המתווה הראשוני בעניין שעות נוספות עלול להכשיר העסקה מסביב לשעון

היום (28.5.2014) יידון המתווה הראשוני לביטול ההיתר הכללי להעסקה בשעות נוספות, שפרסם לאחרונה משרד הכלכלה. בנייר עמדה מטעם ארגוני הפורום לאכיפת זכויות עובדים (האגודה לזכויות האזרח, איתך מעכי – משפטניות למען צדק חברתי, קו לעובד והקליניקה לזכויות עובדים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב) מזהירים הארגונים כי המתווה המוצע נוטה לטובת המעסיקים, וצפוי להכשיר העסקה מסביב לשעון. המתווה מביא בחשבון אך ורק את הצורך של המעסיקים בשעות עבודה ארוכות כעניין שבשגרה, וזאת מבלי לשקף איזון ראוי בין צורך זה לבין רווחת העובדיםאת הנייר כתבה עו"ד מיכל ת'גר מקו לעובד.

לעמדת ארגוני הפורום, המתווה מעורר חשש שמסגרת השעות המקסימלית של 244 שעות בחודש צפויה להפוך לנורמה בענפים ובמקומות עבודה מסוימים, באופן שיפגע ברווחת העובדים. הארגונים טוענים כי המטרה בבסיס המתווה אינה הגברת הגמישות, אלא הכשרת ההעסקה בשעות ארוכות והפחתת עלויות העבודה. גם אם ייקבע הסדר להעסקה גמישה, עליו לכלול מערך איזונים ובלמים שישקף את טובת העובדים ורווחתם, ועליו להינתן באופן מצומצם.

עוד נכתב בנייר העמדה כי "אין מנוס מלהטיל ספק של ממש בצורך הממשי ב"התאמת החוק" ו"הגמשתו", כאשר הניסיון מלמד כי בשם אותם ערכים של גמישות והתאמה למציאות, נוספו לשוק העבודה הישראלי עוד ועוד דפוסי העסקה פוגעניים, הופחתו עלויות ההעסקה תוך שהועלה באופן דרמטי הזמן המוקדש לעבודה על חשבון פנאי ומשפחה, וכאשר קבוצות עובדים הודרו בשיטתיות מסל הזכויות הבסיסי. בשם אותם ערכים של גמישות והתאמה, חדרו לשוק העבודה תבניות העסקה שיועדו לתת למעסיקים גמישות ניהולית, אולם בפועל יצרו שכבת עובדים בלתי מוגנת. גם במקרה זה, התחושה הנוצרת היא כי הגמישות הניהולית אינה אלא ערך שמאחוריו עומד רצון המעסיקים להפחית את עלויות ההעסקה ולייצר שליטה נרחבת בזמן בו העובד עומד לרשותם."

עו"ד מיכל תג'ר מארגון קו לעובד: "אמנם הארגונים החברים בפורום מסכימים לכך שאין להמשיך במצב הקיים בו מתקיימת העסקה גורפת בשעות נוספות מכוח היתרים בטלים, ועם זאת אנו מוצאים את המתווה שהוצע בלתי מאוזן באופן מובהק ומשקף אך ורק את צרכי המעסיקים. המתווה החדש, אשר צפוי להכשיר העסקה מסביב לשעון, יפגע בפנאי, במשפחה, ברווחה ובבריאות, וישפיע על היצע עובדים וכושר המיקוח של מועמדים לעבודה".

נייר העמדה של הפורום לאכיפת זכויות עובדים

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: זכויות חברתיות,זכויות עובדים

סגור לתגובות.