הקו החם  |  תרומה  |  תמיכה והצטרפות  |   הצטרפות/הסרה מרשימת תפוצה  | יולי 2009   

 
בחירות להנהלת האגודה

ביום ראשון 6.9.09 יתקיימו בתל-אביב בחירות להנהלת האגודה (ההצבעה בבחירות אפשרית גם בדואר - הודעה תישלח לחברים). על-פי תקנון האגודה, ההצבעה בבחירות להנהלה פתוחה בפני כל חברי האגודה, ובתנאי שהיו חברים באגודה לפחות שלושים יום לפני מועד הבחירות. חברים באגודה? חדשו את חברותכם במועד! עדיין לא חברים? הצטרפו עכשיו והיו חלק מהמאבק למען זכויות האדם, צדק חברתי ושוויון.  
פעילות עם בני ובנות שנת-שירות
כתבה: לילך בר, רכזת פעילות בתחום הקהילה, האגודה לזכויות האזרח 

בחודש שעבר הסתיימה תוכנית חינוכית שהפעילה מחלקת החינוך של האגודה עבור בני ובנות שנת-שירות של עמותת אלון.  התוכנית כללה עשרה מפגשים ב-7 קומונות (כ-80 צעירים), ברחבי הארץ. 

חשיבותה של התוכנית בהזדמנות למפגש עם חבר'ה צעירים, הפועלים בפריפריה, ובניסיון לשלב את תפיסת זכויות האדם בפרקטיקה שלהם ובתודעה המתגבשת שלהם. 

התכנים היו מגוונים ומעניינים: החל בשוויון (דרך מקרה מבחן של ועדות קבלה בישובים), דרך חופש הביטוי (סביב דיכוי המחאה בתקופת "עופרת יצוקה"), זכויות אדם בעיתות מלחמה (בתקופת המתקפה בעזה וכהכנה לקראת גיוסם לצה"ל), זכויות חברתיות כלכליות, זכויות עובדים (באחד במאי), ועד אקטיביזם ושינוי חברתי. באמצע היו גם מפגשים על פמיניזם ומגדר, גלובליזציה, הכרות עם תוכנית ויסקונסין ועוד... 

לא תמיד היה קל לעבוד עם ש"שים, אך בסיכומה של שנה התוכנית הוכתרה כמוצלחת. הש"שים דיווחו על דיונים משמעותיים ומעוררי מחשבה. גם העבודה עם הצוות המקצועי של העמותה הייתה פורה ואיכותית. בעקבות הצלחת התוכנית היא תימשך בשנה הקרובה.  

/

האגודה חברה בקואליציה האזרחית-סביבתית נגד הפרטת הקרקעות, שנאבקה בשבועות האחרונים ברפורמה במינהל מקרקעי ישראל. לאתר הקואליציה הקליקו על הבאנר.


 
תוכנית עמיתי אברט לשנת הלימודים 2009-2010

קרן אברט מעניקה מלגה לסטודנטים/ות המעוניינים/ות להתמחות בארגונים לשינוי חברתי. ההתמחות כוללת 10 שעות שבועיות למשך 7 חדשים, מסוף אוקטובר ועד לסוף יוני (לא כולל חופשת סמסטר).
סטודנטים/ות המעוניינים/ות להגיש מועמדות להתמחות באגודה לזכויות האזרח מוזמנים להירשם ישירות אצלנו, באגודה, באמצעות טופס ההרשמה המופיע באתר שתי"ל, כאן. ההרשמה פתוחה עד תאריך 10 בספטמבר.
נא שלחו את הטופס למייל: ronit@acri.org.il.
לפרטים נוספים: 02-6521218.


 

האגודה לזכויות האזרח בישראל 
היא ארגון עצמאי, בלתי מפלגתי ובלתי תלוי.
מקור משאבינו הוא תרומות של קרנות ופרטים בארץ ובחו"ל, דמי חברות באגודה ופעילות התנדבותית. עצמאות האגודה ומקצועיותה מבוססים גם במדיניותנו ארוכת השנים שלא לבקש, ולא לקבל, מימון ממקורות מפלגתיים או ממשלתיים בישראל.
כל תרומה לאגודה מוכרת לצורכי מס. 

