הקו החם  |  תרומה  |  תמיכה והצטרפות  |   הצטרפות/הסרה מרשימת תפוצה  | ינואר 2007   
 

ברכות לחג שמח
לכל חוגגי חג המולד
ועיד אל-אדחא
ואיחולים לשנה אזרחית
מוצלחת וטובה יותר לכולנו 
הציבור מוזמן


האגודה, בצלם ורופאים לזכויות אדם מזמינים את הציבור לכנס בנושא אחריותה של מדינת ישראל למתרחש ברצועת עזה, תל אביב, 16.1.06 >>> 


האגודה וסינמטק חיפה מזמינים את הציבור למפגש השלישי בסדרת מפגשים בנושא זכויות האדם וזכויות האזרח, שיתקיים ב-14.1.06. יוקרן הסרט: בלעין חביבתי. מרצים: גדי אלגזי: "בלעין ומודיעין עילית: על הפרטה והפרדה", אדר גרייבסקי: "מחאה בלתי אלימה נגד הגדר".


האגודה לזכויות האזרח ו"במקום" שמחים להודיע על הפעלת קו יעוץ לתושבי ירושלים המזרחית בנושא תכנון ובניה. הייעוץ, הניתן בחינם, מספק אוזן קשבת וייעוץ מקצועי תכנוני ומשפטי בכל הקשור לבעיות תכנון ובניה שבהן נתקלים תושבי ירושלים המזרחית, כגון: מגעים עם העירייה, הגשת מסמכים, ועדות, הליכים משפטיים, היתרי בניה, הריסת בתים, צווי הפסקת עבודות בניה. 
הקו פועל בטלפון 6518033-02 בכל יום שני בשעות 10:00-13:00.
* פרויקט הקו החם נתמך על ידי האיחוד האירופי.


באשדוד החל לפעול מוקד לפניות ציבור לעולים חדשים . המוקד מאוייש על ידי סטודנטים ממכללת ספיר, דוברי עברית, רוסית, אמהרית וספרדית. 
טלפון: 8678167-08, בית עולים ו רחוב שלמה בן יוסף 16 (על יד קופ"ח, מול שוק ו), בימים ב'-ה' בשעות 15.00-19.00.
הפרוייקט בשיתוף המחלקה לקליטת עליה בעירית אשדוד.


 

חדש באתר


דוח: "לעבוד בלי כבוד – זכויות עובדים והפרתן": דוח הסוקר בהרחבה את המגמה ההולכת וגוברת של ניצול עובדים בישראל, ואת הגורמים התורמים לה. מאת עו"ד מיכל תג'ר.

"אין מדינה לאהבה": נייר עמדה מטעם קו לעובד והאגודה, על הפגיעות בזכות למשפחה של מהגרי עבודה בישראל. מאת עו"ד חני בן ישראל ועו"ד עודד פלר 

פעילויות בנושא זכויות חברתיות: הצעות לפעילויות בכיתה (לגילאי חטיבות ביניים ותיכון ), בנושאים הזכות לרווחה, לקיום בכבוד ולרמת חיים נאותה, וזכויות עובדים.

"גם כשהתותחים רועמים": מהדורה מעודכנת של חוברת הסבר בנושא המשפט הבין-לאומי ההומניטרי וזכויות האדם בעתות מלחמה.  
האגודה לזכויות האזרח בישראל
היא ארגון עצמאי ובלתי תלוי.
משאביה הכספיים מקורם בדמי חברות ובתרומות מהארץ ומחו"ל, והיא אינה מקבלת מימון ממקורות מפלגתיים או ממשלתיים.
כל תרומה לאגודה מוכרת לצורכי מס.

© האגודה לזכויות האזרח בישראל
טלפון: 960-700-700-1
פקס: 6521219-02
ת"ד 34510 ירושלים 91000
אתר: www.acri.org.il
אימייל: mail@acri.org.il


לגליונות קודמים >>>

 
"נישואין מתחת לגיל 18 - טרגדיה"בתחילת דצמבר 2006 השיק ועד הפעולה לשוויון בדיני אישות, שהאגודה חברה בו, קמפיין ציבורי בנושא נישואי קטינות, תחת הסיסמה "נישואין מתחת לגיל 18 - טרגדיה". מטרת הקמפיין, המופנה לאוכלוסיה הערבית, היא להעלות את המודעות הציבורית לבעיות ולסכנות הטמונות בהשאת קטינות >>>


 
זכויות עובדים


האגודה וארגונים נוספים, החברים בפורום לאכיפת זכויות עובדים, ביקשו להצטרף כ"ידיד בית המשפט" בשני הליכים, הקשורים לזכויות עובדי קבלן. בראשון, בבית הדין הארצי לעבודה, מבקשים הארגונים לצרף חוות דעת, שלפיה למסמכי התקשרות בין קבלני כוח אדם וקבלני שירותים לבין משתמשים בפועל בשירותיהם, יש רלבנטיות לתביעותיהם של עובדי קבלן בגין הפרת זכויותיהם. בשני, בבית המשפט העליון, מבקשים הארגונים להשמיע את קולם של כ-77,000 עובדי סיעוד, בענין מכרז המוסד לביטוח לאומי לחברות הסיעוד, שיחייב את חברות הסיעוד להבטיח את זכויות עובדיהן. ישום המכרז מתעכב מזה כ-11 שנים בשל הליכים משפטיים, ובינתיים מופרות זכויות העובדים.  


