זכויות תושבי ירושלים המזרחית: אלימות והתנכלויות מצד המשטרה

לדידו של רוב הציבור בישראל, ירושלים המזרחית היא מקום עלום ומעורפל. נראה כי באזור הרחוק מעין התקשורת והציבור, הרשויות מרשות לעצמן להתנהג כלפי התושבים בברוטליות, באלימות ואף באופן בלתי חוקי, בצורה שלא היה עולה על הדעת בשום מקום אחר בישראל.

לארגוני זכויות האדם מגיעות עדויות רבות על אלימות שוטרים בירושלים המזרחית, ובהן גם תלונות על אלימות והתנכלויות מצד שוטרי מג"ב. תלונות, המוגשות למחלקה לחקירות שוטרים בגין אירועי אלימות נגד תושבים, נסגרות פעמים רבות ללא חקירה או בעילה של חוסר עניין לציבור. האגודה לזכויות האזרח פנתה בעניינם של מספר תושבים למחלקה לחקירות שוטרים, בבקשה לפתוח בחקירה בחשד לתקיפה חמורה ואלימות. כך, לדוגמא, פנתה האגודה בשמו של תושב מזרח ירושלים אשר הותקף על ידי מספר שוטרים סמוך לעיר העתיקה, ללא שקדם לכך ולו רמז למעשה תוקפנות או עבירה מצדו. השוטרים גררו אותו, ריססו את פניו בגז מדמיע, שברו את ידו, ולאחר שאזקו אותו המשיכו לבעוט בו ולהכות בו באלה.

במהלך המלחמה בעזה חלה הסלמה ביחס המשטרה לתושבי ירושלים המזרחית, לרבות עלייה בהיקף מקרי אלימות שוטרים כנגד תושבים, באופן המבטא תופעה מדאיגה של פגיעה בחופש הביטוי והמחאה של התושבים. לפי נתוני המשטרה, נעצרו בירושלים המזרחית במהלך המלחמה יותר מ-200 מפגינים, ביניהם קטינים רבים, פעמים תוך הוצאת אנשים מבתיהם באמצע הלילה ועיכובם במשך שעות רבות.

בנוסף, ארגונים חברתיים וארגוני זכויות אדם פלסטינים רבים, המעניקים סיוע לתושבי ירושלים המזרחית, נסגרים על ידי המשטרה חדשות לבקרים מנימוקי ביטחון, הנותרים עלומים מבחינת הארגונים. האגודה פנתה למשטרה ישראל בבקשה להימנע מסגירת ארגונים המעניקים סיוע חיוני לתושבים, אשר ידוע כי אינם מעורבים בכל פעילות טרור, בשל הפגיעה הבלתי מידתית בזכויותיהם של תושבי ירושלים המזרחית.

כמו כן, מזמנת משטרת ירושלים תושבים רבים, אשר עוסקים בפעילות קהילתית וחברתית באזור מגוריהם, לשיחות אזהרה ואיומים. במהלך שנת 2009 הגיעו לאגודה מספר תלונות של פעילים על זימונם לחקירות כאלה, כשמטרת השיחות היא להדגיש בפני התושבים כי הם נמצאים על הכוונת של המשטרה ולהרתיע אותם באיומים ממעורבות קהילתית חברתית בולטת. נראה כי חקירות אלה נועדו לכאורה לערער את ביטחונם העצמי של פעילים תושבים ירושלמים ערבים ואת מעמדם כבעלי זכויות, כמו גם להשתמש בהם כאמצעי לאיסוף מידע, ויש בהן משום פגיעה קשה בחיות המשטר הדמוקרטי.

קישורים:

 • פניית האגודה ליועץ המשפטי למשטרה בעניין שימוש פסול שעושה משטרת ירושלים בחקירות, פברואר 2010
 • דוגמה לערר שהגישה האגודה על סגירת תיק חקירה במקרה של אלימות שוטרים נגד תושבי ירושלים המזרחית, דצמבר 2009
 • דוגמה לפנייה של האגודה בעניין סגירת ארגון חברתי בירושלים המזרחית, יולי 2008
 • תכתובת בעניין שוטרים שעבדו "בשחור" בגביית חובות בירושלים המזרחית, תוך איומים ושימוש לרעה בכוח המשרה
 • חשיפת נהלי משטרה בעניין טיפול בשוהים בלתי חוקיים וחיפוש בכלי רכב

 • דוח האגודה: זכויות אדם בירושלים המזרחית: עובדות ונתונים, מאי 2010
  זכויות תושבי ירושלים המזרחית – דף ראשי

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

  תגיות:

  קטגוריות: התנהלות המשטרה ומאבטחים,זכויות תושבי ירושלים המזרחית

  סגור לתגובות.