זכויות תושבי ירושלים המזרחית: מאבטחים פרטיים

בלב שכונות פלסטיניות שונות ברחבי ירושלים מתגוררים כ-2000 מתנחלים ישראלים יהודיים, בכ-70 מתחמים שונים ברובע המוסלמי, בסילוואן, בראס אל-עמוד ובשכונות נוספות. כל אחד מהמתחמים הללו מאובטח באופן קבוע על ידי כ-350 מאבטחים פרטיים, הממומנים על ידי משלם המסים מתקציב משרד הבינוי והשיכון בעלות של למעלה מ-76 מיליון ש"ח בשנה.

נוכחותם של מאבטחים פרטיים מטעם המדינה, שתפקידם להגן על התושבים היהודים מפני התושבים הערבים, יוצרת מתחים רבים: החל בעצם תפקידם – אשר, בשונה מהמשטרה, איננו מכוון להעניק שירות לכל התושבים, אלא להגן על תושב אחד מפני שכנו; וכלה בחמור מכל – תפקודם של המאבטחים במצבי חירום: המאבטחים, שאינם שוטרים, לא אומנו ולא הוכשרו למלא תפקידי שיטור במוקדי עימות קשים, ואינם מאובזרים באמצעים להתמודדות במצבי חירום. משום כך גורמת התנהלותם לעתים קרובות להסלמת המצב, עד כדי שימוש מצדם בירי באש חיה. התנהלות זו הביאה לפגיעות קשות בתושבים ואף למקרה מוות.

לאורך השנים העלו גורמים רשמיים סימני שאלה סביב הפעלת המאבטחים הפרטיים באמצעות משרד הבינוי והשיכון. ועדה ציבורית בראשות האלוף (במיל.) אורי אור, שכינס שר השיכון לשעבר יצחק הרצוג, המליצה חד-משמעית שהאחריות לאבטחת המתחמים היהודים בירושלים המזרחית צריכה להיות בידי המשרד לביטחון פנים ומשטרת ישראל. ההמלצה אומצה על ידי הממשלה בספטמבר 2006,  אלא שכעבור כמה חודשים ביטלה הממשלה את ההחלטה, והפעלת המאבטחים נותרה על כנה.

האגודה לזכויות האזרח פועלת במטרה להביא להגברת הפיקוח על המאבטחים הפרטיים, הן בפעילותם השוטפת והן בתחקור לאחר מקרי אלימות בהם היו המאבטחים מעורבים. באוקטובר 2011 עתרו האגודה לזכויות האזרח ותושבים פלסטינים מירושלים לבג"ץ (בג"ץ 8001/11), בדרישה לשים קץ להפעלתם של המאבטחים הפרטיים בירושלים המזרחית. העתירה תלויה ועומדת.

בג"ץ 8001/11 סיאם נ' ממשלת ישראל – עתירת האגודה לזכויות האזרח נגד הפעלת המאבטחים הפרטיים בירושלים המזרחית

מרחב לא מוגן: כשל הרשויות בהגנה על זכויות אדם באזורי ההתנחלויות שבירושלים המזרחית, דוח האגודה לזכויות האזרח, ספטמבר 2010

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

קטגוריות: התנהלות המשטרה ומאבטחים,זכויות תושבי ירושלים המזרחית

סגור לתגובות.