הקו החם  |  תרומה  |  תמיכה והצטרפות  |   הצטרפות/הסרה מרשימת תפוצה  | דצמבר 2007   
 

דרושים/ות לאגודה


▪ עובד/ת שטח בירושלים המזרחית >>> 

מתנדב/ת שירות לאומי למשרד בתל אביב >>>  

חתונה בגיל 17
זה הימור גרוע


ועד הפעולה לשוויון בענייני אישות, שבו חברה האגודה, השיק בחודש נובמבר קמפיין ציבורי להעלאת המודעות לנושא השאת קטינות, ולקידום הצעת החוק להעלאת גיל הנישואין.

לצפיה בקמפיין באתר ועד הפעולה >>>  

מאמרים


▪ החרב המתהפכת 

כתבה: עו"ד טלי גור, האגודה לזכויות האזרח. המאמר פורסם בעיתון "ידיעות אחרונות" ב-23.9.07.

איחלתם לעצמכם לשנה החדשה שנת שגשוג? חשבתם שאולי יהיה השנה קצת יותר קל כלכלית? כרגע נראה שמשאלותיכם לא יתגשמו. חרב מתהפכת עלינו, ואם אתם נמנים עם שכבות הביניים או השכבות המוחלשות, כנראה שהיא בדרך גם אליכם. 

למאמר המלא >>>


▪ בלי הגה 

כתבה: עו"ד טלי גור, האגודה לזכויות האזרח. המאמר פורסם בעיתון "ידיעות אחרונות" ב-18.11.07. 

תארו לכם אבא, ותארו לכם ילד מוגבל פיזית. תארו לכם צורך בטיפולים פיזיותרפיים, בתי חולים ואפילו סתם בילוי בקניון הקרוב. ותארו לכם איך זה לעשות את כל זה בלי רישיון נהיגה. - כי האבא הוא ערבי פלסטיני. 

למאמר המלא >>>  
מה למדת היום בגן?

בירושלים המזרחית חיים היום כ-15,000 ילדים בגילאי 4-3, אולם קרוב לתשעים אחוזים מהם אינם משולבים באף מסגרת חינוכית. מצב מטריד זה נובע מהעובדה שחוק לימוד חובה חינם עדיין לא הוחל על הגיל הרך באזור זה, ועל כן כמעט אין בנמצא מסגרות חינוכיות לילדים בגילאי 4-3. מסמך רקע של הקואליציה להחלת חוק חינוך חובה חינם לילדים בגיל הרך בירושלים המזרחית, שבה חברה האגודה, מציג את המחסור בגני הקדם-חובה, את צרכי האוכלוסייה ואת בעייתיות הפתרונות המוצעים כרגע בשטח, ומביא הערכה באשר לעלות התקציבית של החלת החוק בירושלים המזרחית.
 
זכויות עובדי קבלן
בתחילת שנת 2006 הגישה האגודה תביעה בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים נגד משרד מבקר המדינה וחברת הקבלן סער שמירה ושירותים, בשמו של מאבטח, שהועסק במשרד מבקר המדינה באמצעות חברת הקבלן. חברת הקבלן התנערה מאחריותה על פי חוק לשלם למאבטח את המגיע לו, ואילו משרד מבקר המדינה, שהשתמש בפועל בעבודתו של המאבטח, טען כי אינו נושא בכל אחריות והטיל את כולה לפתחה של החברה הקבלנית. בנובמבר 2006 הגיש משרד מבקר המדינה בקשה לסלק את התביעה על הסף, בטענה שלבית הדין האזורי לעבודה אין סמכות לדון בתביעה, שכן אין בין משרד מבקר המדינה לעובד יחסי עובד-מעביד. בתגובתה טענה האגודה, כי יש להטיל אחריות על המשתמש בפועל, במקרים שבהם קבלנים מפרים את זכויותיהם כלפי העובדים. שני הצדדים ביקשו הכרעה עקרונית בשאלה האם המדינה, כמעסיק בפועל, היא צד רלבנטי לתביעות עובדים נגד הקבלנים. 

