האגודה לח"כים: תמכו בהצעת החוק לאיסור סלקציה בכניסה למקומות בילוי

לקראת דיון בוועדת הכלכלה בתיקון לחוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, האוסר סלקציה במועדונים, פנתה האגודה לחברי הוועדה וקראה להם לתמוך בהצעת החוק. מטרת התיקון לחוק, שהוכן בסיוע האגודה לזכויות האזרח, היא למנוע סלקציה במתכונת "עוקפת החוק" הנהוגה כיום, כאשר במקום לומר מפורשות לאדם כי לא עבר את הסלקציה, מניחים לו לחכות עד בוש מחוץ למועדון, מסעדה או מקום בילוי אחר. להלן הפנייה.

 

 

שלום רב,

 

מחר יום ב'  28.3.11 בשעה 11:30 יתקיים דיון בועדת הכלכלה בהצ"ח איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים (חזקת הפליה).

המדובר בהצ"ח שעניינה איסור סלקציה בכניסה למקומות בילוי. התיקון, אשר הוכן בסיוע האגודה לזכויות האזרח, ומקודם ע"י ח"כ שלי יחימוביץ וח"כ שלמה מולה, נועד למנוע סלקציה במתכונת "עוקפת החוק" הנהוגה כיום, כאשר במקום לומר מפורשות לאדם כי לא עבר את הסלקציה, מניחים לו לחכות עד בוש מחוץ למועדון, מסעדה או מקום בילוי אחר.

במטרה להיאבק בתופעה המוכרת, לפיה מבלים שאינם "עוברים סלקציה" נדרשים לחכות בחוץ, בשעה שמבלים אחרים שהגיעו  איתם או אחריהם זוכים להיכנס, קובע הנוסח של הצ"ח שיובא מחר לדיון בועדה, כי מקום בילוי אשר מעכב כניסתו של אדם המשתייך לאחת הקבוצות שעל פי החוק אסור להפלותה, בעוד שאת האחרים (שאינם נמנים עם אחת מהקבוצות הללו) לא מעכבים, ייחשב כמקום המקיים אפליה אסורה.

החוק נועד למנוע את ה'טריק' הידוע של מועדונים, שמכניסים מבלים מסוג מסוים או מצבע מסוים, ואילו לאחרים (בדר"כ אתיופים, עולים מרוסיה, מזרחים, דתיים, מי שאינו מספיק יפה או סטייליסט וערבים) , אומרים לחכות. הוא מיועד לחדד את הנורמה האוסרת על סלקציה, ולהקל על הגשת תביעות נגד בעלי מועדונים שיפרו אותו.

התיקונים המוצעים מוסיפים לחוק הסדרים דומים לאלה שכבר נקבעו בנוגע לאיסור הפלייה בעבודה. בדומה לסעיף 1 לתיקון המוצע קובע חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה כי " רואים כהפליה גם קביעת תנאים שלא ממין הענין" (סעיף 2(ב) לחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה); סעיף 2 לתיקון, שמעביר את נטל ההוכחה אל שכמו של נותן השירות (בהתקיים נסיבות מסוימות), דומה לחזקה שנקבעה לאחרונה בסעיף 15(ד) לחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה: בשני המקרים נועדו החזקות להתמודד עם "התחכמויות" ו"טריקים", שננקטים בשטח בניסיון לעקוף את האיסור ההפליה.

במהלך הזמן שחלף מאז שהוגשה הצעת החוק שבנדון נוספו עדויות נוספות לסלקציה במועדונים. ראו למשל, כתבה ששודרה בערוץ 10 http://www.youtube.com/watch?v=-PZTsib4WR0 .

אנו קוראים לכם להגיע לדיון חשוב זה ולתמוך בהצ"ח החשובה כדי לשים קץ לתופעת הסלקציה הפסולה במועדונים ומקומות בילוי ולפגיעה ולהשפלה הקשה של בליינים.

יודגש, כי אין בתיקון המוצע כדי למנוע כנסיתם של גורמים שליליים למועדונים (מי שנראה מסוכן או אלים וכיו"ב), אלא אך ורק למנוע סלקציה אסורה שמניעיה אינם ראויים. לפיכך, המשטרה גם אינה מתנגדת לחוק זה!

יודגש עוד, כי התנגדות בעלי המועדונים ומקומות הבילוי צפויה, באשר החוק מונע מהם לבחור את קהל הלקוחות שיגיע למקום לפי ראות עיניהם והסטייל שהם מבקשים להעניק למקום; אך התנגדות זאת אינה ראויה ואין להתיר אותה.

אנו קוראים לכם לתמוך בתיקון חשוב זה לחוק איסור הפליה.

 

בכבוד רב ובברכה,

 

דבי גילד-חיו, עו"ד                                   אבנר פינצ'וק, עו"ד

מקדמת מדיניות וחקיקה                           האגודה לזכויות האזרח

האגודה לזכויות האזרח

 

 

 

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: גזענות ואפליה,הזכות לשוויון

סגור לתגובות.