הקו החם  |  תרומה  |  תמיכה והצטרפות  |   הצטרפות/הסרה מרשימת תפוצה  | ספטמבר 2008   
 
ערב של מוסיקה וזכויות אדם

האגודה לזכויות האזרח  גאה להזמינכם/ן לקונצרט קאמרי לציון 60 שנה להכרזה האוניברסאלית בדבר זכויות האדם, שכל הכנסותיו קודש לקידום זכויות האדם בישראל. 
בקונצרט תנגן השלישייה הישראלית: מנחם ברויאר, כינור; רוגלית ישי, פסנתר; הלל צרי, צ'לו; אודותיה נכתב: "השלישייה הישראלית היא אחד משלושת האנסמבלים הגדולים של המאה ה-20" (Classic CD Magazine).
האירוע יתקיים במוצאי שבת 
29 בנובמבר בשעה 19:00 בסביון.
לפרטים נוספים ולהזמנת כרטיסי תרומה >>>
 
פנים חדשות באגודה

/

עו"ד נסרין עליאן הצטרפה למחלקה המשפטית של האגודה, כעו"ד ועובדת שטח בפרויקט "ירושלים המזרחית – שירותים ותשתיות". החל משנת 2000 מילאה נסרין את תפקיד דוברת ארגון "בצלם" בשפה הערבית, ולאחר מכן עבדה כעוזרת פרלמנטרית בכנסת. במהלך לימודי המשפטים שלה עבדה במשרדו של עורך הדין שלמה לקר, העוסק בזכויות האדם. בשנת 2007 סיימה נסרין תואר ראשון במשפטים במכללה האקדמית למשפט ולעסקים. 

/

עודד ציפורי הצטרף לאגודה כרכז פעילות במחלקת החינוך. לעודד ניסיון רב בתחום החינוך. בשנים 2004-2007 עבד בעמותת אלון למעורבות חברתית, תחילה כרכז פעילויות בלוד ולאחר מכן כמנהל משאבי אנוש. בנוסף לימד במגוון מסגרות בחינוך הפורמלי והלא-פורמלי, כולל תוכניות לבני נוער בסיכון וסיורים חינוכיים לפולין ולצ'כיה. עודד סיים תואר ראשון בחינוך ובהיסטוריה במכללת סמינר הקיבוצים, והוא לומד לתואר שני במכון להיסטוריה ולפילוסופיה של המדעים והרעיונות ע"ש כהן באוניברסיטת תל אביב.
 
האגודה ב-Facebook
מאת: עו"ד דורי ספיבק, יו"ר הנהלת האגודה

לפני כשנה השקנו את קבוצת האגודה לזכויות האזרח ב- Facebook. עבורי, כיו"ר הנהלת האגודה, זו הזדמנות מיוחדת במינה להיות בקשר ישיר עם התומכים הרבים באגודה (נכון להיום יש בקבוצה כבר קרוב ל-1,500 חברות וחברים!) ולקרב בין עולם זכויות האדם לעולמה התוסס של הרשת החברתית הפופולרית, פייסבוק. 

ההיענות וקצב ההצטרפות הפתיעו ושימחו אותי מאוד, ביטוי נוסף לעניין הרב בפעילות האגודה למען זכויות האדם ולתמיכה האותנטית במאבקינו - למען חופש הביטוי, לשיוויון ולמען הדמוקרטיה. אני מבקש להזמינכם באופן אישי להצטרף לקבוצה, להתעדכן בפעילות האגודה, ליצור קשרים עם שוחרי זכויות אדם נוספים, ליזום ולהשתתף בדיונים בנושאים שמעניינים אתכם/ן - ולתרום לאגודה. כמו כן, מתנדבים המעונינים לסייע בפעילות הקבוצה בפייסבוק מוזמנים ליצור עמי קשר

אשמח לשמוע מכם ולקדם את הצטרפותכם לקבוצה.

בברכה, 
דורי 
 
לאן מוביל (באמת) כביש 443?

האגודה יוצאת בקמפיין חדש לציבור 
נגד סגירת כביש 443 לתנועת פלסטינים ונגד האפליה והענישה הקולקטיבית שבמעשה זה. 
בחסימת כביש  443, מדינת ישראל עלתה על מסלול המסוכן לשלטון החוק והדמוקרטיה – 
לחצו כאן לדעת למה! 