ב-29.8.07 דחה בית הדין לעבודה בירושלים, בראשות השופטת אגסי, את הבקשה לסילוק התביעה על הסף. בית הדין דחה את טענת משרד מבקר המדינה בדבר חוסר הסמכות, בנימוק כי אין להכריע בשאלת זהות המעביד במסגרת הבקשה לסילוק על הסף, אלא בשמיעת ראיות. כן קבע בית הדין כי די להציג עילת תביעה קלושה על מנת שהעניין יבחן לגופו. משמעות ההחלטה היא כי המשפט כולו יתנהל הן נגד הקבלן והן נגד המעסיק בפועל - משרד מבקר המדינה. 

מסמכים קשורים >>>


 
האגודה לזכויות האזרח בישראל
היא ארגון עצמאי ובלתי תלוי.
משאביה הכספיים מקורם בדמי חברות ובתרומות מהארץ ומחו"ל, והיא אינה מקבלת מימון ממקורות מפלגתיים או ממשלתיים.
כל תרומה לאגודה מוכרת לצורכי מס.

© האגודה לזכויות האזרח בישראל
טלפון: 960-700-700-1
פקס: 6521219-02
ת"ד 34510 ירושלים 91000
אתר: www.acri.org.il
אימייל: mail@acri.org.il 

ברכת נשיא האגודה, סמי מיכאל, 
לרגל יום זכויות האדם הבינלאומי
ב-10 בדצמבר יחול ברחבי תבל יום זכויות האדם הבין-לאומי, לציון "ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם", שנתקבלה באו"ם בשנת 1948 כלקח מזוועות מלחמת העולם השנייה. יום זה הוא יום חג, ובה בעת משמש הזדמנות לחשבון נפש אישי ולאומי. 

"שמיכת" הזכויות - האמורות להיות מובטחות על ידי המדינה לכל אדם בישראל - הולכת ומתכווצת בעשורים האחרונים, בעוד השוליים שנותרים חשופים גדלים ומתרחבים. שוליים אלה כוללים את תושבי הפריפריה הכלכלית, הגיאוגרפית, האתנית, הלאומית, העדתית והתודעתית. אף על פי כן, ולמרות העובדה שמרבית הציבור יוצא נפגע מכך, רועמת שתיקתו המתמשכת של הציבור הישראלי נוכח הפרות זכויות אדם, המתרחשות בחצר האחורית, ולעיתים בפרהסיה. 

את הפער הבלתי נסבל בין חשיבות זכויות אדם, דאגה לגורל האזרחים, ושמירה על חברה דמוקרטיה לבין מקומן של כל אלו בתודעה הציבורית בישראל, מקווה האגודה לצמצם, באמצעות העלאת זכויות האדם וחשיבותן לסדר היום. האגודה הפכה למסורת את שבוע זכויות האדם - המתקיים סביב יום זכויות האדם הבין-לאומי - ומציינת אותו באמצעי התקשורת, בדיונים בוועדות הכנסת ובשורה של פעילויות ואירועים מגוונים הפתוחים לקהל. השנה תציין האגודה את שבוע זכויות האדם ב-09 ועד ה-15 בדצמבר, ואני מקווה שתמצאו דרך לקחת חלק באירועים המפורטים להלן על פי העניין והיכולת. 

אני פונה אליכם להצטרף אלינו כחברים. בחברות באגודה יש כדי להעניק תמיכה חיונית למאמץ להגן על זכויות האדם בישראל. אני מקווה כי בכוחות משותפים נוכל לבסס ולהעמיק את מחויבותה של החברה הישראלית לזכויות האדם באשר הן. 