 
זכויות האדם בשטחים: הישגים ואכזבות


בשבועות האחרונים ניתנו פסקי דין במספר עתירות לבג"ץ העוסקות בזכויות האדם בשטחים, שהגישו האגודה וארגונים עמיתים. 

בג"ץ קיבל פה אחד את עיקרי עתירתם של המוקד להגנת הפרט, עדאלה, האגודה וששה ארגונים נוספים, וקבע, כי הסעיף בחוק, שקבע חסינות למדינה מתביעות נזיקין של פלסטינים בשטחים הכבושים, בטל. פסק הדין החשוב ביטל את הפגיעה הגורפת בזכויות יסוד של אזרחים פלסטינים, שהם או רכושם נפגעו מפעולות לא-מלחמתיות של ישראל בשטחים הכבושים. 

בג"ץ קיבל גם עתירה של האגודה, שנדונה עם שתי עתירות אחרות, נגד גדר בטון, שהקימה המדינה לאורך למעלה מ-40 ק"מ בדרום הר חברון. בית המשפט קבע, כי גדר זו פוגעת באופן בלתי-מידתי בזכויות התושבים, והורה למדינה לפרקה בתוך שישה חודשים. 

עתירה שהגישה האגודה בשמה, בשם עמותת "במקום" ובשם תושבים בשכונת א-ראם בירושלים, בעניין החומה שנבנתה בשכונה, נדחתה. החומה, המהווה חלק ממערכת "עוטף ירושלים", הפרידה את השכונה, שבה מתגוררים כ-58,000 תושבים, מירושלים המזרחית ומחלק מהיישובים הסמוכים לה, באופן שהביא לפגיעה אנושה בתושבי המקום ובתושבי האזורים הסמוכים. האגודה הביעה תמיהה ואכזבה מפסק הדין, שעל-פיו פגיעה זו היא "מידתית". 

בסוף דצמבר עתרה האגודה לבג"ץ, בדרישה ליישם את פסק הדין, שניתן בעתירתה בחודש ספטמבר 2005, ובו פסל בג"ץ את תוואי גדר ההפרדה באזור אלפי מנשה. בעתירה נאמר, כי עבודת המטה שבוצעה בעקבות פסק הדין, על אף שנמשכה זמן רב, הניבה תוואי דומה מאוד לתוואי הקודם שנפסל - תוואי פוגעני ביותר, אשר ממשיך לכלוא שניים מכפרי המובלעת ב"צד הישראלי" של הגדר ולנתק כפרים אחרים באזור מחלקים נרחבים של אדמותיהם.


 
"לא על המפה": התוכניות לפיתוח הנגב והאוכלוסייה הערבית בנגב


ב-26.11.06 התקיים בתל אביב הכנס "לא על המפה", בנושא התוכניות לפיתוח הנגב והאוכלוסייה הערבית בנגב. את הכנס יזמו בצוותא מרכז אדווה - מידע על שוויון וצדק חברתי בישראל, המועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים בנגב, האגודה לזכויות האזרח בישראל, במקום - מתכננים למען זכויות תכנון, ועדאלה - המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל. 
בכנס נדונה תוכנית המתאר המחוזית למטרופולין באר שבע: האפליה המגולמת בתוכנית, היעדרם של פתרונות תכנוניים-התיישבותיים הולמים למרבית האוכלוסייה, והשלכותיה על המשך הפגיעה בזכויות היסוד של תושבי הכפרים הבלתי מוכרים בנגב. כן נדונו השלכותיה של תוכנית נגב 2015 (תכנית "דרומה") על האוכלוסייה הערבית בנגב, והדרתה של אוכלוסיית הנגב בכללותה, יהודים וערבים כאחד, מן התוכנית. בכנס, שזכה להצלחה רבה, נכחו כ-200 משתתפים.

היבטים משפטיים של תכנון מפלה – דבריה של עו"ד באנה שגרי-בדארנה מהאגודה במסגרת הכנס >>>

תמונות מהכנס >>>


 
התנכלות לתחקירן האגודה במחסום גבייה במזרח ירושלים

תחקירן השטח של האגודה ותחקירן של ארגון אחר, המגיעים למחסומי גבייה במזרח ירושלים כדי לתעד את פעילות גביית מס הכנסה במקום, נחשפו להתנכלויות מטעם אנשי רשות המסים ושוטרי מג"ב במקום. באחד המקרים דרש מהם גובה המס תעודת זהות וערך להם בדיקת חבות מס... האגודה פנתה לגורמים ברשות המסים, למפקד מג"ב ירושלים ולמפקד משטרת ירושלים בדרישה לחקור את האירועים, הנראים כהתנכלות מכוונת לתחקירני זכויות אדם, ולוודא שלא ישנו. הניסיונות הבאים להתנכלויות כאלה נקטעו באיבם, בעקבות פניה טלפונית ליועץ המשפטי של רשות המסים ולעוזר מפקד מחוז ירושלים במשטרה.