רוצים לעזור? 
עוסק/ת בעיצוב מסרים, אנימציה, סטיקרים? אוהב/ת פעילות בשטח? מעוניינ/ת לארגן הרצאת-הסברה?
נשמח לעזרתכם! לפרטים ולהתנדבות לחצו כאן ושלחו מייל
 

האגודה לזכויות האזרח בישראל
היא ארגון עצמאי ובלתי תלוי.
משאביה הכספיים מקורם בדמי חברות ובתרומות מהארץ ומחו"ל, והיא אינה מקבלת מימון ממקורות מפלגתיים או ממשלתיים.
כל תרומה לאגודה מוכרת לצורכי מס. 

לעמוד

 © האגודה לזכויות האזרח בישראל
טלפון: 960-700-700-1
פקס: 6521219-02
ת"ד 34510 ירושלים 91000
אתר: www.acri.org.il
אימייל: mail@acri.org.il


לגליונות קודמים >>>

 

ברכת נשיא האגודה, סמי מיכאל,
לרגל החגים
שלום רב לכם, 

לקראת כניסתה של השנה העברית החדשה ולרגל עיד אל-פטר, המסיים את צום הרמאדן - אני מברך אתכם ומודה לכם מקרב לב על תמיכתכם באגודה לזכויות האזרח. 

המציאות בישראל מזמנת לנו כל העת אתגרים בכל הקשור בסוגיית זכויות האדם. לעתים דומה שהאתגרים אך נעשים קשים יותר ויותר. אין זה קל למצוא את הדרך הנכונה, ולא בכל מצב יש דרך אחת נכונה. לא תמיד בחירתנו להגן על זכויות אדם בכל זמן ולמען כל אדם - תהא דעתו אשר תהא, יהיו מעשיו אשר יהיו - פשוטה בעינינו ובעיני הציבור. לא אחת נדרש מאמץ אדיר כדי לא לוותר, כדי לראות את התקווה מבעד לערפל. 

את היכולת לעמוד במאמץ זה אנו שואבים מתמיכתכם ומהאמונה המשותפת לכולנו כי המאבק למען זכויות האדם הוא המאבק הנכון והנחוץ לחוסנה של החברה בישראל. 

אנו נחושים להמשיך בעתיד – כדרכנו וכמנהגנו ב-36 שנות קיומה של האגודה – לעשות בכל מאודנו, ללא מורא, ללא משוא פנים, למען חיים בכבוד תוך שמירה על זכויות אדם של כל אחת ואחד בקרבנו. 

תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה. 

אני מאחל בכל ליבי לכולנו - ללא הבדל דת ולאום - שנה טובה, וחגים שמחים ושלווים. 


                                                          סמי מיכאל
                                                          נשיא האגודה לזכויות האזרח


 
בחירות נקיות מגזענות

"או הבית שלי או הבית שלהם"...
הסיסמא של תנועת "הבית שלי" בכרמיאל, בתגובה להצטרפותו של מועמד ערבי למערכת הבחירות למועצת העיר, ספטמבר 2008

/

בנובמבר 2008 יתקיימו הבחירות לרשויות המקומיות. מסעות הבחירות של המועמדים כבר בעיצומם. חלק מהמועמדים בבחירות מנסים לצבור הון פוליטי באמצעות הסתה פרועה נגד קבוצות מיעוט - ערבים, חרדים, מזרחים, רוסים ואחרים.

הסתה לגזענות היא עבֵרה פלילית. מפלגות גזעניות אינן רשאיות להתמודד בבחירות.

האגודה לזכויות האזרח קוראת לכל המשתתפים במערכת הבחירות לכבד את זכותו של כל אזרח לשוויון מלא, ולהצטרף למאבק למען בחירות נקיות מגזענות.

אם נתקלתם במקרים מובהקים של הסתה לגזענות, הקשורים לבחירות לרשויות המקומיות, דווחו לנו  באמצעות הטופס שבתחתית דף זה. האגודה לזכויות האזרח תבחן את הפניות ותטפל בהן בהתאם.


 
צה"ל שוב מחזיר פליטים למצרים

לצפייה בסרטון הקליקו על הבאנר:

/

הפגנה נגד "ההחזרה החמה" של מבקשי מקלט למצרים תתקיים ביום ראשון 28.9.08 מול משרד הביטחון. לפרטים נוספים לחצו כאן.  


הפליטים בשערינו: שלח ושכח 
כתב: הרב בני פרל, חבר הנהלת האגודה
 
"החברה הישראלית חוששת מהצפתה בפליטים, משום שזרם פליטים עלול לגרום לערעור זהותה של החברה. אך מה היא אותה זהות העשויה להתערער חלילה? כאשר מדברים על זהות ישראלית, מדברים גם על זהותו של מי שלא פעם ולא מזמן ביקש מקלט מידי מבקשי נפשו."

