להכיר להם הומואים

רק מסע הסברה בקרב הנוער החרדי יפרוץ את חומת האיבה

דורי ספיבק וגיל גן-מור

לפני כחודש נתן בית הדין האירופי לזכויות אדם פסק דין המוקיע את פולין על החלטתה לבטל את מצעד הגאווה בוורשה. בפסק הדין נקבע שמדובר בפגיעה בחופש הביטוי. ואצלנו? המצעד בירושלים אמור להתקיים בשבוע הבא, אך עדיין אין ודאות שיתקיים. המאבק נגדו מאיים לשבור גם השנה שיא חדש. לפני שלוש שנים, חווינו לראשונה קריאות הסתה. לפני שנתיים נחצה הקו האדום של האלימות הפיסית. לפני כשנה כבר היתה התגייסות כוללת של צעירים חרדים לפעולות אלימות שהצליחו להביא לביטול המצעד. ובשבוע שעבר, יותר מ-40 ח"כים הצביעו בעד תיקון לחוק יסוד: ירושלים, ביוזמת ח"כים דתיים וחרדיים, שיאפשר לאסור על קיום מצעדים בבירה. חופש הביטוי של ההומואים והלסביות הולך ונחסם.

הגיעה השעה שהקהילה ההומו-לסבית ותומכיה יעשו חשבון נפש. היו שהציעו לוותר על המצעד בירושלים ולהסתפק במצעד התל אביבי. הם טועים. הקמפיין הנגדי כבר מזמן אינו עוסק רק במצעד הירושלמי: בשבוע שעבר התקיימה הפגנת נגד במקביל למצעד בתל אביב, ובכנסת מציעים כעת לתקן את החוק באופן שיסמיך גם רשויות מקומיות אחרות, ולא רק את עיריית ירושלים, לאסור על מצעדי גאווה. מאיימים, בפשטות, להחזירנו אל "ימי הארון" והאפליה.

לדעתנו, המענה הנכון אינו הסתגרות, ואף אינו ניסיון להגן על הזכויות לשוויון ולחופש ביטוי רק באמצעות בתי המשפט. הטעות הגדולה של הקהילה היתה המחשבה שאפשר להזניח את זירת החינוך וההסברה בקרב הקהילות החרדיות. גם משרד החינוך שבהנהגת השרה יולי תמיר, המעודד בתי ספר לעסוק בנושאים של זהות מינית, מגביל את פעילותו אך ורק לבתי הספר הממלכתיים.

ההתנגדות למצעד מוכיחה, שהגבלת פעילות ההסברה לחילונים בלבד היא טעות. ההפרדה המוחלטת בין מערכת החינוך הממלכתית למערכת החינוך החרדית יוצרת בורות הגובלת בגזענות כלפי הקהילה. הצעירים החרדים הם ודאי אנשים מוסריים ומצפוניים, אולם הם אינם מקבלים את מלוא האינפורמציה ואינם נחשפים לחינוך לסובלנות, ולכן נתונים להסתה. משרד החינוך מנסה זה שנים, ללא כל הצלחה משמעותית, לייצר "תוכנית ליבה" גם למוסדות חינוך חרדיים, שתכלול חינוך לעקרונות דמוקרטיים. אנו מציעים שהקהילה תצא ב"תוכנית ליבה הומו-לסבית לצעירים חרדים" – קמפיין הסברה מקיף בקרב קהילות חרדיות שמטרתו לעצור את ההקצנה.

במסגרת הקמפיין, יש לשאוף ליצור קשר ישיר ובלתי אמצעי עם צעירים וצעירות מהמגזר החרדי. יש להסביר להם שהומואים, לסביות, טרנסקסואלים וביסקסואלים אינם פושעים. יש להסביר להם שמשיכה מינית לבן אותו המין אינה סטייה. אסור להירתע מחלוקת חוברות הסברה גם בבני ברק, במאה שערים, באלעד ובביתר עילית, כדי לאפשר לצעירים חרדים המתלבטים בדבר נטייתם להתקשר אל מוקדים טלפוניים שבהם ימצאו אוזן קשבת ודברי הסבר, ככל שיצטרכו.

אין ספק שפרויקט חינוכי כזה אינו משימה קלה. ודאי יהיו כאלה שיכנו אותו מיסיונריות. אחרים ינסו לחוקק חוקים נגדו, או אפילו לעצור אותו באלימות. אך מדובר בצעד חיוני. חינוך לדמוקרטיה, לשוויון, לפלורליזם ולקבלת האחר אינו יכול להיות עוד נחלת הציבור החילוני בלבד.


עו"ד ספיבק הוא יו"ר האגודה לזכויות האזרח.
עו"ד גן-מור היה היועץ המשפטי של האגודה לשמירת זכויות הפרט
המאמר פורסם באתר "הארץ" בתאריך 13.6.07

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: הזכות לשוויון,זכויות להט"ב

סגור לתגובות.