הקו החם  |  תרומה  |  תמיכה והצטרפות  |   הצטרפות/הסרה מרשימת תפוצה  | ספטמבר 2007   
 

/

אנו מאחלים, כי תהא זו שנה 

שבה תקבלנה זכויות האדם 

את מקומן הראוי 

במרכז 

ההוויה של המדינה, החברה והאדם. 

אנו תקווה כי השנה יותר מתמיד

נפעל יחד לקידומן של זכויות האדם, 

לכל בני האדם, ללא הבדל או הבחנה 

ובכל תחומי החיים.

 
האגודה לזכויות האזרח בישראל
היא ארגון עצמאי ובלתי תלוי.
משאביה הכספיים מקורם בדמי חברות ובתרומות מהארץ ומחו"ל, והיא אינה מקבלת מימון ממקורות מפלגתיים או ממשלתיים.
כל תרומה לאגודה מוכרת לצורכי מס.

© האגודה לזכויות האזרח בישראל
טלפון: 960-700-700-1
פקס: 6521219-02
ת"ד 34510 ירושלים 91000
אתר: www.acri.org.il
אימייל: mail@acri.org.il
לגליונות קודמים >>>


 
חיים על הקצה


רשויות המדינה מפקירות אלפי אזרחים לסכנה של חומר מסוכן ברמת חובב - כך חושף הדוח "חיים על הקצה", שפורסם ב-10.9.07. הדוח נכתב על-ידי אורלי אלמי, ושותפים לכתיבתו ועד הישוב ואדי אל-נעם והארגונים "במקום", האגודה לזכויות האזרח, מגמה ירוקה, רופאים לזכויות אדם ושתי"ל. הדוח, שנכתב בעקבות אירוע דליפת חומר מסוכן במפעל מכתשים ברמת-חובב ביום 13.8.07, חושף שורה של מחדלים בנוגע לנהלי הטיפול בתושבי היישוב הבלתי מוכר ואדי אלנעם, הצמוד לגדר המועצה התעשייתית רמת חובב, בעת התפרצות חומר מסוכן. הדוח קובע כי יש להקים ועדת חקירה ובה אנשי מקצוע בלתי תלויים, אשר תבחן את המחדל החמור של כל הרשויות המעורבות - המשרד להגנת הסביבה, פיקוד העורף, משרד הבריאות, משטרת ישראל והמועצה התעשייתית רמת חובב - ותסייע לעיצוב מדיניות בסוגיות המורכבות הנוגעות לרמת חובב.
עוד על הדוח >>>
לדוח המלא >>>


 
מאמרים


▪ מחסומי גביה, מאת עו"ד טלי ניר, האגודה לזכויות האזרח, פורסם ב"ידיעות אחרונות ב-14.8.07
"תארו לעצמכם שבאמצע הרחוב תתקלו במחסום משטרתי. המחשב יעלה שיש לכם חוב ישן למס הכנסה או לביטוח הלאומי, ויעמידו בפניכם ברירה: לשלם אלפי שקלים במזומן או שרכבכם יעוקל לאלתר. נשמע דמיוני? לא ראוי למדינה דמוקרטית? נכון. ובכל זאת זה קורה..."
למאמר המלא >>>
על עתירה שהגישה האגודה בנושא >>>
תמונות ממחסומי הגביה, צילום: מוהנד ענאתי


  החוק ההומופובי של פרידמן, מאת עו"ד דורי ספיבק, יו"ר הנהלת האגודה, פורסם באתר ynet ב-4.9.07

גם להומואים ולסביות מגיע, מאת עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה, פורסם בעיתון "הארץ" ב-4.9.07

שני המאמרים עוסקים בכוונתו של שר המשפטים להחזיר על כנו את הנוסח הישן של סעיף החוק העוסק בזכות הירושה של ידועים בציבור, המתייחס ל"איש ואישה". חקיקת הסעיף בנוסח זה עלולה ליצור מצב, שבו מי שבחר לחלוק את חייו עם בן-מינו לא יוכל לקבל זכויות לפי הסדר זה, ועשוי, לעתים בערוב ימיו, להיות מופקע מזכויותיו הבסיסיות ולהישאר בחוסר כל. בעקבות פניית האגודה לשר המשפטים בנושא הודיע השר, כי לא יקדם את הצעת חוק הירושה, אם הדבר עלול לפגוע בזכויות רכושיות של זוגות מאותו המין.


 

אל לישראל להגיף את שעריה בפני מבקשי מקלט
בלילה שבין 18.8.07 ל-19.8.07 גורשו למצרים 48 מבקשי מקלט, רובם אזרחי סודן, ובהם לפחות 18 ילדים, כיממה לאחר שחצו את הגבול, לפי הנוהל המכונה "החזרה חמה". גירושם התבצע בלי שהתאפשר לאיש מהם להשמיע את טענותיו בפני הגורמים המוסמכים להורות על גירושם; בלי שהתאפשר להם לפנות אל נציבות האו"ם לפליטים או לארגוני זכויות אדם; בלי שנבחנו טענותיהם בדבר הסכנה העשויה להישקף להם אם יגורשו; ובלי שנתקיימו התנאים הנדרשים להבטחת שלומם במצרים. האגודה מגנה בחריפות את החזרתם של הפליטים למצרים, ושותפה לעתירה שהגישו ארגוני זכויות אדם לבג"ץ נגד נוהל "ההחזרה החמה".