קריאת הפוליטיקאים לשוטרים וחיילים להרוג במקום לעצור – התרת דם

הודעה משותפת של תשעה ארגוני זכויות אדם בישראל:

מאז תחילת סבב האלימות הנוכחי, אנו עדים לתופעה חמורה של ירי על מנת להרוג בפלסטינים שפגעו בישראלים או נחשדו בכך. מדובר בשורה של מקרים שתועדו ופורסמו, אשר מעלים חשש שהדרך שנבחרה להתמודדות עמם היא החמורה ביותר ובכך התוצאה היתה קטלנית או למצער בלתי הכרחית. במקרים שבהם החשודים בתקיפה היו יהודים – לא נורה איש מן החשודים.

פוליטיקאים ובכירים במשטרה לא רק שאינם פועלים כדי להרגיע את האווירה הציבורית המתלהמת, אלא להיפך – קוראים בגלוי להרג של חשודים ללא משפט, ולאזרחים לשאת עליהם נשק. כך למשל, צוטט ניצב משה אדרי, מפקד משטרת מחוז ירושלים, באומרו: "כל מי שדוקר יהודים או פוגע בחפים מפשע – דינו להיהרג". השר לבטחון פנים, גלעד ארדן, אמר כי "כל מחבל צריך לדעת שהוא לא ישרוד את הפיגוע שהוא עומד לבצע" וחבר הכנסת יאיר לפיד אמר כי "מי שמוציא סכין או מברג – צריך לירות בו כדי להרוג". חלק גדול מאמצעי התקשורת התגייסו לקדם גישה דומה, והגורמים שאמורים לפקח על פעילות המשטרה – הפרקליטות והמחלקה לחקירות שוטרים – נאלמו דום אל מול הדברים.

אין חולק על חומרתם של אירועי הימים האחרונים ועל הצורך להגן על הציבור מפני דקירות והתקפות אחרות. אלא שנראה כי במקרים רבים מדי, במקום לפעול באופן ההולם את אופיו של כל אירוע, שוטרים וחיילים ממהרים לירות על מנת להרוג. הגיבוי הפוליטי והציבורי לפעולות אלה משמעו התרת דמם של פלסטינים בשטחים ובישראל.

במקום לנקוט צעדי ענישה נגד פלסטינים בגדה המערבית (כולל מזרח ירושלים) וברצועת עזה, על ממשלת ישראל לפעול לסיום המציאות של דיכוי מתמשך ויומיומי של כארבעה מליון בני אדם, החיים ללא שום תקווה לשינוי המצב וללא אופק לסיום הכיבוש ולקיום בחירות ובכבוד.

 

הארגונים החתומים על ההודעה:
האגודה לזכויות האזרח בישראל
אמנסטי אינטרנשיונל – סניף ישראל
בצלם
גישה
הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל
המוקד להגנת הפרט
יש דין – מתנדבים לזכויות אדם
עדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל
רופאים לזכויות אדם – ישראל

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: הזכות לחיים ולשלמות הגוף,זכויות במגע עם המשטרה,זכויות האדם בשטחים הכבושים

סגור לתגובות.