נוהלי העבודה של מאבטחים פרטיים בירושלים המזרחית

עת"מ 27706-12-10 קרעין נגד משטרת ישראל ? הממונה על חופש המידע
עו"ד: קרן צפריר

בירושלים המזרחית מועסקת חברת אבטחה פרטית בהגנה על המתנחלים היהודיים בלבד, המתגוררים בליבן של שכונות פלסטיניות. נוכחותם של המאבטחים הפרטיים משפיעה באופן ניכר על חיי התושבים הפלסטינים, בין היתר – בשל הצבת מצלמות אבטחה הפונות לתוך בתיהם של התושבים הפלסטינים, בשל חסימות כבישים לעתים תכופות, ובשל האלימות הקשה שהמאבטחים נוקטים כלפי התושבים, הכוללת מכות ושימוש בירי בנשק חי, שכבר הביא למותו של אחד התושבים.

מידע רב הקשור לפעילות מאבטחים אלה ולסמכויותיהם נותר נסתר לחלוטין מעיני הציבור בכלל ומתושביה הערבים של ירושלים המזרחית בפרט. כך, לא ידוע מהן הסמכויות שרשאים המאבטחים להפעיל, מהם הגבולות הגיאוגרפיים בהם הם רשאים לפעול, מהם אמצעי ההגנה העומדים לרשותם ובאילו נסיבות מותרת הפעלתם, מיהו הגורם המקצועי המפקח על פעילות המאבטחים ובאיזה אופן מתבצע הפיקוח, ובפני מי ניתן להתלונן על חריגה מסמכות או התנהלות בלתי חוקית מצד המאבטחים.

ניסיונותיה של האגודה לזכויות האזרח לקבל מידע בנושא מהמשרד לביטחון פנים וממשרד השיכון העלו חרס. לפיכך הגישה האגודה, בשמה ובשם נציגי ועד תושבי שכונת ואדי חילווה בסילואן, עתירת חופש מידע נגד משטרת ישראל, לקבלת נוהל "הנחיית היחידה לאבטחת מתחמים במזרח ירושלים".

העתירה

קישורים:
עוד בנושא המאבטחים הפרטיים בירושלים המזרחית

העתירה נכתבה בסיועה הרב של אן סוצ'יו

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: התנהלות המשטרה ומאבטחים,זכויות אזרחיות,זכויות תושבי ירושלים המזרחית,חופש המידע

סגור לתגובות.