הקו החם  |  תרומה  |  תמיכה והצטרפות  |   הצטרפות/הסרה מרשימת תפוצה  | ינואר 2011   
 
הזמנה לטקס הענקת אות זכויות האדם ע"ש אמיל גרינצוויג

האגודה מזמינה את הציבור לטקס הענקת אות זכויות האדם ע"ש אמיל גרינצוויג לשנת 2010. השנה קיבלו את האות השופטת בדימוס יהודית צור, פרופ' אורן יפתחאל ופורום דו קיום בנגב. הטקס יתקיים ביום רביעי, 2 בפברואר, בשעה  18:00 בבית ציוני אמריקה בתל אביב. 

לפרטים מלאים >>>

דף האירוע בפייסבוק >>>
 
דרושות/ים לאגודה

 • רכז/ת ציבורי/ת בשפה הערבית 

 • רכז/ת פעילות ציבורית וסדנאות - זכויות האדם בעת מלחמה 

 • רכז/ת תקשורת ופעילות ציבורית - זכויות האדם בשטחים

 • מרכז/ת פרויקטים ועבודת שטח למחלקה לזכויות המיעוט הערבי

  לפרטים מלאים >>>

 •  
  אשפוז סיעודי בסל הבריאות - תיקון עוול היסטורי

  הקואליציה להכנסת האשפוז הסיעודי לסל הבריאות, שבה חברה האגודה לזכויות האזרח, מברכת על החלטת ועדת השרים לחקיקה לקבל את הצעת החוק של ח"כ אורון להכללת האשפוז הסיעודי בסל הבריאות. הצעת החוק מבקשת להבטיח זכאות לאשפוז סיעודי לכל אדם, ללא תלות במבחני הכנסה מסובכים וללא פגיעה בפרטיות משפחתו. שירותי הבריאות ירוכזו תחת קורת גג אחת - קופות החולים, יימנע הטרטור, יובטח הרצף הטיפולי וייווצר תמריץ חיובי לטיפול ולשיקום. בהצעת החוק מוצע להגדיל את דמי ביטוח הבריאות מ-5% ל-5.3% כדי להבטיח אשפוז סיעודי לכל. הצעת החוק צפויה לעלות להצבעה בקריאה טרומית ביום רביעי 2.2.2011. 

  על הצעת החוק החשובה אפשר לקרוא במאמרו של רמי אדוט, ראש תחום בריאות באגודה לזכויות האזרח, שפורסם באתר גלובס לקראת ההצבעה בוועדת השרים.

  במאמר נוסף, שפורסם החודש באתר Themarker, מציע רמי אדוט להגדיל במעט את מס הבריאות, ובתמורה להעמיק ולהרחיב את סל הבריאות הציבורי, כך שייתן מענה מקיף יותר לכלל האוכלוסיה ויפחית את הצורך בביטוחים משלימים ופרטיים. 

   
  הפרטה במחדל - מדיניות הדיור בישראל

  המשבר בשוק הדיור הגיע בחודשים האחרונים לשיאים חדשים, והחל תופס חלקים נרחבים מתשומת הלב התקשורתית והפוליטית. עו"ד גיל גן-מור מהאגודה מנתח את הקשר בין מדיניות ההפרטה שכבשה את ישראל בעשורים האחרונים לבין משבר הדיור, ומציע הצעות למדיניות ממשלתית שונה, שתחזיר את השפיות לשוק הדיור.

  המאמר פורסם באתר ynet ב-2.1.11, במסגרת שיתוף פעולה עם המכללה החברתית-כלכלית   

  האגודה לזכויות האזרח בישראל 
  היא ארגון עצמאי ובלתי תלוי.
  מקור משאבינו הוא תרומות של קרנות ופרטים בארץ ובחו"ל, דמי חברות באגודה ופעילות התנדבותית. עצמאות האגודה ומקצועיותה מבוססים גם במדיניותנו ארוכת השנים שלא לבקש, ולא לקבל, מימון ממקורות מפלגתיים או ממשלתיים בישראל.
  כל תרומה לאגודה מוכרת לצורכי מס. 

