הקו החם  |  תרומה  |  תמיכה והצטרפות  |   הצטרפות/הסרה מרשימת תפוצה  | מאי 2007   

 
הציבור מוזמן

*************************************
▪ "עד שתפקח את עיניה":
ארגוני זכויות האדם מציינים
40 שנה ל-67' ומזמינים אותך לשאול:
מאין ולאן?
בתכנית: הצגה, דוברים, סרטים,
הרצאות, פאנלים ותערוכה.
יום שישי 1 ביוני, נמל תל-אביב,
החל מהשעה 10 בבוקר >>>


************************************* 


▪  "זכויות בקדמת הבמה":
האגודה משיקה פרויקט ייחודי, שבו ימחישו שחקני תיאטרון הרחוב "קבוצה זעזע" את הפגיעה בזכויות אדם בישראל. 31.5.07 בבאר שבע, 7.6.07 בחיפה >>> 


▪ "רב תרבותיות, חינוך, זכויות אדם ומה שביניהם": 
האגודה מזמינה את הציבור לכנס, שיתקיים בשיתוף מכון ירושלים לחקר ישראל, ביום ב`, 18.6.07 בשעה 18:30 במכון ירושלים לחקר ישראל >>>


האגודה וסינמטק חיפה מזמינים את הציבור למפגש השמיני והאחרון
בסדרת מפגשים בנושא זכויות האדם
, שיתקיים ב-10.6.07. המפגש יעסוק בזכויות קשישים. מרצה: ד"ר ישראל דורון, החוג לסוציולוגיה באוניברסיטת חיפה.


 
האסיפה הכללית השנתית 
של חברי/ות האגודה

חברי האגודה לזכויות האזרח וחברותיה מוזמנים לאסיפה הכללית 2007, שתתקיים ביום ב' 18.6.07 בשעות 17:30-18:30 במכון ירושלים לחקר ישראל. לאחר האסיפה יתקיים כנס פתוח לציבור בנושא "רב תרבותיות, חינוך, זכויות אדם ומה שביניהם" (ראו הודעה לעיל).


 
דרושות/ים לאגודה 

  רכזת פעילות ציבורית ותקשורת לאוכלוסיה הערבית >>>

  עורך/ת דין לזכויות האדם בשטחים >>>


 
האגודה לזכויות האזרח בישראל
היא ארגון עצמאי ובלתי תלוי.
משאביה הכספיים מקורם בדמי חברות ובתרומות מהארץ ומחו"ל, והיא אינה מקבלת מימון ממקורות מפלגתיים או ממשלתיים.
כל תרומה לאגודה מוכרת לצורכי מס.

© האגודה לזכויות האזרח בישראל
טלפון: 960-700-700-1
פקס: 6521219-02
ת"ד 34510 ירושלים 91000
אתר: www.acri.org.il
אימייל: mail@acri.org.il


לגליונות קודמים >>>

 

כיכר השוק ריקה: 
דוח בצלם והאגודה לזכויות האזרח
השבוע הניחו בצלם והאגודה לזכויות האזרח על שולחנם של חברי הכנסת את הדוח "כיכר השוק ריקה: מדיניות ההפרדה הישראלית ודחיקת רגליהם של פלסטינים ממרכז חברון". הדוח מביא נתונים דרמטיים בדבר היקף נישולם של תושבי חברון הפלסטינים ממרכז העיר, כתוצאה ממדיניות ההפרדה שנוקטת ישראל בעיר העתיקה של חברון ובסביבותיה, כדי להגן על נקודות ההתנחלות שהוקמו שם. הדוח מציג תמונה עגומה של הרס מרקם החיים הפלסטיני במרכז חברון והפיכת מרכז חברון לעיר רפאים. הגורמים המרכזיים לכך הם הגבלות התנועה הקשות, שמטיל הצבא על הפלסטינים, סגירת בתי עסק בידי הצבא, והימנעותן של הרשויות מאכיפת החוק על מתנחלים אלימים הפוגעים בפלסטינים וברכושם.

