הקו החם  |  תרומה  |  תמיכה והצטרפות  |   הצטרפות/הסרה מרשימת תפוצה  | ספטמבר 2010   

 
קצרצרים
כמה עדכונים על פעילות האגודה בחודשים האחרונים:

 • בתום מושב הקיץ של הכנסת, פנינו אל ראש הממשלה וליו"ר הכנסת והתרענו על המגמה המדאיגה של חקיקה אנטי-דמוקרטית בכנסת הנוכחית. אנו מתעתדים לעסוק בהרחבה בנושא זה בדוח הדמוקרטיה שלנו, בפרק שיפורסם בסוף אוקטובר.  

 • בעקבות המתקפות על האקדמיה בחודש האחרון, פנינו לשר החינוך גדעון סער, המכהן בתוקף תפקידו זה כיו"ר המועצה להשכלה גבוהה, בקריאה להגן על האקדמיה בישראל.

 • לקראת פתיחת שנת הלימודים פרסמנו, יחד עם עמותת עיר עמים, דוח המשרטט את אפליית תלמידי ירושלים המזרחית, ואת המחסור החמור בכיתות, המאלץ אותם ללמוד בצפיפות רבה ובמבנים בלתי תקינים.

 • בעקבות עתירת האגודה לזכויות האזרח ורופאים לזכויות אדם, יחד עם נפגעי סמים המטופלים במרכזי המתדון, ביטל משרד הבריאות מכרז להפרטת מרכזי חלוקת המתדון.

 • האגודה שותפה לעתירה בדרישה לאפשר למבקשי מקלט לעבוד.

 • התחלנו במאבק בגזרות הצפויות בחוק ההסדרים 2011-2012.

 • בקרוב נפתח בהכשרה מקיפה בנושא המשפט ההומניטרי הבין-לאומי וישראל, המיועדת לעובדים/ות בארגוני החברה האזרחית, עיתונאיות/ם, פעילות/ים חברתיות/ים ועובדי/ות ציבור. 
 •  
  מנין נחל נובע?
  האגודה בפסטיבל "הקהל"

  כמדי שנה, האגודה מקיימת אירוע במסגרת פסטיבל הקהל לזהות ותרבות יהודית וישראלית.

  השנה נקיים שיחה פתוחה בנושא: "מנין נחל נובע? מקורות ושורשי העשייה לזכויות האדם": על משמעות והמקורות של פעילות למען זכויות האדם - בתוך הקהילה שלי, ולמען האחר. משתתפים: מיכאל מנקין (שוברים שתיקה), אלישבע מיליקובסקי (ארגון סיוע לפליטים), ואהוד עוזיאל (האגודה לזכויות האזרח). 

  הפסטיבל מתקיים ביום ראשון 26 בספטמבר (חול המועד סוכות) במכללת ספיר שליד שדרות. תכנית האירועים העשירה והמגוונת מתחילה ב-12:00 ונמשכת עד הלילה; האירוע של האגודה יתקיים השעה 15:00. 

   

  האגודה לזכויות האזרח בישראל 
  היא ארגון עצמאי ובלתי תלוי.
  מקור משאבינו הוא תרומות של קרנות ופרטים בארץ ובחו"ל, דמי חברות באגודה ופעילות התנדבותית. עצמאות האגודה ומקצועיותה מבוססים גם במדיניותנו ארוכת השנים שלא לבקש, ולא לקבל, מימון ממקורות מפלגתיים או ממשלתיים בישראל.
  כל תרומה לאגודה מוכרת לצורכי מס. 

  לעמוד

   © האגודה לזכויות האזרח בישראל
  טלפון: 03-5608185
  פקס: 03-5608165
  נחלת בנימין 75 תל אביב 
  אתר: www.acri.org.il
  אימייל: mail@acri.org.il

  /     /

  לגליונות קודמים >>>

  להצטרפות/הסרה מרשימת התפוצה >>>

  ידיעון האגודה בערבית >>>
  ידיעון האגודה באנגלית >>>

   

  כולנו מרגישים את זה: כללי המשחק שהם התשתית לחיינו כאן, דברים שעד לא מזמן היו מובנים מאליהם – ובכן, הם כבר לא. 

  "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" יושבת כבר שנים רבות אי שם על המדרון החלקלק. אלא שעכשיו יסודותיה – היסודות הדמוקרטיים החשובים לכולנו – מותקפים, ואנו מחליקים במהירות אל מציאות עוד פחות דמוקרטית מבעבר. 

  לנו, כציבור, יש יכולת לעצור את ההידרדרות – ובסופו של דבר, לשנות מגמה. 

  בהתרגשות רבה אנו שמחים לבשר כי עלינו לאוויר עם אתרי פרויקט דמוקרטיה בעברית ובערבית, ועימם הפרק הראשון בדוח מצב הדמוקרטיה: חינוך לזכויות אדם ולדמוקרטיה והחופש האקדמי (עברית | ערבית).

