הקו החם  |  תרומה  |  תמיכה והצטרפות  |   הצטרפות/הסרה מרשימת תפוצה  | פברואר 2010   
 
זכויות האדם – לא רק על הנייר
מחלקת החינוך של האגודה מציעה למורות/ים ולמדריכות/ים תוכנית העמקה ייחודית בנושא זכויות האדם. שם התוכנית הוא " זכויות האדם – לא רק על הנייר", ומשמעותו כפולה: דגש על טכניקות למידה שונות, לא רק עם עט ונייר, אלא בסיוע אמצעי המחשה רבים ובמגוון של דרכי הוראה ומתודות; והפיכת זכויות האדם מעוד נושא בתוכנית הלימודים, לסוגיה רלוונטית לחיי התלמידים בהווה וכאזרחים בוגרים לעתיד. 

התוכנית בעברית >>> 
התוכנית בערבית >>> 

 
דרוש/ה עורך/ת דין

האגודה מחפשת עורך/ת דין מנוסה לפרויקט קידום זכויות תושבי ירושלים המזרחית. בפרויקט זה פועלת האגודה להביא לשיפור בהיקף ובאיכות השירותים הממשלתיים והעירוניים הניתנים לאוכלוסייה הפלסטינית בירושלים המזרחית ולהקטנת הפגיעות בזכויות התושבים.

לפרטים נוספים >>>

 
וידאו

 • עו"ד נסרין עליאן מהאגודה, על שכונת שועפאט בירושלים המזרחית, 14.2.10. עושים סדר, חינוכית 23 (פרק 201, החל מ-22:11)

 • עו"ד ראויה אבו-רביעה מהאגודה, על רצח נשים ערביות, 7.2.10. עושים סדר, חינוכית 23 (פרק 197 החל מ- 34:13)

 • רונית פיסו מהאגודה, על פעילותה בנושא זכויות אדם במלחמה, פברואר 2010. מאתר "מגנים על זכויות האדם" של מט"ח

 • שולחן עגול בנושא המאגר הביומטרי, בהשתתפות עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה, ינואר 2010. מאתר המכון הישראלי לדמוקרטיה  •  

  האגודה לזכויות האזרח בישראל 
  היא ארגון עצמאי ובלתי תלוי.
  מקור משאבינו הוא תרומות של קרנות ופרטים בארץ ובחו"ל, דמי חברות באגודה ופעילות התנדבותית. עצמאות האגודה ומקצועיותה מבוססים גם במדיניותנו ארוכת השנים שלא לבקש, ולא לקבל, מימון ממקורות מפלגתיים או ממשלתיים בישראל.
  כל תרומה לאגודה מוכרת לצורכי מס. 

  לעמוד

   © האגודה לזכויות האזרח בישראל
  טלפון: 1-700-700-960
  פקס: 02-6521219
  ת"ד 34510 ירושלים 91000
  אתר: www.acri.org.il
  אימייל: mail@acri.org.il


  לגליונות קודמים >>>

  להצטרפות/הסרה מרשימת התפוצה >>>

   
  הצעת החוק למניעת הסתננות: שקרים ומציאות


  "כל מבקשי המקלט הם בעצם מסתנני עבודה"; "הם מהווים סכנה ביטחונית"; "הם מציפים אותנו"; "מדינת ישראל מגנה על פליטים". קואליציית ארגוני הסיוע לפליטים ומבקשי מקלט, שבה חברה האגודה, מציגה את השקרים שבהם מלעיטה הממשלה את הציבור ואת התקשורת בניסיון להעביר ללא התנגדות את הצעת חוק ההסתננות המסוכנת.   אפשר לצפות במצגת (בהגדלה) ולעיין בדוח שעליו היא מבוססת (בעברית ובאנגלית) גם כאן.


   
  חמש שנים להפגנות בבילעין

  מזה חמש שנים מפגינים מדי שבוע תושבי בילעין ותומכיהם כנגד תוואי גדר ההפרדה באזור הכפר בילעין. עבור רבים בישראל, "ההפגנות בבילעין" הן לא יותר מאשר דיווח תקשורתי שבועי חסר חשיבות מיוחדת. אך עבור תושבי בילעין, מדובר במימוש זכותם להפגין ולמחות על הפרת זכויותיהם הבסיסיות. על הרקע להפגנות ועל הפגיעה בחופש הביטוי והמחאה בנייר עמדה שמפרסמת האגודה.


