הקו החם  |  תרומה  |  תמיכה והצטרפות  |   הצטרפות/הסרה מרשימת תפוצה  | נובמבר 2009   

 
כרזה ליום זכויות האדם הבינלאומי 2009

לקראת יום זכויות האדם הבינלאומי מציעה לכם/ן מחלקת החינוך של האגודה כרזה שהופקה, כמדי שנה, בשיתוף פעולה עם מטה קרמניצר במשרד החינוך. השנה עוסקת הכרזה בחופש הביטוי, שנבחר להיות הנושא המרכזי לציון יום זכויות האדם הבינלאומי במערכת החינוך בישראל. 

ערכה חינוכית, הכוללת את הכרזה (גודל רגיל, גדול), מערך פעילות בעברית ובערבית וכן מכתב משר החינוך  הופצה באמצעות המזכירות הפדגוגית של משרד החינוך לכ-5,000 בתי ספר ומרכזי למידה ברחבי הארץ. 
ניתן להזמין את הכרזה ממשרדי האגודה, באמצעות עודד ציפורי או חולוד אידריס (ראו פרטי התקשרות במערך הפעילות). 

האגודה לזכויות האזרח בישראל 
היא ארגון עצמאי ובלתי תלוי.
מקור משאבינו הוא תרומות של קרנות ופרטים בארץ ובחו"ל, דמי חברות באגודה ופעילות התנדבותית. עצמאות האגודה ומקצועיותה מבוססים גם במדיניותנו ארוכת השנים שלא לבקש, ולא לקבל, מימון ממקורות מפלגתיים או ממשלתיים בישראל.
כל תרומה לאגודה מוכרת לצורכי מס. 

לעמוד

 © האגודה לזכויות האזרח בישראל
טלפון: 1-700-700-960
פקס: 02-6521219
ת"ד 34510 ירושלים 91000
אתר: www.acri.org.il
אימייל: mail@acri.org.il


לגליונות קודמים >>>

 
אין מצב! מצעד זכויות האדם הראשון בישראל


יש גבול לכמות החבטות שדמוקרטיה יכולה לספוג, לפני שהיא דועכת למשהו אחר, מכוער, אלים ומסוכן. אנחנו זקוקים לדמוקרטיה, לזכויות אדם, כדי לשמור על עצמנו, להבטיח את הזכויות שלנו, לממש את השוויון לו כולנו ראויים. 

צריך להודות, אנחנו חיים כבר שנים רבות בדמוקרטיה מאותגרת – עם אזרחים מדרג ב' ועם תושבים מדרג ג' ועם מהגרים מדרג ד' ועם פלסטינים כבושים שאותם בכלל לא סופרים. זו מציאות מסוכנת, אבל איכשהו משכנו ככה הרבה שנים. הרבה יותר מידי שנים. 

בשנה האחרונה, משהו יסודי התערער כאן. כאילו לא היה די במינון האיומים השגרתי על ערכינו הבסיסיים, משהו מסוכן העביר הילוך וכעת הוא מאיץ את כולנו לקראת תהום אפלה. יותר ויותר אנשים כאן חשים באיום הזה. יותר ויותר מבינים שהסכנה לערכי היסוד שמאפשרים את חיינו המשותפים כאן, נותנים לנו תקווה לעתיד ושומרים עלינו – היא אמיתית ואקטואלית. 

אנחנו מלאי תקווה שבכוחות אזרחיים משותפים נוכל לעמוד יחדיו כבני אדם שווי זכויות, מבלי להתפשר על ערכינו ומתוך הכרה שעדיין לא מאוחר להתחיל לשנות כיוון. זכויות אדם, שוויון, צדק חברתי – כל אלו אינם אוטופיה. הם תנאים הכרחיים לחיים משותפים, לחיים ראויים והגונים. שלטון החוק אינו רק עניין לבתי המשפט, שמירה על הדמוקרטיה אינה רק עניין לכנסת. כשאנחנו שומרים על זכויות האדם ועל הדמוקרטיה, אנחנו שומרים על עצמנו. זה בידינו. 

וברגלינו. השנה, בפעם הראשונה, לרגל יום זכויות האדם הבינלאומי, נצעד ביחד במצעד זכויות האדם הראשון בישראל, ביום שישי ה-11 בדצמבר, למחרת יום זכויות האדם הבינלאומי. האגודה לזכויות האזרח בישראל מזמינה את כולם: ארגונים לשינוי חברתי ולשיוויון, תנועות נוער, ארגוני זכויות אדם, פעילים וכל מי שחשוב לו לצעוד ביחד, למען כל הזכויות של כל בני האדם, ולמען עתידה של החברה שאנו חלק ממנה. 