  לתרומה מאובטחת

   © האגודה לזכויות האזרח בישראל
  טלפון: 03-5608185
  פקס: 03-5608165
  נחלת בנימין 75 תל אביב 
  אתר: www.acri.org.il
  אימייל: mail@acri.org.il

  /     /

  לגליונות קודמים >>>

  להצטרפות/הסרה מרשימת התפוצה >>>

  ידיעון האגודה בערבית >>>
  ידיעון האגודה באנגלית >>>

   
  כולנו אומרים לראש הממשלה: הדמוקרטיה באחריותך  השבוע יעלו להצבעה בכנסת שלל חוקים ויוזמות שמפניהם ועליהם התרענו בשנה האחרונה: ועדת הכנסת תחליט אם להקים את ועדת החקירה הפרלמנטרית לארגוני זכויות אדם; ועדת חוקה תדון בהצעת חוק ששמה למטרה לפגוע בתרומות לארגונים שאינם נושאים חן בעיני הרוב הפוליטי בעת הזאת; וכן אמור לעלות להצבעה חוק ועדות הקבלה הגזעני, שהכוחות הדמוקרטיים הצליחו למנוע ולדחות את אישורו במספר חודשים.

  לפני שבועיים, כעשרים אלף איש יצאו לרחובות ואמרו לכנסת ולממשלה - עד כאן. הציבור בארץ הוכיח שהוא לא יסכים לחקיקה שמשמעותה רדיפה פוליטית, סתימת פיות וגזענות. ועכשו - ממשיכים להאבק: נכנסים לאתר פרויקט דמוקרטיה ושולחים מכתב לראש הממשלה, בו נדרוש ממנו להפסיק את הפגיעה בדמוקרטיה.  

  הדמוקרטיה שלנו תחת מתקפה ואנחנו מתייצבים ומתייצבות כדי להגן עליה.


   
  ככה לא גובים מיסים


  "דמיינו את הסיטואציה הבאה: אתם נוסעים עם הילדים לבילוי בקניון. בדרככם חזרה לאוטו שהשארתם בחניה אתם מגלים את נציגי רשויות המס, שדורשים כי בו במקום תשלמו חוב מס, ואם תסרבו - מכוניתכם תעוקל. מול הילדים ולעיני העוברים והשבים אתם מנסים לשכנע שהחוב הוסדר בשבוע שעבר וכנראה עוד לא עודכן במערכת, או לחלופין, שמעולם לא קיבלתם הודעה על חוב כזה ואולי מדובר בטעות בירוקרטית. אנשי רשות המסים מתעקשים, האוטו מועלה על גרר, ואתם צריכים למצוא פתרון כיצד לחזור הביתה בלי האוטו המשפחתי.

  אם הסיטואציה נשמעת לא נעימה ולא הוגנת, הסירו דאגה מלבכם: בשבוע שעבר נתן בג"ץ פסק דין חשוב, בו הוא קובע כי לרשויות המדינה אסור לגבות חובות מס ברשות הרבים, ולעקל רכבים בקניונים ובמחסומים, משום שהחוק לא מתיר להן במפורש סמכויות אלו."

  עו"ד טלי ניר , שהגישה את עתירת האגודה לזכויות האזרח נגד מחסומי הגביה, כותבת על פסק הדין החשוב שניתן לאחרונה בעתירה. 


   
  זהירות מוקשים


  ביום שישי האחרון פוזרו ברחובות תל אביב מאות שלטי "זהירות מוקשים" - על קקי של כלבים... הקמפיין היצירתי והמשעשע, שעוצב ונוסח ע"י חברת הפרסום GPS כפרו-בונו, נועד לעורר את תשומת הלב הציבורית למאות אלפי המוקשים הפזורים ברחבי ישראל, בעיקר ברמת הגולן, בגליל, בבקעה ובערבה. בקמפיין השתתף גם הילד דניאל יובל בן ה-12, שנפצע ממוקש לפני שנה ואיבד את רגלו. האגודה לזכויות האזרח היא שותפה מובילה בקואליציית הארגונים למען ישראל נקיה ממוקשים, שמטרתו לקדם את הצעת החוק להקמת רשות לאומית לפינוי מוקשים. 

 • כתבת וידאו בוואלה על הקמפיין, עם אהוד עוזיאל, מנהל פרויקט זכויות האדם בעתות מלחמה באגודה לזכויות האזרח
 • לחתימה על העצומה לפינוי המוקשים 
 • האתר של דניאל יובל - ישראל נקיה ממוקשים 
 • הקמפיין בפייסבוק 


  דניאל יובל מטמין "מוקש". לצפיה בסרטון של האירוע באתר של דניאל, הקליקו על התמונה. 

