להקים גן ילדים בכפר הבלתי מוכר רכמה שבנגב

עת"מ 241/09 זנון נגד משרד החינוך – מחוז דרום

האגודה הגישה עתירה לבית המשפט לעניינים מינהליים בבאר שבע בדרישה להקים גן ילדים עבור ילדי הכפר הבלתי מוכר רכמה. העתירה הוגשה תושבים בדואים ויהודים מרכמה ומירוחם, עמותת מחויבות לשלום ולצדק חברתי והאגודה לזכויות האזרח.

הכפר רכמה נמצא בתוך שטח השיפוט של המועצה המקומית ירוחם. זהו כפר של עקורי פנים שיושבו במקום בהוראת הרשויות בשנות החמישים אך מעולם לא הוכרו. לאחרונה המליצה ועדת גולדברג להכיר בכפר במקום הימצאו. בעתירה דרשנו, כי משרד החינוך והמועצה המקומית ירוחם יממשו את אחריותם המשותפת ויקימו גן ילדים עבור ילדי רכמה, בסמוך למקום מגוריהם. כרגע הילדים בגילאים 3-6 אינם נמצאים במסגרת חינוכית לה הם זכאים על פי החוק בשל היעדר גן נגיש. הגנים הקיימים באזור מרוחקים ומחייבים הסעות. את הילדים בגיל הרך (3-4) כלל לא ניתן להסיע מבחינה בטיחותית. בעתירה נטען כי הדבר מהווה פגיעה בזכות הילדים לחינוך ובזכותם לשוויון.

יש לציין שהמועצה המקומית ירוחם תמכה בהקמת הגן ואף קידמה תוכנית שעברה את אישור הוועדה המקומית, אך התוכנית הוקפאה בשל לחצים פוליטיים, ככל הנראה ממשרד החינוך. בפועל, כבר זמן רב, שהרשויות מטילות את האחריות זו על זו והגן אינו מוקם. גם גן ילדים שהקימו התושבים בלית ברירה במבנה פח זמני, נהרס על ידי הרשויות.

ב-16.5.10 פסק בית המשפט כי משרד החינוך ומועצת ירוחם מפירים את חוק לימוד חובה, היות שהפיתרון שהם מציעים לילדים בגיל הרך הוא פיתרון בלתי-מספק של גני ילדים מרוחקים. לפיכך קבע, כי משרד החינוך ומועצת ירוחם חייבים לדאוג להקמת גני ילדים לכל הילדים הבדואים בגילאי 3-4, וכי גם לגבי גילאי 5-6 יש למצוא פתרון סביר יותר מהקיים. בית המשפט ציין עוד בהחלטתו, כי אם לא יעמדו הרשויות בחובותיהן, יוכלו העותרים לפנות אליו בשנית.


העתירה
בקשה לצו ביניים
תגובת משרד החינוך
תגובת המועצה המקומית ירוחם
סיכומים מטעם העותרים
פסק הדין

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: הזכות לחינוך,הזכות לחינוך,הכפרים הבלתי מוכרים,זכויות המיעוט הערבי,זכויות חברתיות

סגור לתגובות.