לא לדחות את חובת הנגישות של הממשלה במסגרת חוק ההסדרים

אילוסטרציה

מתוך כ-4,500 מבני ציבור שבאחריות הממשלה (משרדי ממשלה, תחנות משטרה, בתי משפט), כיום רק 50% נגישים. זאת למרות שעברו 13 שנים מאז חקיקת פרק הנגישות ב-2005, ונותרה פחות משנה מסיום החובה להנגיש 100% מהמבנים, שנקבע לנובמבר 2018. הממשלה חוששת מתביעות בעקבות אי השלמת הנגישות בזמן ולכן מקדמת דחייה נוספת: טיוטת חוק ההסדרים העולה לדיון בימים אלה כוללת דחייה של חובת הנגישות של מבני ציבור ממשלתיים מנובמבר 2018 לנובמבר 2021 (ובמקרים מסוימים עד 2023).

צעד זה מצטרף למגמה שאנחנו עדים לה בשנתיים האחרונות, של לחץ של השלטון המקומי ושל גופים פרטיים לדחות את חובת הנגישות, ולצמצם את סמכויות האכיפה ואת חובות הנגישות. במקום שהממשלה תהווה חוד החנית במהפכת הנגישות, שהיא עצמה יזמה לפני יותר מעשור, היא מחפשת דרכים עוקפות כדי לעקר אותה מתוכן.

40 ארגוני חברה אזרחית פנו אתמול (10.1.2018) לשר האוצר, ליו"ר ועדת כספים ולשרת משפטים, במחאה נגד הניסיון הנוסף הזה לדחות את חובת הנגישות. בפנייה מדגישים הארגונים כי הנגשה היא תנאי בסיסי לשילוב אנשים עם מוגבלות ואזרחים ותיקים בחברה הכללית, לכבוד, למיצוי יכולות, לעצמאות ולשוויון. היא מהווה אפוא זכות חוקתית. ללא נגישות, אין לאנשים עם מוגבלות יכולת להתנהל במרחב הציבורי.

פניית הארגונים לשר האוצר, 10.1.2018

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: זכויות אנשים עם מוגבלות,זכויות האדם - כללי

סגור לתגובות.