קמפיין "ישראל נקייה ממוקשים"

 

תומר עזרא

 

רקע כללי

ברחבי ישראל פזורים מאות אלפי מוקשים, שנטמנו בשדות מוקשים הפזורים על פני למעלה מ-33,000 דונם של שטחים פתוחים, אדמה חקלאית ובסמוך לישובים. מוקשים מסוגים שונים נמצאו בשימוש בארץ החל ממלחמת העולם השנייה ועד ל"עופרת יצוקה", וכוללים מוקשים גדולים המיועדים לפגיעה ברכבים משוריינים (מוקשי נ"ט) ומוקשים קטנים המכוונים נגד אדם (מוקשי נ"א). שדות המוקשים מפוזרים בכל הארץ, עם ריכוז גבוה ברמת הגולן ובערבה, ולאורך הגבולות. מוקשים גם הונחו בעבר סביב מתקני תשתית, כגון משאבות של "מקורות", ומוקשים רבים נסחפים יחד עם קרקע במהלך שיטפונות ומקומם המדויק אינו ידוע. חלק מהמוקשים הונחו ע"י צבאות ערב, ומתוך יתר המוקשים שהונחו ע"י צה"ל, חלק גדול אינו משמש לצורך ביטחוני ובמקרים רבים הימצאותו על פני השטח נובעת מחוסר מדיניות עקבית וברורה לגבי פינוי שדות המוקשים.

80% ממדינות העולם חברות באמנה הבינלאומית למניעת מוקשים (Mine Ban Treaty). לפיה, הן מתחייבות להסדיר את פינוי המוקשים משטחן בתוך עשר שנים. מדינות המתמודדות עם בעיית מיקוש דומה או חמורה מזו שבישראל כבר הקימו רשויות לאומיות שניהלו את פינוי המוקשים. ירדן, למשל, סיימה בהצלחה לפנות את כל המוקשים לאורך הגבול עם ישראל. כך גם יוון, רואנדה, אלבניה, וזמביה. ישראל טרם הצטרפה לאמנה זו.

עמדת האגודה לזכויות האזרח

כחלק מזכויות האדם האוניברסאליות ופעילות האגודה בשם זכויות האדם ומימושן בישראל, רואה האגודה את בעיית שדות המוקשים בישראל כהפרה ברורה של זכויות האדם האוניברסליות ושל חוקי המשפט הבינלאומי. במהלך שנות קיומה של ישראל נפגעו בצורה זו או אחרת עשרות בני אדם כאשר נחשפו לסכנת המוקשים, אם כאשר נכנסו לשדה מוקשים בשוגג או מחמת כניסה לשטח ממוקש אשר לא סומן כיאות.

האגודה לזכויות האזרח חברה בקואליציית הארגונים למען ישראל נקייה ממוקשים, יחד עם מרכז המועצות האזוריות וארגוןSurvivor Corps האמריקאי, הפועל רבות בעולם למיגור סכנת המוקשים העולמית. בכך מצטרפת האגודה למשפחה ענקית של ארגונים בין-לאומיים הכוללת ארגוני זכויות אדם וארגוני אד-הוק המפנים מוקשים בשטח.

קמפיין "ישראל נקייה ממוקשים"

האגודה לזכויות האזרח הצטרפה לקמפיין "ישראל נקייה ממוקשים" בחודש נובמבר 2009 ומאז לוקחת חלק נכבד במאמצים לקראת חקיקה בנושא פינוי המוקשים שלא בשימוש ברחבי ישראל. האגודה תומכת בהקמת מ?נהלת אזרחית מטעם המדינה שתדאג לפינוי המוקשים הבלתי מבצעיים בישראל ותדאג לביטחון אזרחיה באשר הם.

קישורים:

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: הזכות לחיים ולשלמות הגוף,זכויות אזרחיות

סגור לתגובות.