  המטרה שלנו שאפתנית: אנחנו רוצות ורוצים לשנות את המגמה, אנחנו רוצים דמוקרטיה מהותית. עבורנו, דמוקרטיה אינה רק בחירות פעם בכמה שנים, ובין מערכת בחירות אחת לשנייה – עריצות הרוב. דמוקרטיה אמיתית היא שמירה קבועה ונורמטיבית על ערכים כמו זכויות אדם, שוויון וצדק חברתי, שאינם כפופים למצב רוח פוליטי כזה או אחר, ואסור שהשמירה עליהם תהיה עניין של רוב או מיעוט.

  ארגונים רבים של החברה האזרחית בישראל, והאגודה לזכויות האזרח בכללם, מובילים ביחד את פרויקט דמוקרטיה כדי להזכיר:

 • בדמוקרטיה יש כללי משחק שאסור לזלזל בהם, ואל לנו לראות בהם מובן מאליו
 • מרחב דמוקרטי פתוח הוא אינטרס מובהק של כולנו
 • באחריותנו וביכולתנו להיאבק על הדמוקרטיה אל מול מגמות מאיימות אלו.

  כאן, בפרויקט דמוקרטיה, מתחיל מחדש המאבק על כללי המשחק. אתר הפרויקט - וגם דפי הפייסבוק  והטוויטר  שלו - הם זירה למידע, דיון ולפעילות שטח בהקשרים השונים והרחבים של מצב הדמוקרטיה בישראל. 

  הצטרפו אלינו: "כל מה שנדרש כדי שהרשע יצליח הוא שבני אדם הגונים לא יעשו דבר", ואנחנו מתכוונים לעשות את ההפך בדיוק. כלומר – לעשות. למרות ההתדרדרות, ההתלהמות והמתקפות, אנחנו אופטימיים. אנחנו מאמינות ומאמינים שיש כאן די אנשים הגונים שביחד ירצו לשמור על כללי המשחק ולשמור על זכויות האדם – כדי שאלו ישמרו עלינו. 


 •  
  פרטיות - דור חדש של אתגרים והזדמנויות


   
  מאמרים

  חטא השקר המוחלט 
  מאת עו"ד עאוני בנא, מנהל המחלקה לזכויות המיעוט הערבי באגודה לזכויות האזרח. המאמר פורסם בעיתון מעריב ב-1.8.10

  קבוצות של פורעי חוק בדואים מנהלות מזה עשרות שנים מסע השתלטות על קרקעות הנגב. הן מצפצפות על המדינה, יורקות על החוק ועושות ככל העולה על רוחן. עד כה הספיקו להשתלט על רוב הקרקעות בנגב והן נוהגות בהן מנהג בעלים ממש. אל כל קרקע שפלשו העבירו משפחות וילדים, ועל כל שטח שתפסו בנו בתים והקימו חוות וכפרים.

  ממשלת ישראל החליטה בשבוע שעבר שהגיעה העת שהכנופיות מהנגב יבינו שהן אינן מעל לחוק. מאות שוטרים השתתפו בפעולה לסילוקה של אחת הכנופיות המסוכנות ביותר, זו המכונה אלעראקיב, מהשטח אליו פלשה. מה יותר צודק מפעולה שנועדה להשליט חוק וסדר? במה חטאה המדינה ועל מה המהומה? 

  למאמר המלא >>>


  הדיור הציבורי שוב על הכוונת
  מאת עו"ד גיל גן-מור, ראש תחום הזכות לדיור באגודה לזכויות האזרח. המאמר פורסם באתר דה-מרקר ב-26.8.10

  הדיור הציבורי שוב על הכוונת. הפעם מתכוון האוצר לבטל את זכותם של דיירים וותיקים בדיור הציבורי לרכוש את דירת מגוריהם, בהתאם לחוק הדיור הציבורי החשוב שהוביל ח"כ רן כהן בשנת 1998. בשנים האחרונות הקפיא האוצר את החוק במסגרת חוק ההסדרים, ועכשיו הוא מבקש לבטלו כליל. ביטול החוק יהיה מסמר נוסף בארון הקבורה של מפעל הדיור הציבורי בישראל.

  למאמר המלא >>>


  אוטם חלונותיו, מגיף תריסיו 
  מאת חגי אלעד, מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח. המאמר פורסם באתר "הארץ" ב-31.8.10 

  תיאטרון טוב אמור לחשוף את מה שהמציאות מבקשת לטייח, לתת פשר לטקסט ולהציף זרמי מעמקים. בהסתכלות שכזאת, למכתב "האמנים הסרבנים" יש פוטנציאל להיות ההצגה הכי טובה בעיר, אם רק נפענח את משמעויותיו האמיתיות של הטקסט. הנה ניסיון שכזה - מה באמת אומרת עלינו הסופה הציבורית הנוכחית? 

  למאמר המלא >>>