לעמוד

 © האגודה לזכויות האזרח בישראל
טלפון: 960-700-700-1
פקס: 6521219-02
ת"ד 34510 ירושלים 91000
אתר: www.acri.org.il
אימייל: mail@acri.org.il


לגליונות קודמים >>>

 
די לגירוש


בחודש האחרון החלה את פעילותה יחידת "עוז", המחליפה את משטרת ההגירה, והוגברו מאוד פעולות האכיפה נגד מבקשי מקלט ומהגרי עבודה השוהים בישראל. במיוחד פועלת היחידה לאכיפת נוהל "גדרה-חדרה", שעל פיו פליטים אינם רשאים לשהות באזור המרכז, אלא רק מצפון לחדרה או מדרום לגדרה. ארגוני זכויות אדם החברים בפורום לזכויות פליטים, ביניהם האגודה, הגישו עתירה לבג"ץ נגד הנוהל, באמצעות התוכנית לזכויות פליטים באוניברסיטת תל-אביב. בעתירה טוענים הארגונים כי מעבר לפגיעה בחופש התנועה ולהשפלה, הגירוש ממרכז הארץ מונע נגישות לשירותים חיוניים, הניתנים למבקשי מקלט רק במרכז.
האגודה גם היתה שותפה לגיבוש הצעת חוק, שהגיש ח"כ ניצן הורוביץ, ומטרתה לאסור על מעצר קטינים לצורך גירושם.


 
אסור להתעלם מעדויות שוברים שתיקה
כתב: חגי אלעד, מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח. המאמר פורסם באתר nrg ב-23.7.09.

אם המציאות שמשתקפת לנגד עינינו במראה איננה נעימה, ניפוץ המראה אינו פתרון. ואם הקולות שאנו שומעים צורמים, סתימת האוזניים לא תעזור. גם לכנות את מי שמשמיעים את הקולות בוגדים, או להשליך בוץ על מי שאוחז במראה – גם אלו לא ישנו את המציאות העובדתית. 

אם נדאג למהות, התדמית כבר תדאג לעצמה. אם נורמות הלחימה בעזה לא היו ראויות, זו אינה בעיה תדמיתית. זו בעיה מהותית שתבוא על תיקונה בבה"ד 1 ובזכות דיון ציבורי כמו זה ש"שוברים שתיקה" מעוררים, לא בקמפיינים של משרד החוץ או בציד מכשפות נגד "שוברים שתיקה".

למאמר המלא >>>


 
לא בחוק ההסדרים! • ב-8.7.09 אישרה הכנסת פיצול (הפרדה) של הפרק העוסק בתכנית ויסקונסין מחוק ההסדרים, והעברתו לדיון כהצעת חוק רגילה בוועדת העבודה. ההחלטה התקבלה, בין השאר, בעקבות פעילות לובי אינטנסיבית של ארגוני זכויות אדם (ראו לדוגמה פניית האגודה וסינגור קהילתי לחברי הכנסת מחודש מרץ). משמעות ההפרדה היא שיתקיימו לגבי הצעת החוק דיונים ענייניים בוועדת העבודה, ושלא יועבר התיקון מרחיק הלכת, כולל פריסה ארצית של התכנית, בלי לקיים דיון ציבורי כלל, ובלי להעמיק בהשלכות ובמשמעויות שלו על זכויותיהם של המשתתפים בתכנית. 

 • האגודה פנתה לוועדת חוקה, חוק ומשפט בבקשה להסיר מחוק ההסדרים את הסעיף המבקש לצמצם את החובה לתעד חקירות של חשודים בווידאו, ואף לאפשר הטלת הוצאות התמלול על החשודים. לדיון בוועדה הגיעו נציגים של ארגונים רבים, ביניהם האגודה, לשכת עורכי הדין, הסנגוריה הציבורית והמועצה לשלום הילד. בעקבות הדיון הוחלט להפריד את הנושא מחוק ההסדרים. 


 •  
  צפו בווידיאו מנעלין


  כתב: חגי אלעד, מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח. המאמר פורסם באתר "הארץ" ב-12.7.09. 
  התמונה מתוך סרטון "בצלם".

