ירושלים המזרחית: ההזנחה נמשכת; מעבר לחומה, הפקרות גמורה

צילום: מארק גרייצילום: מארק גריי

לקראת יום ירושלים: סרט קצר על החיים בשכונות שמעבר לחומה, ומסמך "עובדות ונתונים" על תושביה הפלסטינים של ירושלים המזרחית


 

לקראת יום ירושלים, האגודה לזכויות האזרח מפרסמת את מסמך "עובדות ונתונים" השנתי, הסוקר את מצבה של למעלה משליש מאוכלוסיית העיר – תושביה הפלסטינים של ירושלים המזרחית. השנה הופנה הזרקור ביתר שאת אל ההפקרה המוחלטת של השכונות הירושלמיות שמעבר לחומת ההפרדה.

בחודשים האחרונים נחשף מצבן הקשה של שכונות ירושלים המזרחית שהופרדו מהעיר על ידי חומת ההפרדה. למעלה מ- 100,000 תושבים בשכונות אלה, הנמצאות בתוך שטחה המוניציפאלי של ירושלים, אינם מקבלים שירותים מינימליים – כמעט ללא בתי ספר, ללא מגרשי משחקים מוסדרים, ללא תאורת רחוב, והתשתיות מוזנחות. גם המשטרה אינה נוכחת, והתושבים מתלוננים על עלייה בהיקף הפשיעה, כולל מקרי שוד ורצח. במרץ 2014 נפסק זרם המים בעשרות אלפי בתים שמעבר לחומה.

הנתונים חושפים תמונה מבהילה של עוני, מצוקה והזנחה: 75.3% מתושבי ירושלים המזרחית ו-82.2% מהילדים באזור זה חיים מתחת לקו העוני. למרות זאת, מספרן של לשכות הרווחה בעיר נמוך משמעותית ביחס לגודלה של האוכלוסייה הנזקקת: לעומת 18 לשכות רווחה במערב העיר, במזרח פועלות רק חמש. עובדת סוציאלית במערב העיר מטפלת בממוצע ב-90 תיקים, לעומת 120 תיקים במזרח. כ-90% מהקטינים הנזקקים לטיפול נפשי אינם מקבלים אותו.

מצב התשתיות בירושלים המזרחית בכי רע: אישורי הבנייה ניתנים בצמצום, כאשר רק 14% משטח העיר המזרחית מתוכנן לשמש לבנייה למגורים לפלסטינים; שליש מהאדמות הפלסטיניות בירושלים הופקעו מאז 67' לטובת בנייה ליהודים, וכ-35% מהשטח המתוכנן בשכונות הפלסטיניות מוגדר כשטח נוף פתוח שאסור לבנות עליו. בכל השכונות יש מחסור אדיר במבני ציבור כגון בתי ספר, גני ילדים, טיפות חלב, סניפי דואר, מגרשי משחקים וכיו"ב.

רונית סלע, מנהלת פרויקט זכויות האדם בירושלים המזרחית: "בשבוע של יום ירושלים ראוי לראות את התמונה המלאה: כבר 47 שנה למעלה משליש מתושבי העיר מתמודדים עם מציאות יומיומית של מצוקה, הזנחה ואלימות. ההפקרה האיומה שנוצרה בשנים האחרונות בשכונות הירושלמיות שמעבר לחומה מהווה אות קלון נוסף למדיניות הישראלית בירושלים".

מסמך עובדות ונתונים

תמונות המתעדות את השכונות שמעבר לחומה (לשימוש חופשי, קרדיט: מארק גריי)

"3 בתים" – סרט קצר המתעד את החיים בשכונות הנשכחות:

בימוי ועריכה: עמרי שנהר
צילום: חנא אבו סעדא, עיסא קומסיה
הפקה: רונית סלע, מארק גריי
הקלטה: שיראז רשמאווי
עיצוב פסקול: יובל שנהר
מוזיקה: יחזקאל רז
קופוז וגיטרה חשמלית פרטלס: גלעד וייס
כינור: יחזקאל רז
אונליין: רועי לינדנבאום

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

קטגוריות: הזכות לבריאות,הזכות לחינוך,זכויות תושבי ירושלים המזרחית,חופש התנועה והגדר,מים וביוב,עוד,שירותי דואר,תושבות ומעמד,תכנון ובניה

סגור לתגובות.