בג"ץ: על המדינה לפרק גדר פנימית שהוקמה בדרום הר חברון

בג"ץ קיבל את עתירת האגודה וקבע: על המדינה לפרק את הגדר, הפוגעת שלא לצורך בזכותם של אלפי אנשים להתפרנס ולקיים אורח חיים סביר

בג"ץ קיבל היום (14.12.06) את עתירתה של האגודה לזכויות האזרח (ושתי עתירות נוספות) נגד גדר הבטון הפנימית, שהקימה המדינה לאורך למעלה מ-40 ק"מ, ושהביאה לסגירתם של כ-80,000 דונם אדמות, ושל 21 קהילות פלסטיניות, בדרום הר חברון. בג"ץ קבע, כי גדר זו פוגעת באופן בלתי-מידתי בזכויות התושבים, והורה למדינה לפרקה בתוך שישה חודשים. יחד עם זאת התיר בג"ץ לצבא להקים באזור מכשול חלופי, שיאפשר מעבר להולכי רגל ולעדרי צאן. כן הטיל בג"ץ על המדינה הוצאות משפט בסך 25,000 ש"ח בכל אחת מהעתירות. את עתירת האגודה לזכויות האזרח הגישה עו"ד לימור יהודה.

בפסק הדין מצוין, כי המעקה שנגד בנייתו הוגשו העתירות מקשה ביותר על מעבר של הולכי רגל, ושולל אפשרות מעבר מנכים, מקשישים ומאנשים אחרים המוגבלים בתנועתם, ועל מעברן של נשים עם ילדים קטנים. כן מקשה המעקה על מעבר של בעלי חיים המשמשים למשא ושל עדרי כבשים ועיזים. יש לציין שענפי החקלאות עיבוד שדות ומרעה מהווים את עיקר פרנסת התושבים באזור זה.

כן נאמר בפסק הדין כי המעקה, שאורכו כאמור מעל ארבעים קילומטרים, מגביל את תנועתם של חמשת אלפים תושבים הגרים מדרום לו או שהם בעלי חלקות חקלאיות מדרום לו, ומכביד באופן חמור על הגישה לשירותים בסיסיים וחיוניים הנמצאים במרכזים עירוניים סמוכים. בכך מקשה המעקה באופן ממשי על אפשרויות הפרנסה של תושבי הכפרים הללו, אשר נדרשים להגיע למרכזים העירוניים שבסביבה על מנת לשווק את תוצרתם, ומייקר באופן ניכר את עלויותיהם של מצרכים חיוניים כגון מים, מזון, דלק ומזון לבעלי החיים. התוצאה היא בידודו של אזור רחב וניתוקו מיתר חלקי יהודה ושומרון.

בפסק הדין מורה בג"ץ למפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית, לראש המינהל האזרחי ולמדינה, לפרק בתוך ששה חודשים את מעקה הבטון שבנו תוך פגיעה בלתי מידתית ובלתי ראויה בזכויות התושבים הפלסטינים באזור.

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: זכויות האדם בשטחים הכבושים,חופש התנועה,חופש התנועה - גדר ההפרדה

סגור לתגובות.