בדוח מובאים ממצאי הסקר המקיף הראשון שבדק את מימדי העזיבה של פלסטינים באזורים הסמוכים לנקודות ההתנחלות בעיר. מהסקר עולה, כי לפחות 1,014 יחידות דיור פלסטיניות, 41.9% מכלל הדירות באזור שנסקר, ננטשו על-ידי הדיירים. 659 (65%) מהן נעזבו במהלך האינתיפאדה השנייה. 1,829 בתי עסק פלסטיניים, 76.6% מכלל בתי העסק באזור זה, עומדים היום ריקים, ומהם 1,141 (62.4%) נסגרו במהלך האינתיפאדה השנייה. לפחות 440 חנויות נסגרו בצווים צבאיים.

בצלם והאגודה לזכויות האזרח קוראים בדוח לממשלת ישראל להחזיר לקדמותו את המצב במרכז העיר חברון, לאפשר תנועת פלסטינים ברחובות ולהניח לפלסטינים לחזור לבתים ולחנויות, שאותם הם נאלצו לנטוש. עוד קוראים בצלם והאגודה להטיל על כוחות הביטחון לבצע את תפקידם ולממש הלכה למעשה את אחריותם לאכיפת החוק על מתנחלים אלימים, וכן למנוע מהם להמשיך בהשתלטות על מבנים ועל אזורים נוספים בעיר. 

את הדוח המלא אפשר לקרוא באתר בצלם ובאתר האגודה.

עיקרי הדוח התפרסמו בהרחבה בתקשורת - ראו למשל כתבות באתרים "הארץ" ו"נענע"

ראו גם סרטון: הגירוש השקט בחברון


 

עוד על חברון: 

▪ "בשגגה": במשך שש שנים נאסר על תושביה הפלסטינים של חברון ללכת ברחוב השוהדא, אחד הרחובות המרכזיים בעיר. רק לאחר פניות האגודה לזכויות האזרח (ראו למשל כאן) הודה הצבא כי חסימת הרחוב לתנועת פלסטינים נעשתה "בשגגה", תוך מתן הוראות בלתי חוקיות, ונמסר כי תתאפשר התנועה ברחוב בכפוף לבידוק ביטחוני. בשטח הסתבר כי לא ניתנה הנחייה כזו לחיילים, אולם לאחר בירורים שערכו מול החטיבה, אפשרו חיילי צה"ל במהלך מספר ימים את מעברם של פלסטינים ברחוב, גם זאת לאחר עיכובים ממושכים (ראו סרטון מאתר בצלם). לאחר מכן שבו כוחות הביטחון למנוע מפלסטינים את המעבר ברחוב, שוב, ללא סמכות, וכך המצב עד היום. בעקבות פניית האגודה לחקירת התנהלות כוחות הצבא מונה קצין בודק בעניין.

▪ התנחלות חדשה: ב-19.3.07 פלשו מאות מתנחלים לבית בשכונת א-ראס שבחברון והקימו בו נקודת התנחלות חדשה. למחרת פנתה האגודה לזכויות האזרח לראש הממשלה, לשר הביטחון וליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה לפעול לפינויים המיידי, מכיוון שניסיון העבר מלמד, שהקמת התנחלות בלב אוכלוסיה פלסטינית גורמת לפגיעות אנושות בזכויות האדם של התושבים הפלסטינים. בתגובת משרד הביטחון נאמר, כי החלה נקיטה בצעדים החוקיים לפינוי והוצאו צווים לבירור זכויות המתיישבים במבנה, אולם עד היום לא פונו המתנחלים. כפי שהתריעה האגודה, ההתנחלות החדשה כבר גורמת להפרות קשות של זכויות האדם של התושבים המתגוררים בסביבה.  

 מאתר בצלם: עוד סרטונים מחברון 

 מאתר האגודה: מצגת: תמונות מעיר רפאים

▪ "הצבא מחליט ומבצע": ריאיון עם יועץ שר הביטחון חגי אלון, "הארץ", 18.5.07.