   
  ילדים שווים ושווים יותר


  גורם אחד מיני רבים לחוסר השוויון בחינוך הציבורי הוא האפשרות של בתי ספר לגייס כספים ממקורות מימון עצמאיים. כבר בשנת 2003 הצביע דוח של מרכז אדווה על פערים של מאות אחוזים בין הכנסות עצמאיות של בתי ספר בערים שונות ואפילו בשכונות שונות באותה עיר. נתונים שקיבלה האגודה לאחרונה מעיריית באר שבע מדגימים את התופעה. כך, למשל, בשנת 2009 היה מספר התלמידים בבתי הספר מקיף א' ומקיף רגר בעיר דומה (כ-1400), אולם מקיף א' גייס באופן עצמאי 8,000 ₪, שהם 5.6 ₪ לתלמיד, ואילו מקיף רגר גייס 54,000 ₪, שהם 38.6 ₪ לתלמיד. גיוס הכספים העצמאי של בית הספר מקיף רבין הוסיף לתקציבו 163,290 ₪, שהם 129.9 ₪ לתלמיד.

  האגודה פנתה לשר החינוך והתריעה כי ההסדר המאפשר לבתי ספר לגייס כספים ממקורות לא ציבוריים מנוגד לרוח חוק חינוך ממלכתי ולמטרתו המוצהרת "להעניק שוויון הזדמנויות לכל ילד וילדה". במכתב פירטה האגודה הצעות לצמצום הפערים, שהועלו בעבר על-ידי ועדות שדנו בנושא, וביקשה לדעת מהי עמדת משרד החינוך ומהי מדיניותו.


   
  סרטון: הפגנות בשייח ג'ראח  הסרטון צולם ונערך על-ידי ניסים מוסק ודניאל דוקרביץ-ארגו, פעילים המשתתפים בהפגנות בשייח ג'ראח. הוא מכיל קטעים מהחודשים דצמבר 2009 וינואר 2010. בין השאר אפשר לראות בו הפגנות שמפוזרות בכוח על-ידי המשטרה, שוטרים סמויים בתוך קהל המפגינים והתקפות של מתנחלים באזור. לצפיה לחצו כאן.


   

  מאמרים


  חשיפה מפתיעה: המדינה דואגת לחזקים
  כתב: עו"ד גיל גן-מור, האגודה לזכויות האזרח. המאמר פורסם באתר nrg-מעריב ב-7.2.10

  אם יש דבר אחד שאפשר למצוא עליו הסכמה כמעט גורפת זה שדרושה רפורמה במערכת התכנון. אבל דרושה רפורמה אחרת לחלוטין מזו שמקדמת כעת הממשלה. דרושה רפורמה חברתית. משאב הקרקע מצומצם, הפערים בין עשירים לעניים גדולים מאוד, יש כאן מיעוטים רבים, קהילות שונות עם צרכים מגוונים, ופערים גדולים בין מרכז ופריפריה. תכנון טוב יכול לקדם שוויון, נגישות, לתרום לצמצום פערים, לקידום אוכלוסיות מוחלשות ולצמיחה שתורגש בקרב כל שכבות האוכלוסייה.

  למאמר המלא >>>  


  על מיליטריזם במערכת החינוך
  כתב: שרף חסאן, מנהל מחלקת החינוך באגודה לזכויות האזרח. המאמר פורסם באתר הארץ ב-14.2.10 

  התרבות המיליטריסטית נוכחת בציבוריות הישראלית, ובתוך כך במערכת החינוך, למן קום המדינה. היא נוכחת, גלויה וסמויה, בתוכנית הלימודים, בחגים, בטקסים, בסמלים, וגם בנוכחות פיסית של אנשי צבא בכיתות. ובכל זאת, הגל האחרון של יוזמות משרד החינוך הוא בבחינת עליית מדרגה משמעותית בחיזוק הערכים המיליטריסטיים בבתי ספר ובקרב בני הנוער. וזה קורה בלי דיון ציבורי מעמיק על מהות הפרויקטים, מטרותיהם והשלכותיהם על החינוך, החברה והדמוקרטיה בישראל.

  למאמר המלא >>>