                                                    סמי מיכאל 
                                                    נשיא האגודה לזכויות האזרח


 

הציבור מוזמן לקחת חלק באירועי

שבוע זכויות האדם בישראל
9-16 בדצמבר 2007


"... כי לא כל הזכויות שמורות"


6.12.07 – "זכויות האדם ללא מסכה": הצגה אינטראקטיבית ("דרמה דילמה") בשפה הרוסית בביצוע תיאטרון "מיקס" ממרכז יזמות לצעירים באשדוד. במאי: מיכאל קיפניס. האירוע ביוזמת סטודנטים ממוקד פניות הציבור לעולים באשדוד שמפעילה האגודה, בשיתוף המחלקה לקליטת עליה בעירית אשדוד ומכללת ספיר.
בית העולה "איתן", רחוב קק"ל 90 א' (ע"י מתנ"ס דיונה) רובע י' אשדוד, בשעה 19.30. הכניסה חופשית.

6.12.07 - "Права человека без маски": интерактивный спектакль ("Драма-Диллема") на русском языке в исполнении актеров центра молодежных инициатив и театра "Микс" в Ашдоде.
Режиссер д-р Михаил Кипнис. Встреча организована по инициативе студентов из центра прав человека для репатриантов города Ашдода. Вечер организован израильской ассоциацией за гражданские права при сотрудничестве отдела абсорбции мэрии города Ашдода и института "Сапир". Бейт Оле "Эйтан", ул. К.К.Л. 90, Ашдод, в 19:30. Вход Бесплатный.


10.12.07 – "זכויות האדם ורב תרבותיות":
במסגרת סדרת סרטים והרצאות בשיתוף סינמטק חיפה, יוקרן הסרט "hairspray" – סיפורה של נערה לבנה גדולת מימדים שזוכה לקבלה בקרב בני נוער שחורים, "דחויים" כמותה. דברי ברכה: סמי מיכאל, נשיא האגודה לזכויות האזרח. מרצה: אליף סבאג, האגודה לזכויות האזרח: "רב תרבותיות וזכויות האדם - מגמות ונתונים על-פי דוח האגודה לשנת 2007" (הדוח יחולק באירוע).
סינמטק חיפה, שדרות הנשיא 142 חיפה, בשעה 18:30. הכניסה חופשית. 


12.12.07 – "ילדים מציירים זכויות אדם":
פתיחת תערוכת ציורי ילדים בנושא זכויות האדם, המתקיימת זו השנה השישית. ישאו דברים יו"ר המועצה המקומית טמרה ומנהל אשכול הפיס, מר נביה אבו סאלח מוועדת המעקב לענייני חינוך, והאמן מר סלאמה דיאב. עוד בתוכנית: מצגת על הפרוייקט ומופע אמנותי.
אשכול פיס טמרה, בשעה 18:00. הכניסה חופשית. 


12.12.07 – "כל זכויות האדם לכל אדם": הרצאות מאת אנשי מקצוע מומחים בתחום זכויות האדם, "הייד פארק" בהשתתפות תושבי רהט ונציגים מארגוני זכויות אדם, דוכני זכויות והסברה של ארגונים הפועלים בתחום.
רהט, אזור המרכז המסחרי, בין השעות 12:00- 10:00.


13.12.07 – "זכויות אדם – זה כל הסיפור":
ערב ייחודי וחוויתי של תיאטרון האימפרוביזציה "פלייבק - משחק מהחיים". אתם מספרים על חוויה אישית של פגיעה בזכויות אדם או על מקרה ששמעתם עליו, וסיפורכם קורם עור וגידים לעיני הקהל על ידי צוות השחקנים. בשיתוף "נוער למען זכויות אדם".
בית תמי (ליד הגינה) רחוב שנקין תל אביב, בשעה 20:30.
כרטיסי הנחה במחיר של 35 שקלים (במקום 50 שקלים) לרוכשים כרטיסים בעקבות פרסום זה (נא ציינו זאת בעת ההגעה לקופה). 