 •  

  מובילים שינוי
  קבוצת הפעולה "מרקם אזורי" מירוחם, הפועלת בסיוע ובריכוז מחלקת החינוך שלנו, חגגה השבוע הצלחה מרגשת. לאחר שנים של מאבק, כולל עתירה שהגשנו לבית המשפט לעניינים מינהליים בבאר שבע, חגגו הפעילים יחד עם תושבים מהכפר הבדווי השכן רכמה את פתיחתו של גן ילדים בכפר. "מסע ארוך ומלא תלאות מגיע לסוף שהוא רק התחלה", כותבים הפעילים/ות בבלוג של קבוצת הפעולה. "פותחים היום גן, פותחים עתיד, פותחים תקווה לדור הבא של ילדי רכמה הקטנים, מתוך דאגה ומתוך אמונה לגורל משותף עם ירוחם השכנה." בבלוג אפשר לצפות גם בתמונות מהאירוע.

  במסגרת מחלקת החינוך פועלת גם קבוצת "נשים מובילות שינוי לטובה" מכפר קאסם. החודש התקיים בבאר שבע מפגש בין  שתי הקבוצות, שנועד לעדכונים, ללמידה הדדית ול"מילוי מצברים" של הפעילות והפעילים. המשתתפים/ות שמעו את עו"ד ראויה אבו רביעה מהאגודה מרצה, בערבית ובעברית, על ריבוי נשים בחברה הערבית בישראל ועל הניסיון האישי שלה, כאישה, להוביל שינוי בתוך החברה ממנה היא באה. דבריה עוררו דיון מרתק בין הפעילות/ים, שגם הם "שוחים נגד הזרם" וחשופים לביקורת בחברה שבה הם חיים. הקבוצות עדכנו בפעילויות שלהן מהשנה האחרונה: קבוצת ירוחם על פתיחת הגן, וקבוצת כפר קאסם על הצלחתה להעלות למודעות את הנושא של גזענות כלפי שחורים בתוך החברה הערבית.


   
  שינויים מרחיקי לכת בתקופות המעצר של פלסטינים בשטחים


  בעקבות עתירות לבג"ץ בדרישה לקצר את תקופות המעצר בשטחים, הודיעה הפרקליטות על כוונות לתיקון החקיקה הצבאית באופן שיקצר את משך הזמן שבו ניתן יהיה להחזיק במעצר פלסטינים תושבי השטחים ללא ביקורת שיפוטית. מדובר בשתי עתירות – את האחת הגישו האגודה לזכויות האזרח, יש דין והוועד נגד עינויים, ואת השניה הגישה עו"ד סמדר בן נתן מטעם משרד האסירים ברשות הפלסטינית. 

  בדיון שהתקיים בעתירות מתחה הנשיאה ביניש ביקורת על הפערים הקיימים בין משכי הזמן בהם מותר להחזיק חשודים ישראלים ופלסטינים במעצר ללא ביקורת שיפוטית. עו"ד לילה מרגלית מהאגודה לזכויות האזרח, שהגישה את עתירת הארגונים, מסכימה כי לשינויים המוצעים על ידי הפרקליטות עשויה להיות השפעה חשובה על אופן ניהול ההליך הפלילי מול תושבי השטחים הנתונים לדין הצבאי הישראלי, אך מציינת כי אין בכך די: "גם לאחר התיקונים המוצעים, עדיין מופלים הפלסטינים לרעה לעניין משך הזמן שניתן להחזיק אותם במעצר, לעומת המתנחלים הישראלים, החיים באותו אזור ממש. פלסטינים, הנחשדים בביצוע עבירות, זכאים לאותו יחס של כבוד לזכותם היסודית לחירות ולזכותם להליך הוגן, שלו זוכים שכניהם הישראלים. המצב הקייים, שבו תקופות המעצר המוחלות על פלסטינים בשטחים מכוח הדין הצבאי הן ארוכות יותר מאלה המוחלות על מתנחלים - הוא פסול ובלתי נסבל."


   
  זוג לכל דבר


  פסק דין של בית המשפט לענייני משפחה קבע שבני זוג בני אותו המין אינם ידועים בציבור לפי חוק הירושה. הבית הפתוח והאגודה לזכויות האזרח ביקשו להצטרף כידידי בית המשפט לערעור בעניין. בבקשה טוענים הבית הפתוח והאגודה כי פסק הדין סוטה מפסק דינו של בית המשפט המחוזי בנצרת, שקבע ב-2004 שחוק הירושה חל על בני זוג בני אותו המין, ומעמדתו של היועץ המשפט לממשלה הקודם, שלפיה זוהי הפרשנות הראויה. פסק הדין אף סוטה מהפסיקה ומהמדיניות של הרשויות ב-15 השנים האחרונות, ולפיהן יש להחיל זכויות סוציאליות וכלכליות גם על בני זוג בני אותו המין.