד כה כל פתרון שהוא ישים בעתיד הקרוב. הפתרון המוצע בעתירה – לאפשר לתושבי ירושלים המזרחית לקבל שירותים בכל הלשכות – אינו כרוך בבינוי, אינו מחייב הוספת תקנים, ויאפשר לתושבי ירושלים המזרחית זכות בחירה על פי אמת מידה של שוויון.

עו"ד יהושע שופמן, שהגיש את העתירה: "המצב הבלתי-נסבל בלשכה בעיר המזרחית קיים כבר עשרות שנים. כולם מודעים לכך, אך גם אחרי פניות קודמות לבג"ץ רשות האוכלוסין לא הציעה שום פתרון סביר וישים. כל מה שצריך לעשות הוא לנהוג בשוויון ולאפשר לכולם לקבל שירות בכל אחת מהלשכות."

בג"ץ 3163/18

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: זכויות תושבי ירושלים המזרחית,תושבות ומעמד

סגור לתגובות.