  שנה בדיוק חלפה מאז הוגשה עתירתו של אשרף אבו רחמה, שנורה על ידי חייל צה"ל בניעלין בעודו כפות ועיניו מכוסות, יחד עם בצלם, האגודה לזכויות האזרח, הוועד הציבורי נגד עינויים וארגון יש דין, נגד ההחלטה להאשים את החייל והמג"ד ב"התנהגות בלתי הולמת". 

  והנה בג"ץ התערב, עתירת ארגוני זכויות האדם התקבלה, ומעתה יידע כל קצין עברי שאסור לפקודיו לירות בעצירים, אפילו לא כ"תחבולה". זו לא תחבולה - זו התעללות. 

  התקדים המשפטי שהושג בעתירה חשוב מאין כמותו. התערבות בג"ץ מעגנת את סמכויותיו בשמירה על שלטון החוק. התבטאויות השופטים ראויות ונחוצות. טחנות הצדק טחנו כראוי. בפרקליטות הצבאית הבטיחו "לעשות חשבון נפש". אז מה לא בסדר?

  המון.

  למאמר המלא >>>


   
  צעד משמעותי למיגור האפליה בדיור?


  האם מתקרב סופו של עידן קבוצות הרכישה "להייטקיסטים בלבד" או פרויקטים "ייעודיים לציבור הדתי-לאומי"? במכתב מטעם היועץ המשפטי לממשלה אל האגודה לזכויות האזרח, מודיעה המשנה ליועץ המשפטי, כי בימים אלה נבחנת האפשרות לחייב יזמים המתמודדים על קרקע ציבורית, להתחייב שלא יקיימו אפליה בשיווק הדירות - כחלק מתנאי המכרז.

  במקביל, הוציא בית המשפט העליון צו זמני האוסר על מנהל מקרקעי ישראל להעביר מגרש במתחם שוק האתרוג בשכונת עג'מי ביפו לחברת "באמונה". הצו הוצא במסגרת ערעור שהגישה האגודה יחד עם ארגונים עמיתים, פעילי הקואליציה היפואית להגנה על הזכות לדיור ותושבים מיפו, בדרישה לבטל את זכייתה של חברת "באמונה" במכרז, בשל כוונתה המוצהרת למכור את הדירות לציבור הדתי-לאומי בלבד.

  מן התקשורת: 
  גלובס: סוף לסינון רוכשי דירות? מזוז שוקל את פסילת "מגדלי ההיי-טק"
  TheMarker: משרד המשפטים: שיווק נדל"ן לעובדי היי-טק בלבד - אפליה פסולה; יש לאסור זאת במכרזי המינהל


   
  החיים בזבל


  במשך שנים, עיריית ירושלים הזניחה את מצב התברואה בירושלים המזרחית, תוך שימוש בתירוץ של בעיות תשתית וטופוגרפיה, על אף שחלק ניכר מבעיות התברואה ניתן לפיתרון באמצעים פשוטים ואלמנטריים. 

  בנייר העמדה "החיים בזבל" חושפת האגודה לזכויות האזרח את המצב התברואתי החמור בירושלים המזרחית ואת כשליה של עיריית ירושלים בטיפול בנושא. בין ממצאי המסמך: ברחובות שלמים בירושלים המזרחית לא מופעלים שירותי פינוי אשפה או ניקיון כלשהם; מחסור אקוטי בעובדי ניקיון; ברוב השכונות לא פועלים רכבי ניקיון; רוב מכולות האשפה בלויות, שרופות או בלתי תקינות; מזיקים רבים וכלבים משוטטים מהווים מפגע סביבתי חמור וסכנה לילדים. בשל אזלת היד של העירייה נאלצים התושבים, ברובם מתחת לקו העוני, ליזום פתרונות תברואתיים על חשבונם. 

  האגודה קוראת לעיריית ירושלים להפסיק את החרפה ולפעול מיידית להקצאה של התקציבים הדרושים לתיקון יסודי של מצב התברואה בירושלים המזרחית.

  עוד בנושא, מצגת תמונות וקישור לנייר העמדה >>>