למאמר המלא >>> 


 
"היכן הכיסא שלי ללימודים?"


ל-40,000 ילדים בירושלים המזרחית אין מקום במערכת החינוך הממלכתית, בשל מחסור חמור בכיתות לימוד. שבוע לאחר פתיחת שנת הלימודים הגיעו כ-60 ילדים והוריהם ללמוד ב"כיתה" שהוקמה בכיכר ספרא בירושלים, במחאה על מצוקת החינוך הקשה, ביוזמת ועדי ההורים בשכונות ירושלים המזרחית ובתמיכת האגודה לזכויות האזרח ומרכז הפעילות הקהילתית של אוניברסיטת אל-קודס. הילדים למדו בכיכר על הזכות לחינוך, על דמוקרטיה ועל שוויון.


 
"שיטת השקשוקה": למי יש ביצים?


בשבועות האחרונים מנהלים האחים עופר מלחמת חרמה בניסיון למנוע הקרנה או שידור של הסרט "שיטת השקשוקה" של מיקי רוזנטל ואילן עבודי. אחרי שחברת YES שהזמינה את הסרט החליטה שלא לשדרו, וערוצים מסחריים אחרים דחו אותו, הוקרן הסרט בסינמטק תל אביב, לא לפני שגם שם התקבל מכתב המזהיר מפני תביעת דיבה של משפחת עופר. הערוץ הראשון, שבדק את האפשרות לשדר את הסרט, קיבל אף הוא מכתבי אזהרה. לקראת הדיון שהתקיים בנושא ברשות השידור פנתה האגודה לזכויות האזרח לרשות, וביקשה שתמלא את ייעודה כגוף תקשורת שאינו מסחרי ושתשדר את הסרט, שכן שידורו הפך להרה גורל לחופש הביטוי ולדמוקרטיה בישראל. בסופו של דבר החליטה הרשות לשדר את הסרט, הגם שבשינויי עריכה.


אנחנו לא שקשוקה
כתב: עו"ד אבנר פינצ'וק, האגודה לזכויות האזרח

"... אין כאן עניין אישי בין האחים עופר לבין רוזנטל או התקשורת, אלא עניין של הציבור כולו - של כל האנשים שחיים כאן. אסור לנו לתת לאיש לעשות בהונו שימוש, שעלול להפוך לשקשוקה את חופש הביטוי ואת הדמוקרטיה שלנו."

למאמר המלא >>> 


 
לא לסלקציה בפרויקט מגורים


עיריית תל אביב מייעדת את "מתחם השוק הסיטונאי", אחת מעתודות הקרקע האחרונות והנדירות בעיר, להקמת פרויקט מגורים בהיקף של כ-1,700 יחידות דיור. בחודש מאי האחרון פורסם, כי בין המתחרים במכרז גם יזמים המתעתדים להפעיל סלקציה בבחירת הרוכשים, כך שרק אנשי היי-טק ושוק ההון יוכלו לרכוש דירות בפרויקט. לאחרונה הגישה האגודה לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב עתירה נגד העירייה, בדרישה שתודיע מראש למשתתפי המכרז כי לא יוכלו לשווק דירות בצורה מפלה או באמצעות ועדת קבלה, ואף תכלול זאת בחוזה עם היזמים שיזכו במכרז.


 
בקרוב - דיון בעתירה בעניין הירי בניעלין

אשרף אבו רחמה, שנורה על ידי חייל צה"ל בניעלין בעודו כפות ועיניו מכוסות, יחד עם בצלם, האגודה לזכויות האזרח, הוועד הציבורי נגד עינויים וארגון יש דין, הגישו עתירה דחופה לבג"ץ נגד ההחלטה להעמיד לדין את המג"ד ואת החייל שהיו מעורבים בירי בגין "התנהגות בלתי הולמת" - עברה קלה שאינה גוררת רישום פלילי. הדיון בעתירה יתקיים ב-28.9.08, בשעה  11:30. 


 
דף מידע לעובדי חברות כוח אדם


ב-1.1.2008 נכנסה לתוקפה הוראת חוק, המחייבת את הארגונים המשתמשים בשירותי עובדי כוח אדם לקלוט כעובד מן המניין כל עובד כוח אדם המועסק אצלם למעלה מ-9 חודשי עבודה. הפורום לאכיפת זכויות עובדים, שבו חברה האגודה, מפרסם דף מידע מעודכן, המפרט חמישה תרחישים אפשריים בעקבות כניסת החוק לתוקפו, ואת זכויותיהם של העובדים בכל אחד מהמקרים.