אלו הזכויות שלנו והעתיד שלנו, ואין מצב שנניח לעצמנו להיכשל. ב-11 בדצמבר מתחילים לשנות כיוון. לא מחכים לבחירות הבאות, לא ממשיכים לרטון בבית, לא סומכים על "מישהו" שיעשה "משהו". נזכיר לכל מי שאולי שכח: אנחנו כאן. ואין מצב שנוותר על הזכויות שלנו. 

דמוקרטיה, זכויות אדם, אנחנו. אין מצב שנפסיד את זה. 

כאן תמצאו את כל הפרטים, וגם - איך אתם/ן יכולים/ות לעזור. להתראות במצעד! 


 
ועוד אירועים בשבוע זכויות האדם 2009


ב-10 לדצמבר יצוין בכל העולם יום זכויות האדם הבינלאומי. ביום זה קיבלה עצרת האומות המאוחדות את ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם, על רקע זוועות מלחמת העולם השנייה. סביב יום זה, מציינת האגודה לזכויות האזרח מדי שנה את שבוע זכויות האדם בישראל במגוון פעילויות, במטרה להדגיש את חשיבות השמירה וההגנה על זכויות האדם.
השנה יצויין שבוע זכויות האדם ב-11-6 בדצמבר. אתם/ן מוזמנים/ות לקחת חלק באירועים. לפרטים מלאים ולעדכונים בקרו באתר האגודה בסמוך למועד האירוע.

7.12.09 – פתיחת התערוכה "ילדים מציירים זכויות אדם": התערוכה, המתקיימת מדי שנה, מהווה את שיאה של פעילות חינוכית ושל תחרות המתקיימת במערכת החינוך הערבי. השנה משתתפים בתחרות ילדים/ות מ-20 בתי ספר.
סח'נין, 18:00

7.12.09 – חתום, מאושרר, מחייב: אירוע מסכם של תחרות הכרזות לציון 60 שנה לחתימת ארבע אמנות ג'נבה: התחרות מתקיימת בשיתוף עיריית חולון והמרכז לאומנות דיגיטלית. מעצבים מכל הארץ הוזמנו לעצב כרזות בנושא המשפט ההומניטרי הבינלאומי, ואלה עמדו להצבעת הגולשים באתר האגודה. באירוע המסכם יוכרזו הזוכים בתחרות ותושק תערוכת רחוב של הכרזות על שלטי חוצות בשדרות דה הוז בחולון.
שדרות דב הוז 81, חולון, 16:00

8.12.09 – יום זכויות האדם בכנסת: היום יצוין בישיבת מליאה מיוחדת בחסות יו"ר הכנסת, בדיונים בוועדות הכנסת בנושאי זכויות אדם ובכנס מיוחד שכותרתו: "זכויות אדם - תנאי למדינה דמוקרטית ולחברה צודקת". נוכחות הציבור הרחב ונציגי ארגוני המגזר השלישי בכנס חשובה להדגשת חשיבות השמירה על זכויות האדם בכל תחומי החיים כתנאי לדמוקרטיה ולחברה צודקת. היום המיוחד בכנסת הוא גם הזדמנות לראות ולחוות פעילות לשינוי חברתי ולמען זכויות אדם. אנו מזמינים בתי ספר תיכון וקורסים באוניברסיטה לנצל הזדמנות זו ליום לימודי - נשמח לעזור בהכנות. לפרטים נוספים, לאישור השתתפותכם ולאישורי כניסה לכנסת לחצו כאן


כמו כן יתקיימו:
 
יום עיון למורים לאזרחות: השנה יתקיים לראשונה יום עיון לכל מורי האזרחות בחברה הערבית. יום העיון יעסוק בחופש הביטוי ואמצעי התקשורת והוא מתקיים בשיתוף פעולה עם המפקח המקצועי הראשי (מפמ"ר) לאזרחות במשרד החינוך.

טקס הענקת אות זכויות האדם ע"ש אמיל גרינצוייג: השנה יוענק האות לניר כ"ץ ז"ל, שנרצח בעת שפעל בהתנדבות כמדריך של בני נוער להט"בים; ולבני הזוג רות ופול קדר, הנמנים על מקימי הארגון "יש דין". כמו כן יוענק השנה אות ההתנדבות לצוותי פניות הציבור באגודה.

פרסום דוח "זכויות האדם בישראל – תמונת מצב 2009": דוח האגודה, הסוקר מדי שנה את מצב זכויות האדם בישראל, יתפרסם ב-6.12.09 בשפות עברית, ערבית ואנגלית ויופץ לתקשורת. אפשר יהיה לעיין בדוח החל מתאריך זה באתר האגודה, כאן.