16.12.07 – "נשים פורצות דרך":
ערב חגיגי שבו יוענק אות זכויות האדם ע"ש אמיל גרינצווייג לארגון "קולך – פורום נשים דתיות". נשים תספרנה על פעילותן יוצאת הדופן ועל תרומתן לקידום השוויון בין המינים. קבוצת תיאטרון האימפרוביזציה "אנסמבל קתרזיס" הירושלמית תיתן ביטוי תיאטרלי לסיפורים שיוצגו. המשתתפות ברב-שיח: דבי גרוס – מייסדת ומנהלת מרכז סיוע לנשים דתיות; פרופ' חנה ספראי – חוקרת תלמוד ולימוד תורה לנשים; לילה עבד ראבו – חוקרת במכון טרומן וטוענת שרעית; נורית פריד – מייסדת ומנהלת המכון להכשרת "טוענות בית דין"; לאה שקדיאל – חברה לשעבר במועצה הדתית בירוחם. מנחה: ד"ר עליזה לביא.
תיאטרון החאן, ככר דוד רמז 2 ירושלים, בשעה 19:00. הכניסה חופשית. 


שבוע זכויות האזרח בכנסת: 18.12.07 - דיון חגיגי במליאת הכנסת והעלאת הצעות חוק בנושאי זכויות אדם להצבעה בקריאה טרומית. עוד יתקיימו במהלך השבוע דיונים מיוחדים בוועדות: בוועדת חוקה, חוק ומשפט - על מצב זכויות האדם בשנה החולפת על-פי דוח האגודה; בוועדה לזכויות הילד – על טיפול המדינה בקטינים זרים בלתי מלווים; ודיונים נוספים בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, בוועדת הפנים והגנת הסביבה ועוד.


שבוע זכויות האזרח בקול ישראל: רשת ב' תקדיש מדי יום חלק משידוריה לנושא זכויות האדם. בין היתר תשודרנה פינות יומיות, שבהן יוצג סיפורו האישי של אדם שנאבק להגנה על זכויותיו. 


באתר האינטרנט של האגודה לזכויות האזרח, www.acri.org.il מתפרסם הדוח השנתי של האגודה על מצב זכויות האדם: "זכויות האדם בישראל - תמונת מצב 2007". 


כמו כן יתקיימו במשך השבוע:
• אירוע השקה חגיגי של אגודת הידידים של האגודה – "ידידים לזכויות האדם".
• סדנאות לעובדים סוציאליים בבית הספר להכשרת עובדים סוציאליים ובלשכות לשירותים חברתיים.
• פעילויות חינוכיות מיוחדות בנושא זכויות האדם בכל יחידות משמר הגבול.
• פורום זכויות בשפה הערבית באתר האינטרנט של עמותת בלאדנא,
http://momken.org/baladna, שבו יוכלו הגולשים להפנות שאלות לצוות עורכי הדין באגודה. 


27.12.07 – "דרושים: משווקים מומחים": איך משווקים זכויות אדם בשטחים, לציבור הישראלי? יום עיון שמטרתו לדון בדרכים השונות לקדם זכויות אדם ומשפט הומניטרי בשטחים הכבושים, בקרב הציבור הישראלי. משתתפים: ניסים דואק, חנין זועבי, עו"ד אורי קידר, דידי רמז, שלום קיטל [להוסיף שיוך/תארים מרונית]. בשיתוף הוועד הבינלאומי של הצלב האדום.
הכניסה בתיאום מראש.


האגודה מפעילה "קו פתוח לפניות הציבור" לייעוץ ולמידע על זכויות: 6521218-02 (ירושלים והדרום), 5608185-03 (תל אביב, השרון והמרכז), 8526333-04 (חיפה והצפון), 8678167-08 (מוקד לדוברי רוסית תושבי אשדוד).


 
בריאות - לא לעשירים בלבד!אנו שמחים להציג את הכרזה שהפיקה האגודה לציון יום זכויות האדם הבינלאומי. יום זה מצוין במערכת החינוך בפעילויות חינוכיות שונות ואנו שותפים לעשייה חינוכית זאת. 

הכרזה, שעיצב השנה יוסי למל, עוסקת בזכות לבריאות, ומתלוות אליה הצעות לפעילות בכתה ובבית הספר שנמצאות באתר של משרד החינוך (מטה קרמניצר) ובאתר האגודה

זוהי הזדמנות לחשוף פן אחד של הפעילות החינוכית הענפה הנעשית במערכת החינוך הערבית והעברית ע"י האגודה לזכויות האזרח.