איסור פרסום פרטים מזהים של קטינים החשודים בפלילים

האגודה לזכויות האזרח פנתה בתחילת נובמבר 2015 לנשיאת מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר, בבקשה שהמועצה תזכיר לכלי התקשורת את חובתם החוקית שלא לפרסם את שמותיהם, תמונותיהם וכן כל פרט מזהה אחר של קטינים החשודים בפלילים. זאת לאחר שאמצעי תקשורת רבים פרסמו את שמו ותמונתו של בן 13 שנאשם בדקירה בפסגת זאב ב-12.10.2015, לצדם של פרטים מכתב האישום שהוגש נגדו, קטעים מתוך פרוטוקול הדיון שהתקיים בהארכת מעצרו ומידע מחקירותיו.

במכתב ציינה עו"ד טל חסין כי לא בכדי קובעים חוקי הנוער השונים וחוק בתי המשפט את האיסור על פרסום זהותו של קטין החשוד בפלילים ואת חובת ניהול המשפט בעניינו בדלתיים סגורות. הוראות חוק אלה, אשר העובר עליהן צפוי למאסר ולקנס, נועדו להגן על הקטינים ובני משפחותיהם מפני סטיגמה ומעשי נקמה, למנוע פרסום אשר יגרור נערים נוספים למעשים פליליים ולהגביר את סיכויי השיקום של הקטין לאחר ריצוי עונשו. במכתב ביקשנו שאותה הקפדה יתרה על חוקי איסור הפרסום הניכרת בדיווחים אודות קטינים עוברי חוק יהודים, ובפרט קטינים תושבי התנחלויות החשודים במעורבות בפשיעה לאומנית, תחול גם כשהחשודים בפלילים הינם קטינים פלסטינים.

חתמנו בכך שהעובדה שבמקרה הקונקרטי המדינה עצמה היא שהפרה את החוק שעה שלשכת ראש הממשלה הורתה לצלם את הקטין בבית החולים והפיצה את התמונות, מעשה פסול כשלעצמו, אינו נותן את האות להפרה גורפת וכללית של החוק ולהפיכת המשפט בעניינו של בן ה-13 לנחלת הכלל, וככל שכלי התקשורת סבורים אחרת וחפצים בפרסום, עליהם לפנות לבית המשפט לנוער בבקשה להתרתו. העתק מהמכתב נשלח לנשיאת בתי המשפט לנוער.

כשבועיים לאחר מכן, כשהפרת החוק נמשכה, פנינו גם ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה, בבקשה שיפעלו לאלתר לחיסול התופעה הפסולה לפני שתשתרש ותהפוך לנורמה. במכתב ציינו, כי נדמה שמאז פרסמה לשכת ראש הממשלה את תמונותיו של בן ה-13 ניתן האות להפרה כללית וגורפת של חוקי הנוער, ופעם אחר פעם מפרסמים כלי התקשורת את שמותיהם ותמונותיהם של קטינים פלסטינים המעורבים בפיגועים, לצד פרטים מחקירותיהם ואף מכתב האישום שהוגש נגדם.

בתשובתו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, הוא חזר על האיסור בחוק לפרסם שמות ופרטים מזהים של קטינים החשודים בפלילים, אלא בתנאים מיוחדים שקובע החוק ושלא נראה כי התקיימו במקרים אלה. הוא ציין כי לעת עתה הוחלט לא לפתוח בחקירות במקרים שבהם פורסמו השמות, אך לא מן הנמנע שיוחלט כך במקרים הבאים. המשנה ליועץ ביקש מנשיאת מועצת העיתונות, מהיועץ המשפטי לשב"כ ומהיעוץ המשפטי למשטרת ישראל לחדד את הוראות החוק ואת החובה להקפיד עליהן בקרב הנוגעים בדבר.

פניית האגודה לנשיאת מועצת העיתונות, 8.11.2015

פניית האגודה ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה, 26.11.2015

תשובת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, 14.1.2016

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: זכויות בהליך הפלילי,קטינים

סגור לתגובות.